Põhisisu algus

Marko Laanes: AI suudab juba täna e-poodniku, turundusinimese või arendaja laualt ära korjata hulga tüütut tööd

18.07.2023

Tehisintellekt on leidnud tee pea igasse eluvaldkonda ning kuigi leiab ohtralt skeptikuid, kes näevad AI-d kui vaid pinnavirvendust, siis märgib Elisa uute teenuste turundusjuht Marko Laanes arvamusloos, tehisintellekti rongilt ei tasu maha jääda. Juba täna suudavad nutikad tööriistad muuta lihtsamaks nii turundusinimeste, e-poodnike, arendajate kui ka kümnete teiste rollide töö.

Tehisintellekti ümbritses veel mõnda aega tagasi stigma, justkui oleks tegu millegi veidi veidra või natuke kahtlasega. Veidi meenutas see kõik plokiahela või suurandmete algusaega, kus kamp entusiaste uuest tehnoloogiast vaimustus, kuid laiem avalikkus “järgmist suur asja” veel võõristas ja pigem sellest midagi teada ei tahtnud. ChatGPT tõi aga sellesse maailma muutuse ning veidi kahtlasest AI-st sai asjalik assistent, mille tuules on turule jõudnud sadu uusi tööriistu, mille abil tüütu töö lihtsamaks muuta.

See aga ei tähenda, et AI-ga seotud umbusk täielikult kadunud oleks. Varem tundus see võõras ja hirmus, nüüd on hirm aga asendunud skeptilisuse ja kohatise üleolekuga. Seisukoht, et ega see nutikas tehisintellekt tegelt nii nutikas pole midagi, on saanud populaarseks. Mingitel juhtudel peab see ka paika. AI kirjutatud tootekirjeldused, genereeritud tootefotod või valmis progretud e-poed ei suuda iial inimese tehtuga konkureerida. Seda aga maani, kus tehisintellekti vaadeldakse tänast töötajat asendava jõuna, mitte teda toetava tööriistana.

Tehisintellekt muudab töö lihtsamaks, mitte ei võta tööd ära

Tehisintellektist rääkides saab enim tähelepanu ChatGPT, mis suudab selgete käskluste peale kirjutada valmis e-poe tootekirjelduse, kirjutada blogipostituse, sättida valmis koodiread ja teha ära veel kümme muud trikki. Kui sellega kõik lõppeks, olekski AI väärtus madal. Aga tehisintellekti kasutamine ei lõppe ega alga viimase genereeritud tekstireaga. See on üks osa pikemast tööde ahelast.

Nii nagu on AI mõistlikuks kasutamiseks vaja pädevaid algteadmisi, strateegiat ja visiooni, mida teha tahetakse, et üldse tehismõistusele tööd ette saatma hakata, on oluline ka see, mida tehakse loominguga pärast sellest valmimist. Kuigi enamasti on tehisintellekti genereeritu piisav, et häda pärast võiks seda ka toorelt kasutada, avaldub tõeline võit alles pärast järeltöötlust. AI on suure osa tuima käsitööd ära teinud ja tooriku valmis viksinud, kogenud ja selge visiooniga spetsialist saab seda poleerida ja täiendada, või kasutada seda inspiratsioonina millegi muu loomiseks.

Tänases ärimaailmas on tehisintellekt justkui puur. Puur ise ei tea, kuhu auku vaja on ning see ei suuda ise tagada, et auk õigesti välja tuleb, aga kui puuri haldab kogenud töömees, kel kogemus all, on tulemuseks õigesti tehtud töö, mis valmis kiiremini, mugavalt ja soodsamalt, kui käsitsi seina sisse auku toksides.

ChatGPT on vaid jäämäe tipp

Seejuures ei saa ka unustada, et ChatGPT ja tekstipõhised AI-lahendused on vaid jäämäe tipp. Ainuüksi viimaste kuude jooksul on turule jõudnud meeletus koguses erinevaid tööriistu, mille õigesti rakendamisel on võimalik tüütu käsitöö ja kolleegide tüütamise hulka meeletult vähendada. 

Photoshop suudab ise lühikese käskluse peale pilte muuta, AI-abil saab genereerida tootefotosid ja videoid, tekstirakenduste abil saab luua tootekirjeldusi ja blogipostitusi, videotöötlusprogrammide saab videod kokku lõigata kiiremini kui kunagi varem, videotele saab lasta heli peale lugeda tehishäälel. Ja see kõik on vaid käputäis võimalustest, mida kiire Google’i otsingu abil leida võib.

Loovus ja valdkonnatundmine ei kao veel tükk aega kuskile. Küll aga saab olla kindel, et mida päev edasi, seda rohkem saavad turundajad, kaupmehed, arendajad ja müügiinimesed pühendada aega tööle, mis ei hõlma korduvaid tegevusi, nikerdamist või muud tüütut. Turundustekstid ja e-poe tootekirjeldused aitab valmis kirjutada AI, uue toote promovideo esimese versiooni valmis visandada tehismõistus ning pisikese uuenduse lehele teha programmeerimist taipav tehisintellekt.

See on midagi, mida tasuks ära kasutada. Muidugi mõistes, et tehnoloogia ei ole veel maal, kus saaks ise jalad seinal puhata ja vaadata, kuidas mitte millegi tegemise eest palk kontole laekub. AI on assistent, sina oled tema ülemus. Rakenda ta mõistlikule tööle.
 

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!