Põhisisu algus

Elisa IT-juht: rutiinsetest ülesannetest jagusaamine olgu töötaja ja juhi jagatud koorem

03.11.2023

Kellelegi ei meeldi korduvad ja tüütud ülesanded, ent paratamatult moodustavad need sageli suure osa inimeste igapäevasest tööst, olgu tegemist muusiku, ehitajaga või arendajaga. Nii nagu veedavad artistid suurema osa oma ajast harjutades, mitte esinedes, peavad ka tippspetsialistid eksperimenteerimise ja maailma muutmise asemel mõnikord tegelema millegi rutiinse ja veidi igavaga.

Elisa IT-juht Villu Teearu nendib aga arvamusloos, et see pole midagi, mida peaks keegi maha salgama. Iga töö peaks küll pakkuma võimalusi end arendada ja midagi uut teha, kuid päeva lõpuks on igas ettevõttes mingi hulk asju, mis on vaja lihtsalt tehtud saada. Juhi tööks on välja mõelda, kuidas meeskond ka nende ülesannete taustal motiveerituna hoida ja tagada, et kõige veidi igavama vahele mahuks ka võimalus teha midagi tõeliselt ägedat.

Oma inimeste motiveerimine on ja jääb alatiseks juhi tähtsaimaks ülesandeks. Väga lihtne on hea juhi mütsi kanda aegadel, kui ongi hetk millegi tõeliselt ägeda ja seninägematu ära tegemiseks, kuid nii väga kui see ka juhtidele ei meeldiks, ei ole need hetked igikestvad. Inimeste vedamise ja kannustamise oskused saabki tõeliselt proovile panna siis, kui käes on kord käised üles käärida ja lihtsalt mingi mägi tööd ära teha. Nii tüütu, kui see ka poleks.

Igavust on erinevalt

Kuigi IT-sektoris ei ole sellises koguses rutiinset tööd kui näiteks tehases, siis on paratamatu, et ka arendajate töölauale jõuab siin-seal teemasid, mis jäetaks parema meelega kellelegi teisele. Kuigi tihtilugu leiab tiimist kolleegi, kellele just need teemad hästi istuvad, pole välistatud, et mõnel juhul peab nendega tegemist tegema ka tipparendaja, kes ideaalis kulutaks iga oma töötunni uue AI-lahenduse arendamisele või muu imeviguri välja mõtlemisele.

See ongi koht, kus peavad nii töötaja kui ka juht mõistma, et lõpuks on kõigi ettevõttesse koondunud inimeste eesmärgiks luua klientidele väärtust. Kui see väärtus sünnib läbi selle, et päev tuleb kulutada koodi dokumentatsiooni kirjutamisele või mõne eriti tüütu koodivea parandamisele, siis nii see lihtsalt on. Mitte iga päev, aga mõnikord ikka.

Tasub meeles hoida, et nii juhil kui töötajal aitab veidi igavamate ülesannete tegemist aktsepteerida ka see, kui teatakse, millal on oodata “ebameeldivama” töö lõppu. Alati ei pruugi kindla tähtaja andmine olla lihtne, kuid siin tulevadki mängu juhtimis- ja suhtlemisoskused – kui hästi eesootavat kommunikeerida osatakse ja kui hästi inimestele valgus tunneli lõpus ette suudetakse manada. Ja muidugi ka see, kui selgelt suudetakse näidata, et taamal on terendamas midagi uut ja põnevat.

Õige tasakaal

Ettevõte peab suutma töötajale pakkuda head tasakaalu asjadest, mis on vaja ära teha ja mis ettevõttele väärtust loovad, ning nendest teemadest, mis inimesele endale meeldivad ja põnevust pakuvad. Töötajad peavad koos ettevõtte arenguga liikuma ning kuigi iga indiviid saab seda arengut suunata, siis lõpuks on see koostöö ja nii firma kui töötajate eesmärgid peavad klappima.

Kui arendaja tahab aga kogu aeg uusi asju teha, siis ka suurimates ettevõtetes jõuab lõpuks kätte punkt, kus see pole realistlik või ettevõttele kasulik. Hea tasakaal on saavutatud siis, kui juht ja ettevõte suudavad oma vajadused katta ning pakkuda seejuures läbi töö inimesele ka isikliku arengu osa – olgugi, kui enne seda tuleb üks igavavõitu projekt ära teha.

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!