Põhisisu algus

Telefone toodetakse nagu murdu – millised veidrad telefonid Eesti turult välja jäävad?

12.12.2018

Mobiiltelefonide turg on viimase kümne aastaga kasvanud tohutu suureks ja tihti on raske tarbijateni jõuda. Selleks, et üleküllastanud turul silma jääda, lisatakse oma telefonile mõni eriskummaline funktsioon, vidin või tehakse sootuks midagi ootamatut. Elisa telekomiteenuste valdkonna juht teeb ülevaate eriskummalistest nutitelefonidest.

Enne kui uued nutitelefonid Elisasse müüki jõuavad, peavad kõik telefonid läbima seadmetiimi põhjaliku testimise veendumaks, et telefon vastaks nii ettevõtte kui klientide ootustele ja töötaks laitmatult meie võrgus.

Tõenäoliselt on Elisa seadmetiimi laualt ja elektroonilisest postkastist läbi käinud lugematul hulgal erinevaid nuti- ja nuputelefone, millest ainult kvaliteetseimad ja parimad lähevad poodi müügiks. Elisa telekomiteenuste valdkonna juht Mailiis Ploomann toob esile veidramad telefonid, mida Elisa seadmetiim on kohanud.

Väiksem kui välgumihkel

Üheks huvitavaimaks telefoniks on olnud kõigest 6,8 cm pikkune telefon L8STAR BM10, mis on nii pisike, et seda võiks vabalt lastele mõeldud mänguasjaks pidada.

Telefonil on kaks SIM-kaardi pesa ja Bluetooth 3.0 tugi, mis võimaldab ühendusel nutitelefoniga kasutada BM10-t kui käed-vaba seadet. Väidetavalt peaks telefoni aku kestma ühe laadimisega isegi kümme päeva.

l8starr

Kaks ekraani ei võrdu ühega

Eestis vähetuntud telefonitootja ZTE paiskas möödunud aastal turule oma uue mudeli Axon M, millel on kaks kõrvuti seisvat ekraani. Väidetavalt pidavat kaks ekraani tähendama, et telefoniga on võimalik toimetada palju produktiivsemalt – surfata veebis ja saata meile suuremalt ekraanilt või teha mõlemat korraga.

Nutitelefoni kahel ekraanil saab jooksutada kahte erinevat rakendust ühel ajal või kasutada mõlemat ekraani korraga sarnaselt tahvelarvutile. Reaalsuses tuli telefon turule väga kalli hinnaga ja aegunud riistvaraga ning aimatavalt ei olnud kliendid vaimustuses säärasest veidrast kontseptsioonist.

Axon M

Stressi peletav telefon

Kes meist ei mäletaks, et aasta tagasi oli pea iga lapse näpus fidget spinner ehk näpuvurr, milleta ei saanud bussis sõita, poes käia või koolipingis istuda. Nutikad telefonitootjad Hiinas järeldasid, et kuna enamikul meist on telefon koguaeg näpus, siis miks mitte ühendada näpuvurr ja telefon.

Tulemuseks sai seade, millega saab helistada, pildistada ja vurritada. Telefoni müügiedu pole teada, aga suure tähelepanu pälvis telefon meedias.

Fidget spinner

 

Holograafilise ekraaniga imetelefon

Kõrgkvaliteetsete 8K videokaamerate tootjana tuntud ettevõte RED tuli tänavu välja nutitelefoniga RED Hydrogen One, mis lubas kasutajatele pakkuda ekraani, mille sarnast pole kunagi nähtud – holograafilist. Palju furoori tekitanud telefon pidi algselt turule tulema tänavu aasta algul, aga jõudis lõpuks tellijate ja ajakirjanikeni novembris.

Mitte kellelegi ei tulnud aga üllatuseks, et 3D sisu lubav ekraan oli udune ja halb ning ei lisanud mingisugust lisaväärtust telefonile, mis kokkuvõttes ei õigustanud oma üüratut üle 1200 dollari suurust hinnasilti.

Telefonil on iganenud sisu, suured äärised ja paljude tehnikaajakirjanike arvates on telefon lihtsalt kole. Lisaks ei suutnud kvaliteetse videotehnika tootmise poolest tuntud ettevõte isegi enda valdkonnas üllatada. RED Hydrogen One nutitelefonil on täiesti keskpärane kaamera, jäädes kõvasti alla konkureerivatele ja odavamatele tipptelefonidele.

RED Hydrogen One

Telefon kui lego – Projekt ARA

Idee modulaarsest telefonist pole midagi uut ja teatud tootjad on sarnaseid telefone isegi teinud (LG G5), kuid tänaseni pole need kaasa toonud tehnikaajakirjanike ega klientide vaimustust. 2013. aastal levis internetis, aga ilus mõte telefonist, mis koosneb väikestest tükkidest ehk plokkidest, mida saab vajadusel välja vahetada nagu legoklotse. Kontseptsioon nimega Phonebloks levis sotsiaalmeedias kulutulena ja pälvis paljude heakskiidu. Õige pea teatas Motorola, et neil on sarnane telefon arenduses ja nüüd lüüakse käed Phonebloksi meeskonnaga, et telefon juba varsti turule tuua.

Hiljem ostis Google Motorola ära ja kogu projekt läks nende arenduse alla. Ideega jõuti lausa nii kaugele, et välja töötati kaks täiesti funktsioneerivat prototüüpi, kuid nende massilise testimiseni ei jõutud kunagi. 2016. aastal teatas Google, et projekt on teadmata ajaks peatatud ja tõenäoliselt telefon kunagi poodidesse ei jõua.

 

 

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!