Põhisisu algus

Valmistudes 3G sulgemiseks laiendab Elisa 2G kõnesidevõrgu ulatust

31.03.2023

Elisa arendab jõudsalt igakuiselt nii mobiil- kui kaabelsidevõrke üle Eesti, kuid lähiaastatel on ees ootamas ka ühe võrgutehnoloogia sulgemine. Tagamaks kõikidele klientidele stabiilselt parimaid kõne- ja sidevõimalusi arendab Elisa üle Eesti edasi ka 2G võrku, valmistudes nii 3G võrgu sulgemiseks.

Möödunud aastal jõudis eestlasteni pikalt oodatud 5G, kui TTJA oksjonitel jagati teenuse pakkumiseks välja kaks sagedust. Kuna raadiosidesagedused on piiratud ressurss, ootab osasid vanemaid võrgutehnoloogiaid paratamatult ees sulgemine, eesmärgiga võtta varasemad sagedused kasutusse uute 4G ja 5G võrgutehnoloogiate poolt.

„Kui me vaatame mobiilsidevõrku kui tervikut ning mõtleme nende tegevuste peale, mida kliendid soovivad selle võrgu vahendusel teha, siis väga suures piires on nendeks helistamine, SMS sõnumite saatmine ning mobiilse andmeside ehk interneti kasutamine. Olukorras, kus füüsikast tulenevalt on sagedusmahud piiratud, tuleb igal võrguoperaatoril leida kombinatsioon, kuidas just neid tegevusi kõige parema kvaliteediga klientidele pakkuda,“ selgitab Elisa tehnoloogiaüksuse juht Toomas Polli.

Selleks, et kõikide Elisa era- ja äriklientide teenused toimiksid parimal kvaliteedil edasi, täiendab Elisa 2G võrku kuni 3G võrgu sulgemiseni. Paljudele tugijaamadele, kus täna 2G võrgukiht puudub, lisatakse vajalikud seadmed. Kokku lisab Elisa võrku järgnevate aastate jooksul enam kui 250 2G tugijaama.

Elisa klientide käes on jätkuvalt kasutuses 2G ja 3G võrgus töötavaid telefone ning samuti kasutavad neid võrgulahendusi M2M ehk masinatevahelise side seadmed, mis pakuvad klientidele olulisi tööstusautomaatika ja IT-lahendusi. Elisa jaoks on oluline, et kõik tänased seadmed toimiksid võrgus edasi.

„Elisa 3G võrgu sulgemine on üks lähiaastate suuremaid strateegilisi tegevusi ja mõne kuu pärast tuleme välja konkreetse ajakavaga. 3G võrk oli omal ajal revolutsiooniline edasiarendus 2G-le kuna võimaldas lisaks helistamisele ka laialdasemalt kiiremat internetti mobiilvõrgus tarbida. Tänaseks on aga ootused internetile kasvanud kümnetes kordades, seda nii mahtude kui kiiruse osas ning ka maailma parim 3G võrk ei suuda nendele vastata. Seega on ainumõeldav, et internetti pakutakse edasi 4G ja 5G tehnoloogiatega. Kõneside osas tarbijad mingit muudatust ei tunneta, sest vastavalt telefoni võimekusele toimib kõnesideteenus, kas 2G võrgus või 4G VoLTE kõnetehnoloogiaga,“ lisas Polli.

Paremaks kõne- ja internetikogemuseks soovitame klientidel alati kasutada seadmeid, mis toetavad ka kõiki uuemaid 4G ning 5G võimekusi ja VoLTE kõnetehnoloogiat. Juba täna on 4G peamiseks tehnoloogiaks kõnede tegemisel ning tulevikus liiguvad kõik kõned 4G ja 5G võrku, tuues klientideni senisest veelgi parema kõnekvaliteedi.

Elisa teavitab eelnevalt kõiki kliente vastavatest muudatustest ning seisame hea selle eest, et kliendid saaksid veelgi parema kasutuskogemuse osaliseks. Täpsema ajagraafiku 3G võrgu sulgemise osas avalikustab Elisa tulevatel kuudel.

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!