Põhisisu algus

Tänavused jõuluostud tasub võimalike tarneraskuste tõttu varasemaks planeerida

17.11.2020

Tulenevalt ülemaailmsetest tarneraskustest ja logistikakanalite ülekoormatusest võivad tänavu paljud kuusealused tehnikaseadmetest tühjaks jääda. Seetõttu tasub tänavused jõulukingiostud varem ära teha.

Saabuvatel jõuludel võivad tehnikapoodide letid üsna hõredaks jääda. Elisa seadmete ostujuht Peep Tinnuri sõnab, et paljud tootjad on erinevatest teguritest tulenevalt alaprognoosinud käesoleva aasta neljanda kvartali nõudlust, mis toob kaasa hooajalise toodete nappuse. „Turul on toimunud mitmed muutused, mis antud olukorra on loonud. Esmalt on koroonaviiruse tõttu saanud hoobi erinevate seadmete tootmine ja tarne ning teisalt on olnud leige vastuvõtt ilma Google toeta androidtelefonidele. See paneb kliendid alternatiivide poole vaatama, mille tootjad aga pole nõudluse kasvu oma tootmisprognoosidesse planeerinud.“

Ostujuhi hinnangul võivad iga suurtootja riiulid ja laod juba enne jõule üsna hõredad olla nii nutitelefonide, tahvel-, süle- kui ka lauaarvutitest. „Kõige viimaste prognooside ja tarneinfo kohaselt on meil Eestis nõudlus kindlasti suurem kui tarnemahud ja paljusid uusi tooteid kõigile lihtsalt ei jagu,“ lisas Tinnuri.

Näiteks on piiratud saadavus uute Apple iPhone 12 mudelite ja mitmete uute konsoolide osas, mida paljud jõulukuuse alla kingina sooviksid. Tootjate poolse alaprognoosi tõttu on mõjutatud nii OnePlus, LG ja Xiaomi. Antti Aasma, Samsungi ametlik kõneisik Eestis sõnas, et ettevõte on kogu Baltikumis end jõuluperioodiks hästi ette valmistanud. „Oleme kindlad, et valdavat osa Samsungi seadmeid, sealhulgas uusi populaarseid mudeleid, jätkub kõigile soovijatele. Sellest hoolimata on mõistlik seadmed varakult ära tellida, kuna jõulude ajal kasvavad tarneajad hüppeliselt ja seetõttu ei maksa päris viimasele minutile oma jõuluoste jätta.“

Arvestades tänast olukorda ühiskonnas kutsume üles inimesi eelkõige ostma kaupu läbi e-poodide, kus on ka suurem valik tooteid, aga kui on soov füüsiliselt poodi minna, siis pigem varakult ja hajutatult ehk teistele ostlejatele turvaliselt.

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!