Põhisisu algus

Šoti kuninganna dramaatiline elu: lugu, mida tasub nii vaadata kui lugeda

02.07.2019

Šoti kuninganna Mary Stuarti elu oli ennenägematult dramaatiline ja sündmusterikas. Ta valitses Euroopa üht kõige lõhestunumat õukonda, mida killustasid usukonfliktid ja võimuiha. 25-aastaselt sai temast Elizabeth I vang ja 19 aastat hiljem ta hukati.

Mary Stuarti elu ja isiksust ümbritseb ohtralt müüte. Juba oma eluajal langes ta kuulujuttude ohvriks, mida ta vastased, eelkõige Elizabeth I lähimad kaaskondlased, hoolega levitasid. Ajaloolane John Guy astub oma raamatus „Mu süda on minuga. Šotlaste kuninganna Mary Stuarti elu“ nendele müütidele vastu ja toetudes arhiivimaterjalidele püüab lasta Maryl endal oma lugu rääkida.

Raamatu põhjal on valminud suurejooneline ajalooline mängufilm „Mary, šotlaste kuninganna“, mis on leitav Elisa Filmimaailmast. Filmi peategelasi, rivaalitsevaid, kuid samas üksteist imetlevaid noori kuningannasid kehastavad Saoirse Ronan ja Margot Robbie. Silmapaistvate kostüümide ja näitlejameisterlikkuse eest on linateos nomineeritud ka mitmetele auhindadele.

Kunagi ei kattu raamatus ja filmis esitatu sajaprotsendiliselt ja eriti palju tekitavad kõneainet erisused ajaloolise sisuga filmides. Ajaloohuvilistest filmikriitikud on ebatäpsuste teemal sõna võtnud ja vigadele tähelepanu pööranud – vahel lausa mürgiseid kriitikanooli pildunud. Tasub aga meeles pidada, et kuna filmi näol on tegu eelkõige meelelahutuse, mitte õppefilmiga, ei tasu iga pisimatki detaili kullana võtta.

Raamatu autor väikestes ebatäpsustes probleemi ei näe: ta on öelnud, et kuigi filmis on mõningaid fakte kinolina tarvis kohandatud, on olulisim alles jäänud – tegelasi ja nende omavahelisi suhteid on kujutatud tõetruult.

Lugu ilmus Diktor.ee lehel.

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!