Põhisisu algus

Sofi Oksanen: kama on minu kookides salajaseks koostisaineks

03.06.2016

Sofi Oksanen: kama on minu kookides salajaseks koostisaineks

Sofi Oksanen andis Elisale intervjuu, milles selgus, et lisaks suurepärasele kirjutamisoskusele on Sofi ka osav kokkaja. 

Aljärgnevalt ongi teie ees lugemiseks Sofi Oksaneni intervjuu Elisaga. 

Mida raamatute kirjutamine Sulle pakub? 

See on mu elukutse, kutsumus. Ma kuulasin just Richard Fordi Lillehammeri kirjandusfestivalil ja tema ütles, et kirjutamine pole amet, vaid elukutse. See on hea määratlus. Sama tekitab see tõsiasi kirjanikele ka palju probleeme. Inimestel on loomingulisest tööst sageli üsna romantiline ettekujutus ja seegi on problemaatiline, kui mõelda kirjanike õigustele näiteks seoses sotsiaaltoetuste või töötu abirahaga, millele kirjanikel õigust ei ole, juhtugu neil elus siis mis tahes. Soome Kirjanike Liidu andmetel on Soome kirjanike keskmine sissetulek 2000 eurot aastas ja siia alla on arvestatud nii autoritasud, toetused kui ka muu. 

On kirjutamine ka fun või pigem keeruline tegevus? 

Kirjutamine on lõbus ja esimese mustandi kirjutamine on alati kõige lõbusam. Pärast seda taandub asi toimetamisele, mis on ka lõbus, aga mitte päris nii põnev kui esimese versiooniga. Raamatute kirjutamine ei ole minu arvates keeruline – see on kõige lihtsam asi mu elus – ning mulle tundub, et kirjutamise tulemus ei ole iseenesest rahuldustpakkuv, sest ma ei loe ega kirjuta juba kirja pandud teksti enam uuesti. Nii on see minu elust ja peast justkui väljas, see pole minu jaoks enam protsess. 

Kui raamat on juba välja antud, siis on see lugejate päralt. 

Midagi, mida me Sinu kohta ei teadnud? Mida sa eriti hästi oskad - äkki oled sa suurepärane kokk? 

Tegelikult ma teen tõesti hästi süüa :) See üllatab inimesi, sest käelised tegevused pole mu tugevuseks ja ma olen pigem ebapraktilise meelega. Aga isegi Virginia Woolf arvas, et teinekord on küpsetamine parim asi (kirjatöö jaoks), mida teha (pole küll täpne tsitaat, aga annab mõtte edasi). Lõviosa minu tööst moodustab trükkimine ja mõtlemine või rääkimine, nii et aeg-ajalt on hea millegi muuga tegeleda. Mulle meeldib sõpradele õhtusööki valmistada ja sageli teen ma sünnipäevatordi ise kingiks kaasa. Ma olen üsna loominguline kokk ja kui ma leian mõne uue põneva koostisaine, siis proovin selle jaoks eraldi retsepti välja mõelda. Näiteks New Mexicos viibides avastasin ma, et kohalikes toidupoodides müüakse okkalisi viigikaktuse vilju. Ehkki ma ei olnud varem kordagi kaktustest süüa valmistanud, pidin ma selle siiski ära proovima ning pärast YouTube'iga konsulteerimist (okaste eemaldamiseks J) õnnestus mul valmistada mõned päris maitsvad hautised ja salatid. 

Mu praeguseks projektiks on leida uusi mooduseid kama (ikka Eesti oma) tarbimiseks. Avastasin, et kama meeldib mulle, pärast seda, kui juhtusin Tallinnas üht hirmhead kama panna cotta’t sööma. Sellest ajast saadik on kama olnud minu kookides salajane koostisaine, aga nüüd tundub mulle, et oleks aeg kamaga midagi põnevamat katsetada (kala kamaga? kes teab). 

Aga ma kardan, et muus osas on mu anded kaunis piiratud. Üks asi veel – mulle meeldib jõulupuude ehtimine :) 

Sa oled väga palju kirjutanud võimust ja kontrollist, ka võimu kuritarvitamisest. Millist rolli mängib Sinu hinnangul kontroll ja võim meie igapäevases elus? 

Tänapäeval? See roll on minu arvates püsinud muutumatuna aegade algusest saadik. 

Sinu sulest pärinev Norma on nüüd ka meie digilugejatele kättesaadav, kas Normas on elemente Sinu elust ja kellele see raamat mõeldud on? 

Ei, Normas ei ole minu elust pärinevaid elemente ja kirjutades ei mõtle ma lugejate peale. See on kõigile inimestele nagu mu teisedki raamatud ja iga inimene loeb (või kuulab) seda lugu erineval moel.

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja HuubMine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama