Põhisisu algus

Nutitelefon ja uudne tarkvara aitavad jälgida diabeedihaigete laste veresuhkru taset

11.05.2016

Tallinna Tehnikaülikooli magistrandid arendavad koostöös Elisa ja MTÜ Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühinguga välja kasutajasõbralikku disaini süsteemile, mis aitab lapsevanematel nutitelefoniga läbi pilveteenuse jälgida diabeedihaige lapse veresuhkru taset.

Tallinna Tehnikaülikooli disaini ja tootearenduse magistrandid arendavad disainer Martin Pärna juhendamisel välja telefoniümbrist, mis muudab telefoniga ühendatava pideva glükoosimonitooringu lisaseadme kasutamise mugavamaks. „Esimest tüüpi diabeeti põdevate laste veresuhkru taset on vajalik ööpäevaringselt jälgida ja insuliiniipumba tootjad teabe edastamist mobiilsetesse seadmetesse veel ei võimalda,“ tõdes Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühingu juhatuse liige Piret Loomets.

 

Kuna funktsioon oli vajalik, töötasid lapsevanemad üle maailma ühiselt välja Nightscout’i nimelise avatud lähtekoodiga tarkvara, mis saadab teabe veresuhkru tasemest otse nutiseadmesse. Selle kasutamiseks peab lapse nutitelefoni külge olema ühendatud väike lisaseade. Kuna seade ei tööta kõigi nutitelefonidega, vaid nõuab USB OTG tuge, toetab projekti Elisa, kes aitab peresid sobivate telefonide ostmisel.

Piret Loomets märkis, et koostööprojekt on hea näide avaliku-, era- ja kolmanda sektori ühistegevusest, mille tulemuseks on diabeeti põdevate laste ja nende perede elukvaliteedi paranemine.

Elisa juhatuse liige Andrus Hiiepuu kinnitab, et maailm, kus nutiseadmetega ühendatud nutikellad ja muud kehal kantavad targad seadmed hakkavad jälgima inimeste elutähtsaid tervisenäitajaid ja aitavad ennetada tervisega seotud ohte, pole enam homne päev. „On aja küsimus, mil nii seadmed, rakendused ja nendega liidetud protsessid muudavad oluliselt meie arusaama, kuidas ennetada tervisega seotud probleeme ja tõsta meie kõigi teadlikkust tervislikematest eluviisidest,“ sõnas Hiiepuu.

Nightscout’i tarkvara saadab pilveteenust kasutades lapsevanemale reaalajas infot lapse veresuhkrunäitude kohta. Tarkvara teeb võimalikuks lapse glükoositaseme jälgimise personaalselt internetileheküljelt, nutikellast või äpist nutitelefonis, olenemata lapse asukohast. “See võimaldab lapsevanemal jälgida lapse veresuhkrunäite ning kui näit on liiga madal või kõrge, siis lapsega ühendust võtta. Mõni laps on tänu sellele saanud esimest korda sõbra või vanaema juurde ööseks jääda, mõni mitmepäevasele klassiekskursioonile või treeninglaagrisse minna,” täpsustab Piret Loomets.

I tüüpi diabeet on krooniline autoimmuunne haigus, mis avaldub siis, kui inimese immuunsüsteem ründab omaenda organismis asuvaid insuliini tootvaid rakke ja hävitab

need. Eestis on viimasel kolmel aastal väikelaste seas I tüüpi diabeeti haigestumine kasvanud 9,3% võrra. Tänaseks on Eestis diagnoositud I tüüpi diabeeti ca 600 lapsel ja noorel vanuses 0-18 eluaastat.

Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühing (ELDÜ) on endokrinoloog dr Ülle Einbergi eestvedamisel 2009. a suvel diabeedihaigete laste ja noorte toetuseks asutatud mittetulundusühing. Ühing tegutseb avalikes huvides, valgustades laste ja noorte diabeediga kaasnevatest muredest ja rõõmudest, argi-ja pidupäevadest kõiki, kellele laste-ja noorte diabeet korda läheb.

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!