Põhisisu algus

Mobiil-ID-d taotlemine Elisa kliendile muutub lihtsamaks ja kiiremaks

29.06.2022

Alates 2. juulist muutub Mobiil-ID taotlemine oluliselt lihtsamaks ja kiiremaks, sest enam ei pea Mobiil-ID-d politsei kodulehel aktiveerima ja kõik saab tehtud Elisa juures. Ka pärast 2.07.2022 on Mobiil-ID endiselt riikliku garantiiga isikutunnistus. Siiani väljastatud Mobiil-IDd on jõus nende kehtivusaja lõpuni.

Sellest laupäevast väljastab Elisa uut Mobiil-ID-d. Täpselt nii nagu siiani, on ka edaspidi Mobiil-ID riiklik isikutunnistus, kuid enam ei ole vaja seda Politsei- ja Piirivalveameti kodulehel eraldi aktiveerida. Uue Mobiil-ID väljastamine toimub nüüd täies mahus operaatori juures.
Kõik siiani väljastatud Mobiil-IDd on jõus kehtivusaja lõpuni ehk maksimaalselt viis aastat ning neid saab endisel viisil kasutada.

„Alates 2022. aasta 2. juulist saab PPA kodulehel üksnes tühistada sellest kuupäevast varem välja antud Mobiil-ID-sid. PPA teeninduses tühistatakse Mobiil-ID nimevahetuse korral. Mobiil-ID-d aktiveerida enam PPA iseteeninduses või teeninduses ei saa,“ ütles PPA identiteedi ja staatuste büroo valdkonna koordineerija Marit Abram.

SK ID Solutionsi juhatuse liige Liisa Lukin rõhutab, et kõik, kes on praeguseks Mobiil-ID taotlenud, kuid siiani mitte aktiveerinud, peaksid selle enne juulit Politsei kodulehel aktiveerima: „Nii enne 2.07 kui pärast väljastatud Mobiil-ID-d töötavad sama moodi, kuid on oluline teada, et varem taotletud ja aktiveerimata Mobiil-ID-d tuleb PPA lehel aktiveerida enne laupäeva. Nende inimeste jaoks, kes juba kasutavad Mobiil-ID-d, jätkub kõik sama moodi kuni nende Mobiil-ID kasutusaja lõpuni. Kes pole aga veel Mobiil-ID-d taotlenud, neil on soovitav seda kindlasti teha – alates laupäevast on see protsess veel lihtsam ja kiirem.“.

Oluline uuendus on seotud ka Mobiil-ID kasutamisega alaealiste poolt. Nimelt saavad nüüd Mobiil-ID-d taotleda ka lapsed alates 7. eluaastast. Selleks peab nii lapsel kui tema seaduslikul eestkostjal olema Eesti isikukood ja eestkostja peab Mobiil-ID taotluse allkirjastama.

Kolmandaks ei pea Mobiil-ID väljastamisel enam tasuma riigilõivu ja neljanda muudatusena saab alates 2. juulist iga inimene nüüd kasutada korraga mitut Mobiil-IDd.

„Elisal on heameel, et alates 2. juulist lihtsustub oluliselt Mobiil-ID vormistamine meie kliendile, sest enam ei tule Mobiil-ID sertifikaati eraldi aktiveerida Politsei- ja Piirivalveameti veebilehel. Elisa on operaatoritest ka ainus, kes võimaldab kogu protsessi algusest lõpuni läbi viia kahes kanalis – kas Elisa esinduses või Elisa iseteeninduses. Kui klient on Mobiil-ID endale sobivas kanalis vormistanud, on teenus talle kohe kasutamiseks valmis,“ ütles Elisa uute teenuste valdkonna juht Meelis Seer.

Seer tõi välja, et kõik Elisa poolt väljastatavad SIM-kaardid on Mobiil-ID toega.

„Meil on hea meel, et Mobiil-ID kui üks isikutunnistuse vormidest jätkub ning seda on nüüd mugavam taotleda. Eestile kui e-riigile on tähtis, et meie inimestel on võimalus valida, milliseid elektroonilisi identifitseerimisvahendeid nad tahavad kasutada. Isikutunnistuste mitmekesisus on oluline turvalisuse ja suurema töökindluse tagamiseks, ühtlasi pakub see ka kasutajatele võimalust valida omale mugavaim lahendus,“ ütles RIA elektroonilise identiteedi osakonna juhataja Martin Lambing.

SK ID Solutionsi loodud Mobiil-ID on SIM-kaardi põhine isikutunnistus. Eestis ja Leedus on kokku üle 660 000 Mobiil-ID kasutaja, kes teevad sellega igas kuus keskmiselt 20 miljonit toimingut.

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!