Põhisisu algus

Mart Kadastik: „Eluaegset“ võib nimetada saatuseromaaniks

12.10.2015

Elisa Raamatus on tänasest eksklusiivselt, ainult innovaatilise äpi lugejatele kättesaadav Mart Kadastiku neljas romaan „Eluaegne“. Haarava sündmustikuga raamat süüvib inimese pimedamatesse hingesoppidesse.

Toome lugejateni intervjuu raamatu „Eluaegne“ autori Mart Kadastikuga.

Kuidas te oma uut romaani "Eluaegne"määratlete?

"Eluaegset" võib nimetada saatuseromaaniks - seksuaalne vapustus, mille inimene on noorukieas üle elanud, määrab fataalse jõuga ära kogu tema edasise elu. See on romaan isiksuse kahestumisest, armastuse ja iha heitlusest, igikestvast amokijooksust üksinduse eest. Aga "Eluaegset" võib pidada ka erootiliseks põnevikuks, sest pingeline süźee pakub pidevalt ootamatuid keerdkäike.

Miks inimesed võiksid seda raamatut lugeda?

Lihtne vastus: loodetavasti on see raamat huvitav. Inimesed on erinevad, ent meist igaühe sügaval hingesopis leidub midagi, mille äratundmisele aitab see raamat jõuda. Hoolimata kohati äärmuslikest, groteskselt kirjeldatud olukordadest ja autori vabast fantaasiast on selle romaani aines siiski tõsieluline ja ka tegelased on otsekui inimesed meie seast. Just nimelt "otsekui" - ehkki olen laenanud jooni reaalsetelt inimestelt, elavad raamatus siiski karakteersed inimtüübid, mitte elust maha kirjutatud persoonid.

Kui palju on raamatus teid ennast?

Olen võtnud ainest nii enda ümbert kui enda seest. Ometi ei ole see romaan autobiograafiline. Kaugeltki mitte. Ma kirjeldan enamasti mitte seda, mis on minuga juhtunud, vaid seda, mis võinuks ka minuga juhtuda. Tegelastega samastumise võimalus on minu jaoks oluline, see on usutava romaani alus. Läbinisti utoopilises, väljamõeldud maailmas jääksin ilmselt hätta.

Mis on "Eluaegses" uut võrreldes teie varasemate romaanidega?

Kuigi peategelane on taas mees, püüan seekord palju enam mõista ka naiste hingeelu. Minu jaoks uudne on romaani ajaline dimensioon - tegevustik ulatub üle mitmekümne aasta. Seetõttu oli "Eluaegset" kütkestav kirjutada, aga samas nõudis suhteliselt keeruline kompositsioon kirjutajalt ka senisest enam keskendumist. Esmakordselt oli see mul võimalik, sest kevadel olin loobunud ajakirjandusjuhi ametist ja võisin täielikult pühenduda ilukirjandusele.

Raamatu põhjalikuma tutvustuse leiad siit

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!