Põhisisu algus

Lihtsad nipid laste muretuks suvevaheajaks

18.07.2017

Koolilaste suvevaheaeg on täies hoos, mis rohke vaba aja veetmisega kodust väljaspool võib lapsevanematele kaasa tuua nii mure laste asukoha kui ka vaba aja tegevuste kohta. Lapsevanemate südame rahustuseks leidub õnneks häid rakendusi, mis aitavad vaba aega sisukamaks muuta ning laste tegemistega kursis olla, ütleb Elisa tooteturunduse osakonna juht Mailiis Ploomann.

Tea lapse asukohta 
Laste ja nende seadmete asukohaga kursisolemiseks tasub uurida rakendust Family Locator ettevõtte Life360 poolt. Seda saab kasutada mitmel otstarbel. Esiteks saab sellega laste asukohal silma peal hoida, kuna rakendus on ühendatud telefoni GPS-seadmega ning vanemad saavad kaardilt asukohta tuvastada. Teiseks on rakendus suurepärane ka kadunud või varastatud telefoni leidmiseks. Rakenduses saab muu hulgas panna paika ka teavitused, mis annavad näiteks lapsevanemale teada, kui laps on mingisse kindlasse sihtkohta jõudnud. 

Sarnasel põhimõttel toimib ka GeoZilla Family GPS Locator, milles on kasutajatel võimalik reaalajas pereliikmete asukohta jälgida ning vaadata ka seda, kus pereliikmed on päeva jooksul olnud. Mõlemaid rakendusi võib leida nii Androidi kui ka iOS-i rakendustepoest.

Ole lapse tegemistega kursis
Internetiavarustest võib leida igasugust sisu ning sugugi mitte kõik sellest ei ole mõeldud lastele. mLite Family Phone Tracker on rakendus, mis lubab lapse tegemistel nutiseadmes mugavalt silma peal hoida. Lisaks reaalajas asukoha jälgimisele saab rakenduse abiga näha ka seda, kuidas laps nutiseadet kasutab. Näiteks saab teada, milliseid rakendusi laps kasutab ja seda, kellele ta sõnumeid saadab või helistab. 

Sotsiaalmeedia tegevustega aitab kursis hoida SecureTeen rakendus ning soovi korral saab ebameeldivad rakendused ka ära blokeerida. Mõlemad rakendused on saadaval nii Android kui ka iOS operatsioonisüsteemidele.

Tõmba alla strateegiamängud ja raamatud
Siiski leiab tänapäeva nutimaailmast palju võimalusi ka aja kvaliteetseks ja arendavaks sisustamiseks. Näiteks võib enda lapse nutiseadmesse paigaldada mõne hariva mängu, mille abil lapsele tegevust pakkuda. Noorte seas juba palju populaarsust kogunud Growtopia on mäng, milles on kasutaja ülesandeks erinevaid ressursse kogudes maja ehitamine ning üldine eluspüsimine. Seega peab rakendama nutikaid strateegiaid, et mängus edukas olla. 

Teine hea näide on Tangram, kus kasutaja ülesandeks on erinevatest pusletükkidest panna kokku mingit etteantud kujund, milles laps saab rakendada loogilist mõtlemist ning nuputada parima strateegia ülesande lahendamiseks. Uus ja populaarsust koguv strateegiamäng on ka näiteks Fireboy in The Light Maze, kus kasutaja ülesandeks on läbida erinevate takistustega labürinte. Mäng nõuab iseseisvat nuputamist ning ka tegevuste etteplaneerimist.

Lisaks mängudele võib lapsele luua ka võimaluse mugavalt raamatute lugemiseks. E-raamatud on suurepärane ja mugav viis, kuidas ka pere väiksematele head kirjandust tutvustada ja lugemispisikuga nakatada. 

Arenda loovust
Et toetada loovuse arendamist ja isetegemist, on tänapäeva nutikate rakendustega võimalik ka lastel iseseisvalt väikeseid animatsioone luua. Selleks sobib hästi rakendus StickDraw - Animation Maker, kus on võimalik kerge vaevaga erinevaid pildi kihte üksteise peale laduda, millest moodustub lõpuks vahva animatsioon. Rakenduse suureks plussiks on ka selle lihtsus. Kuna valikuid ei ole liiga palju, siis on see kergesti hoomatav ka pere noorematele liikmetele.

Räägi lapsega
Hea viis, kuidas oma laste tegemistega edukalt kursis olla ja pakkuda talle mõnusat koolivaheaega on ka lihtsalt temaga rääkimine ja koosolemine. Kui pereliikmete nutiseade erinevat jälgivat tarkvara liialt täis panna, võib lapsepoolne reaktsioon olla soovitule vastupidine. Seega alati tasub enda lapsega rääkida – küsida, milliseid veebilehti ta külastab, miks ta neid külastab ning vajadusel ka selgitada, miks mingit sorti veebilehtede külastamist võiks vältida ja milline on turvaline netikäitumine. Leia oma lapse jaoks aega.

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!