Põhisisu algus

Kuidas muudab Brexit eestlaste jaoks roamingu kasutust Suurbritannias?

31.01.2020

Täna öösel lahkub Ühendkuningriik lõplikult Euroopa Liidust ja ees ootab üleminekuaeg, mis kestab käesoleva aasta lõpuni. Kas ja kuidas mõjutab see periood eestlasi, kes soovivad Ühendkuningriigis kasutada lisatasuta mobiilset interneti?

Neli aastat oodatud või kardetud aeg, mil Ühendkuningriigid Euroopa Liidust lahkuvad, on käes. Pingeline periood on tõstatanud mitmeid küsimusi. Näiteks, mis saab 2017. aastal vastu võetud Euroopa Liidu roamingu regulatsiooni viimasest muudatusest, mis lubab Euroopa Liidu kodanikel, sõltuvalt paketist, lisatasuta andmemahtu kasutada liikmesriikides. Kas regulatsioon jääb kehtima Suurbritannias sõltumata Brexitist?

Elisa telekomiteenuste valdkonna juht Mailiis Ploomann sõnab, et käesoleva aasta lõpuni kestab Brexiti puhul üleminekuaeg, kus formaalselt ollakse justkui Euroopa Liidust eraldatud, kuid praktikas ei muutu suurt midagi. See tähendab, et Inglismaale, Šotimaale, Walesi või Põhja-Iirimaale reisivad eestlased saavad kasutada paketis sätestatud Euroopa Liidu roamingu mahte kuni aasta lõpuni.

„Kuni 1. jaanuarini 2021 kehtib Eesti operaatoritele kohustus pakkuda Ühendkuningriigis roamingut oma klientidele Euroopa Liidu regulatsioonist lähtuvalt. Mis saab pärast seda, vajab veel selgitamist ning sõltub sellest, kui väga see riik Euroopast eraldi seista soovib,“ selgitab Ploomann, kelle sõnul võib tõenäoliselt juhtuda üks kahest stsenaariumist.

Ühendkuningriigid jäävad osaks Euroopa Liidu roamingust

Ühe võimaliku stsenaariumi järgi soovivad Suurbritannia operaatorid edaspidigi konkurentsist tulenevalt pakkuda mõistliku hinnaga Euroopa Liidu sisest roamingut. 2020. aasta lõppedes ei saa seda enam pakkuda regulatsiooni kaudu, vaid tuleb kohalike operaatoritega sõlmida eraldi kokkulepped. Kuna üleminekuperiood alles hakkas, pole ka välistatud, et Euroopa Liit ja Ühendkuningriigid sätestavad roamingu osas kokkulepped taas nö paberil, tehes nii turistide elu kõvasti lihtsamaks.

Euroopa Liidu roaming ei jää kehtima Suurbritannias

Teise võimaliku stsenaariumi järgi ei jõuta roamingu mõistlikes kasutustingimustes ja hinnas kokkuleppele ning Ühendkuningriigis kaotab Euroopa Liidu sisene roaming kehtivuse aastast 2021. „Sel juhul eeldame ikkagi, et nii Euroopa kui ka UK operaatorid soovivad jätkuvalt pakkuda mõistliku hinnaga andmesidet turistidele, kuid edaspidi toimiks see näiteks Elisas Internetipiletite või spetsiaalsete pakettide näol,“ selgitab Mailiis Ploomann.

Mailiis Ploomann kinnitab lõpetuseks, et kuni käesoleva aasta lõpuni ei pea eestlased muretsema roamingu kasutamise pärast Suurbritannias, sest kõik toimib veel muutusteta. Halvimal juhul saab Ühendkuningriigis järgmisest aastast alates mobiilset interneti kasutada väikese lisatasu eest.

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!