Põhisisu algus

Jaak Juske viib ajaloorännakule riiki, mille saatusele iga päev südamest kaasa elame

25.04.2022

Jaak Juske on väikeste lugejate tarbeks pannud raamatu, milles viib lapsed ajaloorännakule riiki, mille saatusele iga päev südamest kaasa elame. “Ukraina – palju kannatanud vapper maa” sobib aga tegelikult ugemiseks ka täiskasvanuile, kes soovivad end meie kõigi vabaduse eest seisva maa ajalooga pisut paremini kurssi viia. Ja muide – eestlaste ja ukrainlaste teed on ajaloos nii mõnedki korrad ristunud. Ning ühes Ukraina linnas on koguni olemas Tallinna nime kandev kvartal.

Kui paljude väikeste lugejate jaoks tähendab Ukraina üht vapralt sõda pidavat maad, siis sellel suurel maal ja rahval on rääkida tegelikult väga palju erinevaid, põnevaid ja värvikaid lugusid alates aastatest, kui seal seiklesid varjaagid ja mongolid, kuni ajani, mil kogu maa juubeldas Eurovisioni võidu üle.

Kas teadsid näiteks, et 1030. aastal võttis Kiievis valitsenud suurvürst Jaroslav Tark ette sõjaretke eestlaste vastu ja vallutas Tartu, toonase nimega Tarbatu linnuse? Vallutatud kantsi nimeks pani suurvürst oma ristinime Juri järgi Jurjev – see oli esimene kord, kui mõnda Eesti asulat mõnes vanas kroonikas mainitud on.

Või et 1861. aastal jõudsid pika teekonna järel Ukrainasse Krimmi poolsaarele esimesed eestlased, kes sinna oma külad rajasid, ja et toona asutatud küladest on üks veel alles, kus isegi eesti keelt kuulda võib!

Nii mõnedki lapsed on vanavanematelt kuulnud ka hirmsaid ja samas natuke põnevaid lugusid Tšornobõli tuumakatastroofist ja sellest, kuidas seda ka Eestist likvideerimas ning plahvatuse tõttu kodust ilma jäänud ukrainlaste uut kodulinna ja maju ehitamas käidi. Ehk on üheskoos kaardi pealt isegi üles otsitud Tallinna nime kandev kvartal Slavutõtši linnas!

Alustame rännakut Ukraina ajalooradadel! Ees ootavad ülipõnevad (une)jutud. Loe Urkaina ajaloo raamatut Elisa raamatust siit.

Allikas
Diktor raamatud
https://diktor.geenius.ee/rubriik/raamat/jaak-juskega-ajaloorannakule-riiki-mil…
Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!