Põhisisu algus

Elisa võrk toetab tänasest kümneid tuhandeid asjade interneti (IoT) seadmeid

27.09.2018

Alates tänasest pakub Elisa mobiilsidevõrk Eestis esimesena võimalust ühendada asjade internetiga väga suurt hulka seadmeid, mis võimaldab teha igapäevaelu palju nutikamaks.

Elisa alustab tänasest Eestis ainsana revolutsioonilise narrowband internet of things ehk NB-IoT võrgutehnoloogia pakkumist oma äriklientidele, mis võimaldab kahesuunalist suhtlust seadme ja lõppkasutaja vahel.

Elisa ärikliendiüksuse juht Margus Vaino sõnab, et asjade interneti nutikamate teenuste nimel tehakse täna märkimisväärseid edasiminekuid ning sellest tulenevalt avas Elisa oma võrgus viimase aasta jooksul maailmas enim arendatud asjade interneti tehnoloogia NB-IoT. „Võrreldes analoogsete lahendustega, on narrowband IoT kõrgema kvaliteedi ja turvalisusega. Tehnoloogia sobib igapäevaelus kasutamiseks näiteks kõikvõimalike näitude edastamiseks – vesi, gaas, elekter ning lisaks ka suitsuandurites, turvaseadmetes, põllumajanduses, targa linna lahendustes ja logistikas, “ rääkis Vaino.

NB-IoT tehnoloogia võimaldab ühendada mobiilsidevõrguga väga suurt hulka seadmeid, mis omakorda saavad suhelda internetiga. Sellest tuleneb ka lahenduse eestikeelne nimetus – asjade internet.

Elisa tehnoloogiaüksuse juht Toomas Polli ütles, et viimase aasta jooksul on tootjad asunud arendama hulgaliselt NB-IoT mooduleid ja trend on hüppelises tõusus. „NB-IoT tehnoloogia võimaldab ühendada seadmed võrku energiatõhusalt ja edastada andmeid madalate signaalitugevuste juures, mis tähendab, et neid saab edukalt kasutada asukohtades nagu näiteks maa alused keldrid või kanalisatsioonikaevud, kuhu tavaline 3G ja 4G leviala ei ulatu,“ tõi Polli välja uudse võrgulahenduse eelised.

Näiteks tänavu mais koostöös FlyDog Solutionsiga tehtud katsetustes suutsid NB-IoT seadmed 1,5 meetri sügavusel maa all kanalisatsioonikaevus edastada reaalajas andmeid vee taseme kohta ja visualiseerida neid veebis.

NB-IoT puhul on tegemist litsentseeritud sagedusel toimiva tehnoloogiaga, mis tagab seadmetele alati reserveeritud kanali, aga oluliselt laiema katvusega kui olemasolevad mobiiltehnoloogiad. Just see võimaldab teenuse kättesaadavuse ja erinevate andurite kasutamist maa all või näiteks süvistatuna asfaldisse. Need on NB-IoT tehnoloogia olulised eelised teiste sarnaste lahenduste ees. „Madalal sagedusel töötavad seadmed sobivad kasutamiseks tingimustes, kus andmeedastuse maht ei ole suur, aga oluline on tagada võimalikult madala energiakuluga andmeedastus. See tagab seadmetele enam kui 10-aastase tööea ilma välise energiaallikata.  NB-IoT võrgu avamine on oluline samm tuleviku tehnoloogia 5G arendust silmas pidades, kuna asjade internet on üheks oluliseks kasutusjuhuks just 5G tehnoloogia puhul, “ selgitas Polli.

Elisa ärikliendiüksus on avatud kõigile koostöövormidele nii ettevõtete kui startuppidega, et leida uusi ja põnevaid lahendusi NB-IoT rakendamiseks.

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!