Põhisisu algus

Elisa tagab koostöös riigiga turvalist elukeskkonda

24.08.2016

Täna osales Elisa juhatuse esimees Sami Seppänen Häirekeskuse pressiüritusel, kus räägiti üle mobiilsidevõrkude toimivast täppis-positsioneerimislahendusest. Lahendus annab päästekorraldajatele võimaluse abivajaja asukoha senisest kiiremaks ja täpsemaks määramiseks ning kiirabi, päästjate ja politsei kiiremaks kohale jõudmiseks. 

Häirekeskus kasutab androidtelefoniga hädaabinumbrile 112 helistajate täpsemat positsioneerimist juba paar kuud. Täpsemast positsioneerimisest on abivajaja kiirel leidmisel suur kasu eelkõige juhtudel, kui õnnetuspaik on hajaasustuses ja ilma kindla aadressita või ei oska helistaja täpset auskohta öelda. 

Täpsem positsioneerimine töötab Android operatsioonisüsteemiga nutitelefonides ning kasutab GPS-i, Wifi või mobiilsidemasti asukohaandmeid. Kui inimene helistab hädaabinumbrile 112 androidtelefonilt, käivitab telefon automaatselt asukohateenused ja edastab häirekeskusele tekstisõnumiga helistaja asukohaandmed, mis kuvatakse hädaabikõnega samaaegselt digikaardil päästekorraldaja arvutis. Helistaja asukoha tuvastamine käivitub vaid siis, kui inimene helistab hädaabinumbrile 112. Lahendus on loodud sihipäraselt hädaabiteenistustele ning mingiks muuks otstarbeks inimese asukohta jälgida ei ole võimalik.

Täpsema positsioneerimise rakendamiseks on häirekeskus teinud koostööd tehnoloogiaettevõttega Google, mobiiltelefonide tootjaga Sony Mobile Communications, siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskusega (SMIT), Eesti sideettevõtetega Elisa, Telia ja Tele2, tehnoloogiaettevõttega Reach-U ning Euroopa Hädaabinumbri Assotsiatsiooniga (EENA).

Sami Seppänen märkis pressiüritusel: "Mina vaatan iOS-i (Apple'i operatsioonisüsteemi) reaktsiooni huviga, kuna siis, kui see lahendus hakkab Euroopas laiemalt levima, võib Apple' il hakata väga kiire," ütles Elisa Eesti juht Sami Seppänen. "Seni on nad olnud väga jäigad. Aga täpsem positsioneerimislahendus on kõva müügiargument," lisas Elisa juhatuse esimees Seppänen.

Kõige esimene Google positsioneerimise sõnum abivajajalt jõudis Häirekeskusesse läbi Elisa võrgu 13. juunil kell 17:43!

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama