Põhisisu algus

Elisa Raamatu TOP: karantiini ja argipäeva eest sukelduti põnevike maailma ja loeti Eesti autorite hitt-teoseid

27.07.2020

Elisa Raamatu lugemisäpi TOP20s troonisid 2020. aasta esimesel poolel peamiselt põnevikud. Välismaistest autoritest oli populaarseim Ann Cleeves’i krimimüsteerium „Õhku haihtunud“ ja kodumaistest kirjanik Eia Uus ja tema hittromaan „Tüdrukune“. Usinaim äpi kasutaja luges poolaasta jooksul 237 teost ehk poolteist raamatut päevas.

Elisa uute teenuste valdkonna juht Kertu Popp ütles Eesti esimese ja ainsa eesti keelse lugemisäpi statistikat kommenteerides, et Elisa Raamatu edetabelid on mõjutatud ümberringi ühiskonnas toimuvast ja populaarsetest teemadest. „Kui pandeemiamõtteid püüdsid lugejad peletada paeluvate põnevikega, siis edetabelisse jõudis ka Sergi Plohhi teos „Tšornobõl: Tuumakatastroofi ajalugu“, millest ilmus möödunud aasta lõpus lühiseriaal.“

TOP20s on esindatud ka mitmed Eesti autorite kirjutised. „Palju on allalaetud armastatud Eesti kirjaniku Eia Uusi palju kõneainet tekitanud ja köitvalt kirjutatud raamatut „Tüdrukune“, mis on ka raamatupoodide kõrgemaid edetabelitippe vallutanud. Samuti oli populaarne Mihkel Raua „Eestlase käsiraamat. 100 asja, mida õige eestlane teeb“, mis pakub äratundmisrõõmu tõenäoliselt igale eestlasele või Eesti fännile,“ tõi Popp välja. Uute lemmikute kõrval kohtab lugemishittide hulgas ka vanu tuttavaid, nagu näiteks Roland Takko „12 asja, mida koolis ei õpetatud, aga mida kõik peaksid teadma“, mis oli Elisa Raamatu 2019. aasta loetuim teos.

Popp lisas, et kevadel võis täheldada inimeste seas koroonauudiste väsimust ja paljud sukeldusid argielulistest teemadest fiktsioonide maailma, et meelt lahutada. „Eriolukorra ajal kodus püsides otsustas ilmselt nii mõnigi oma (taas) lootusetuna näiva sel-aastal-loen-rohkem-uusaastalubaduse siiski täide viia. Kodusem aeg soosis raamatute lugemist ja see peegeldub ka statistikas. Märtsis oli äpi allalaadimiste arv 46% suurem võrreldes 2019. aasta sama ajaga ja aprillis tegi see veelgi suurema tõusu, koguni 66%.“

Statistikast selgub ka, et usinaim äpi kasutaja luges poolaasta jooksul 237 teost ehk piltlikult poolteist raamatut päevas. Teisele ja kolmandale kohale jäid lugejad vastavalt 183 raamatu ja 179 raamatuga. Suure jõudlusega raamatusõbrad kasutasid lugemiseks lisahetkede leidmiseks Elisa Raamatu robot ettelugejat – Iselugeja.

Populaarseim ajakiri oli esimese kuue kuu jooksul jätkuvalt Kroonika.

Elisa uute teenuste juhi sõnul on populaarne lugemisäpp nagu Tallinna linn, mis kunagi lõplikult valmis ei saa ja pidevalt uueneb, pakkudes uut sisu mugavalt just seal, kus on lugeja ja tema nutiseade. „Paar aastat tagasi lisandus ajakirjade lugemise võimalus, mis on hästi omaks võetud. Hiljuti asusime ise digiraamatuid kirjastama, millega sai hoo sisse kümneosaline raamatusari Elisa essents. Sari toob lugejateni erinevate teaberaamatute lihtsustatud ja kokkuvõtvad ülevaated. Jälgime põnevusega, kuidas lugejad uue žanri omaks võtavad,“ sõnas Popp.

Elisa Raamatu äpis on üle 3000 eestikeelset raamatut ja lai valik ajakirju. Rakendust on alates turule tulekust alla laetud üle 100 000 korra.

TOP 20 Elisa Raamatu 2020 I poolaasta loetumad raamatud

 1. „Õhku haihtunud“ , Ann Cleeves, (Varrak)
 2. „Tüdrukune“, Eia Uus (Postimees Grupp AS)
 3. „Saladus“, Kathryn Hughes (Varrak)
 4. „Nullpunkt“, Jørn Lier Horst, Thomas Enger (Varrak)
 5. „Peegelpilt“ , Tana French (Päikese Kirjastus OÜ)
 6. „Katharina kood“, Horst, Jørn Lier (Eesti Raamat)
 7. „Ja siis oli ta läinud“, Lisa Jewell (Eesti Raamat)
 8. „Tütarlaps ja öö“, Guillaume Musso (Varrak)
 9. „Talvetuli“ , Anders de La Motte (Varrak)
 10. „Proua Westaway surm“ , Ruth Ware (Helios OÜ)
 11. „Nimetu tüdruk“ , Greer Hendricks, Sarah Pekkanen (Varrak)
 12. „Punase märkmikuga naine“ , Antoine Laurain (Eesti Raamat)
 13. „Koolmekohad“ , Elly Griffiths (Eesti Raamat)
 14. „Eestlase käsiraamat. 100 asja, mida õige eestlane teeb“, Mihkel Raud (Rahva Raamat AS)
 15. „Laske mul olla“, Clare Mackintosh (Petrone Print)
 16. „Tšornobõl: Tuumakatastroofi ajalugu“, Sergi Plohhi (Postimees Grupp AS)
 17. 12 asja, mida koolis ei õpetatud, aga mida kõik peaksid teadma“ Roland Tokko (Edu Akadeemia OÜ)
 18. „Mustad valed“, Alessandra Torre (Päikese Kirjastus OÜ)
 19. „Kastanimunamees“, Søren Sveistrup (Eesti Raamat)
 20. „Must rada“ , Antonio Manzini (Toledo kirjastus OÜ)

TOP 10 Elisa Raamatu I poolaasta loetumad ajakirjad

 1. Kroonika
 2. Naisteleht
 3. Pere ja Kodu
 4. Anne & Stiil
 5. Eesti Naine
 6. Tervis Pluss
 7. Oma Maitse
 8. Kodukiri
 9. Maakodu
 10. Nutiristsõna* (lisandus valikusse juunikuus)

Elisa Eesti AS www.elisa.ee on Elisa kontserni osa ning turuliider Eestis telekomiteenustes erakliendi segmendis. Samuti on Elisa juhtiv tasulise TV-teenuse ja suuruselt teine interneti püsiühenduse teenuse pakkuja Eesti turul. Koos Santa Monica Networksiga loob ettevõte klientidele turvalisi võrgu- ja andmekeskuste lahendusi. 1000 töötajaga suurettevõtte siht on saada suurimaks kommunikatsiooni- ja meelelahutusettevõtteks Eestis. Elisa pakub kõikidele klientidele mobiilside, interneti püsiühenduse ja TV-teenuseid ning aitab ettevõtetel ja avalikul sektoril kasvatada efektiivsust ja turvalisust võrgu- ja IT infrastruktuurilahenduste abil. Ettevõtte käive 2019. aastal oli 174,8 miljonit eurot.

Lisateave:

Marika Raiski
Elisa suhtekorralduse valdkonna juht

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!