Põhisisu algus

Elisa Raamatu intervjuu Stig Rästaga: Milline hind on kuulsusel tegelikult?

02.02.2016

Mullu koos Elina Borniga Eesti Laulu võitjaks tulnud Stig Rästa andis Elisale eksklusiivse intervjuu sellest, kuidas ta kirjutas Hispaanias palverännakul olles avameelse raamatu oma elust. Milline hind on kuulsusel tegelikult ja mis toimub Eurovisiooni telgitagustes, kõigest sellest saame lugeda Elisa Raamatu äpis Stig Rästa e-raamatust „Minu Kennedy“.

Elisale antud intervjuus soovitab Stig igaühel elada just Oma Elu ning selliselt, et sa ei tee kellelegi liiga ja ei lase kellegi teisel ka ennast oma teelt kõrvale viia. Stig on uhke selle üle, et ta kirjutas raamatu oma elust täielikult ise. Suurim erinevus teiste elulooraamatutega peitubki Stigi sõnul selles, et enamik elulooraamatuid on täis fakte ja kirja pandud kellegi teise poolt. Stigi raamat on täis tema enda mõtisklusi ja teemaarendusi, mis avavad lugejale raamatu peategelase märgatavalt sügavamalt.

Mis ajendas Sind oma elust raamatut kirjutama?
Ma tahtsin teada anda, et tihti eelnevad mingisugusele edule suured pingutused ja ohverdused. Edust ma räägin siinkohal kasvõi Eurovisiooni lauluvõistlusel Eesti esindamisest. Samuti loodan ma läbi enda kogetu jagada mingisuguseidki teadmisi ja julgustust, et iga tagasilöök võiks panna inimese järjest rohkem püüdlema oma eesmärkide poole.

Mis hetkel ja kus tekkis idee kirjutada raamat oma elust?
Idee raamat kirjutada tekkis juba ammu, umbes viis aastat tagasi. Idee oma elust raamat aga kirjutada just nüüd tekkis mõned kuud enne raamatu ilmumist. Kuna mul oli selle jaoks juba tegelikult materjali kirja pandud päris palju, siis tänu sellele sai see võimalikuks. Samuti üle kuu aja Hispaanias palverännakul olles oli mul iga päev vähemalt neli tundi aega kõike kirja panna ja kokku võtta.

Millest tekkis mõte panna raamatu pealkirjaks „Minu Kennedy“? Kas sellel on seos Ameerika kunagise presidendi John Fitzgerald Kennedyga?
"Minu Kennedy" tuleb esmaideest panna raamatu pealkirjaks "Minu Lasnamäe", kuna tegevus toimubki enamjaolt Lasnamäel Tallinnas. Hiljem aga tundus see pealkiri liiga raamatu sisu määratlev. Vaja oli pealkirja, mis tekitab küsimust ja mis kõlab hästi ka näiteks mõnes teises keeles ehk on veidi rahvusvahelisem. Ma teadsin juba enne, et Kennedy põdes sama haigust mis mina ja siis kargaski mulle pähe mõte panna nimeks hoopis "Minu Kennedy". Samuti seostatakse tema nimega müstilist lahendamata lugu, mis on ka minu raamatus tuntav.

Oma raamatus räägid lähemalt ka Eurovisiooni telgitagustest. Mis oli seal Sinu jaoks hämmastavaim, mille avastasid?
Seal oli hämmastav see, kuidas iga väiksemagi liigutuse jaoks oli tööle võetud väga pädev isik. Me ei pidanud millegi pärast muretsema, vaid meil oli koguaeg keegi kõrval, kes ütles kuhu minna, kus seista ja mida paremini teha.

Mille poolest eristub Sinu raamat teistest Eestis välja antud elulooraamatutest?
Esiteks ma kirjutasin selle raamatu täielikult ise. Teiseks on see raamat täis minu enda mõtisklusi ja teemaarendusi, mis avavad lugejale raamatu peategelase ilmselt sügavamalt ja rohkem. Enamik elulooraamatuid on täis fakte ja on kellegi teise poolt kirjutatud.

Kas Eestis on lihtne olla kuulus ?
Eestis on lihtne kuulsaks või tuntuks saada. Sellega midagi kasulikku teha juba natuke keerulisem.

Kas oled e-raamatute lugeja ning kuidas suhtud sellesse, et Sinu raamat ilmub e-raamatuna?
Jah olen e-raamatute lugeja. Pigem tasub olla ikkagi oma raamatuga igal pool olemas, sest nii jõuad oma sõnumiga rohkemate inimesteni.

Milline on Sinu kõige olulisem sõnum noortele, üldse Eesti inimestele? Kuidas tasub oma elu elada?
Tasub elada just Oma Elu ja selliselt, et sa kellelegi liiga ei teeks ja et keegi ka sind oma teelt kõrvale ei viiks. Samal ajal võiks mõelda natuke rohkem oma elu ja selle tähtsuse üle. Aita teisi ja sind aidatakse.

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!