Põhisisu algus

Elisa Raamat toetab:Täna selgusid kirjanduskonkursi BestSeller 2015 võitjad

15.12.2015

Esmakordselt toimunud uus ja Eesti suurima 10 000 eurose auhinnafondiga kirjanduskonkurss BestSeller kuulutas täna välja võitjad, kus ilukirjanduse žanris jagavad esimest auhinnalist kohta (tähestikulises järjekorras): Helga-Johanna Kuusler “Puhkus koomas”, Marek Kahro “Näkid” ja Reelika Lootus “Võetud ära”. Lastekirjanduse peaauhinna võitis Astrid Hiisjärv raamatuga “Vaimar” ning aimekirjanduse võitja on perepsühholoog Katrin Saali Saul teosega “Eluterve kärgpere käsiraamat”.

“Olen tohutult tänulik kõikidele auroritele, kes meid usaldasid ja meile oma erilisi lugusid saatsid, mida laekus tervelt 111. Pean kirjanduskonkursi BestSeller esimest aastat väga õnnestunuks, sest tänu sellele saab võimaluse kirjastamiseks kokku 20 uut ja huvitavat teost. Kuna aga tipus oli rebimine nii tasavägine, siis seda, millisest raamatust saab bestseller, otsustavad juba lugejad,” sõnab kirjanduskonkursi ellukutsuja ja kirjastuse Pilgrim juht Tiina Ristimets.

“Mind üllatas saadetud käsikirjade arv ja nende hea tase,” nendib žüriisse kuulnud Postimehe kultuuritoimetuse juhataja Heili Sibrits. “Kõige rohkem hämmastas mind aga see, et BestSelleri põhikonkursi üheks märksõnaks oli surm – avarii, uppumine, tapmiskatsed, lähedaste kaotamisega seotud lein jne. Samas polnud need tekstid kuidagi ängistavad. Teemadena jäid domineerima elus tehtud valikutega toime tulemine, vigadest õppimine, aga ka nende eitamine, mis omakorda viib suure krahhini. Ei saa öelda, tekstid oleksid olnud otseselt didaktilised, kuid paljudes töödes oli tunda autori soovi lugejat lohutada-toetada ning juhatada ta parema homse juurde. Ühtlase taseme tõttu osutus võidutöö valiku tegemine keeruliseks. “Näkid”, “Puhkus koomas” ja “Võetud ära” on kõik esikoha väärilised tekstid, mis suutsid kuni viimaste lehekülgedeni pinget ja põnevust üleval hoida. Kõik kolm tööd on oskuslikult komponeeritud ning haaravalt jutustatud lood, mis võiksid tulevikus leida väljundi ka tele-või kinoekraanile. Väärib tähelepanu, et võidutööde keskseteks tegelasteks on naised.”

“Ma ei pidanud kõiki 111 teost lugema ja seetõttu sain vaid paremaid nautides päris toredaid lugemiselamusi. Huvitav on see, et ilukirjanduse kolmest esikoha teosest kaks on manipuleerimise thrillerid, kus peategelased ei ole päris kindlad oma terves mõistuses. Teisisõnu tundus hullus meie häid autoreid võluvat. Kas see on ajastu märk? Kuid lisaks võiks arvata, et “Puhkus koomas” oleks päris hea algmaterjal noorteseriaalile,” kommenteerib žürii liige režissöör Ilmar Raag.

“Elisal on heameel olla kirjanduskonkursi BestSeller partner. Meil on olemas suurepärased võimalused, et pakkuda konkursil edukalt esinenud autorite töödele võimsat väljundit ühes kaasaegseimas virtuaalraamatukogus – Elisa Raamatu lugemisäpis,“ märgib kirjanduskonkursi BestSeller üks peapartnereid Elisa uute teenuste juht Kertu Kriisk. “Kui paberraamatuna näeb ilmavalgust iga kategooria esimene teos, siis populaarses Elisa Raamatu lugemisteenuses ilmub e-raamatuna oluliselt laiem valik raamatuid ehk kõik võidutööd ning 20 eraldi ära märgitud tööd,” täpsustab Kriisk.

Kirjanduskonkursi BestSeller 2015 võitjad:

Ilukirjanduse žanris jagavad esimest auhinnalist kohta (tähestikulises järjekorras): Helga-Johanna Kuusler “Puhkus koomas”, Marek Kahro “Näkid” ja Reelika Lootus “Võetud ära”.

Teisele auhinnalisele kohale tulid (tähestikulises järjekorras): Avo Kull “Must klaasmaja”, Birk Rohelend “Mull” ja Rita Mets “Kahe maailma vahel”.

Erikategooria töödest said auhinnatud ja kuuluvad avaldamisele veel Taavi Jakobsoni näidend “Märgund sõna”, mis pälvis ka Elisa Raamatu eriauhinna, ja Rait Milistveri “Viis Novelli”. Jagatud esikoha võitjad said auhinnaks igaüks 1200 eurot, jagatud teise koha tööd ja erikategooria tööd 500 eurot.

Lastekirjanduse kategoorias andis lastest koosneva žürii eestvedaja ja toetaja Reet Roos üle peaauhinna 1000 eurot teosele “Vaimar”, mille kirjutas Astrid Hiisjärv. Teise koha ja 500 eurot sai Helen Käit raamatu “Eksinud” eest. Võrdsed kolmandad kohad ja samuti 500 eurosed auhinnad said: Elo ja Einar Ellermaa “Suvi vanaema juures”, Ingrid Loddes “Romiia seiklused mirride maailmas” ja Ülle Kütsen “Evert, Elina ja naabermaja pätid”.

Aime- ja vaimse kirjanduse kategoorias valis portaali Alkeemia toimetusest koosnev žürii välja võitja: 1000 eurose peapreemia pälvis Katrin Saali Saul perepsühholoogilise teosega “Eluterve kärgpere käsiraamat, teise auhinnalise koha ja 500 eurot sai Tuuli Mäemat raamatuga “Otsingud” ning ära märgitud sai ja avaldamisele kuulub ka spirituaalne muinasjutt “Printsess Lualoke teise ise tegemised”, mille autor on Leonhard Järvis.

Lisaks leidsid ära märkimist mitmed teosed, mis said auhinnaks avaldamisvõimaluse kirjastuse Pilgrim poolt ilukirjanduse žanris (tähestikulises järjekorras): Kersti Kiivrüüt “Mäng mõisa peale”, Lars Peter Johannes “Kremli päevik”, Olivia Mind “Meedium/Suveromaanid”, Triin Katariina Tammert “Rannaromaan” ja lastekirjanduse vallast Mai Pitsner “Kaisukate pajatused”.

Kõik võidutööd ja ka eraldi ära märgitud tööd saavad võimaluse avaldamiseks populaarses Elisa Raamatu lugemisteenuses. Kõik 20 tööd said kingituseks Postimehe aastatellimuse ja Elisa Raamatu digiteoste lugemisvõimaluse.

Kirjanduskonkursile BestSeller 2015 laekus 111 käsikirja 92 autorilt. Žüriisse kuulusid: Postimehe kultuuritoimetuse juhataja Heili Sibrits, režissöör Ilmar Raag, kirjanik ja ajakirja Eesti Naine peatoimetaja Aita Kivi, Elisa Raamatu esindaja Kertu Kriisk ja Eesti Kirjanike Liidu esimees Karl Martin Sinijärv. Aimekirjanduse žüriisse kuulusid kirjastaja Tiina Ristimets ja ajakirjanik Ingrid Peek. Lastekirjanduse žürii koosnes lastest vanuses 7-12 aastat ning žürii tegevust koordineeris lastekirjanduse eriauhinna väljaandja Reet Roos. Kirjanduskonkursi BestSeller projektijuht on Herdis Ojasu.

Kirjanduskonkurss BestSeller saab toimuma üle aasta ning käesolevaga on kuulutatud avatuks uus konkurss – järgmiste tööde laekumise tähtaeg on 1. juuni 2017

Kirjanduskonkurss BestSeller saab teoks tänu partneritele: kirjastus Pilgrim, Elisa Raamat, Postimees AS, Reet Roos, Alkeemia.ee

BestSelleri tegemistega saab end kursis hoida ka Facebookis

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!