Põhisisu algus

Andrus Hiiepuu: Kolmas kvartal tõi 25% rohkem 5G tugijaamu ning üha intensiivistuvad küberründed

19.10.2023

Meelelahutus-, IT ja telekomiettevõte Elisa kasvatas tänavu kolmandas kvartalis käivet mullu sama ajaga võrreldes 6,4% võrra, 56,4 miljoni euroni. Äritegevuse aasta esimest üheksat kuud iseloomustavateks märksõnadeks olid numbriliikuvuse teel enim juurde võidetud kliente, jätkuv fookus 5G katvuse laiendamisel ja ka fiiberoptilise võrgu rajamisel. Läbiva teemana nii äri- kui erakliendisegmendis on küberohud - aasta algusega võrreldes on küberrünnakute arv kasvanud 20 korda.

Elisa Eesti tegevjuht Andrus Hiiepuu märkis kvartali ja aasta esimese üheksa kuu äritegevuse kommentaarina, et kontsern keskendus kasvule ja arendustele kõigis oma kolmes peamises tegevusvaldkonnas ehk telekommunikatsiooni-, IT-, meelelahutusvaldkonnas. Samuti hoidis Elisa fookuses kontserniülest jätkusuutlikkuse strateegiat ja sellealaseid tegevusi. 

"Mobiilsidesegmendis oli Elisa Eesti kolmest operaatorist üheksa kuu kokkuvõttes ligi 3000 uue kliendiga suurim kasvaja numbriliikuvuse arvestuses," rääkis Andrus Hiiepuu. "Oleme kogu selle aasta jooksul jätkanud aktiivselt ka võrguarendustöödega, laiendades oma 5G võrku. Siin on meie prioriteet neil piirkondadel, kus on suurim nõudlus ehk kõige rohkem kasutajaid – enim lisandus kolmandas kvartalis uusi 5G tugijaamu Tallinnas ja Harjumaal, kuid jooksvalt laieneme ka mujal Eestis."

Kolme kuu jooksul paigaldas Elisa kokku 88 5G tugijaama. Kvartaliga kasvas tugijaamade arv 25%, ulatudes nüüdseks 440 tugijaamani.

"Paralleelselt on meil fookuses ka fiiberoptilise võrgu laiendamisel ning möödunud kolme kuu jooksul viisime valguskaabli teenuste kasutusvõimaluse 5000 koduni – Tallinnas, Tartus, Pärnus, Keilas ja Lool ning lisaks ka Rae ja Viimsi valla uusarendustes. Kuna ka praeguste klientide nõudlus kiire interneti järele püsib kõrge, siis kõrvuti uute liitumisvõimaluste loomisega kasvatasime mahtu juba olemasolevates kaabelvõrkudes Tallinnas ja Rakveres.

Teisel olulisel tegevussuunal ehk IT-teenuste valdkonnas ilmestas kolmandat kvartalit Andrus Hiiepuu sõnul samuti märkimisväärne, suisa mitmekümnekordne kasv, kuid seda kahjuks klientidele ebameeldivas suunas. 

"Nii eraisikud kui ettevõtted seisavad silmitsi üha sagedasemate küberrünnakutega – kolmandas kvartalis reageeris Elisa Netivalvur ligi 1,5 miljonile rünnakule/rünnakukatsele. Võrreldes suve algusega on seda ligi poole võrra enam, aasta algusest aga on küberrünnakute arv kasvanud ligi 20 korda," lausus Andrus Hiiepuu. "Arvestades seda, millist ohtu – nii rahalises mõttes kui ka näiteks andmete hävimise näol – sellised rünnakud endast kujutavad, on küberkaitse meie tehnoloogiatiimi üks olulisemaid prioriteete."

Elisa äritegevuse lahutamatuks osaks on ka panustamine IT-alase kompetentsi arendamisse ja parimate praktikate jagamisse Eestis laiemalt. Tänavu septembri lõpus toimus Tallinnas juba viiendat korda TechDay nime all Baltimaade suurim IT- ja juhtimiskonverents, kus osales kokku üle 1000 oma ala tipptegijat tehnoloogia- ja ettevõtlussektorist laiemalt. Konverentsi avas Eesti president Alar Karis. 

Elisa Eesti juht tõi IT-teenuste valdkonna märgilisemate äriliste teetähistena kolmandast kvartalist välja edukalt kaitstud riigihanked suurklientide SEB ja Keskkonnainvesteeringute Keskusega. 

"Elisa Huub teleteenus on aasta-aastalt muutunud üha olulisemaks osaks Eesti telemaastikul ning oleme üks eelistatuimaid voogedastusplatvormidest Eestis. Televaatajad ootavad seetõttu meilt igal sügisel nõudlikult jätku nii juba vaatajate südametesse pugenud sarjadele kui uutele üllatustele," rääkis Andrus Hiiepuu. "Alanud hooajal pakumegi mõlemat – "Papside", "Alo" ja "Reeturi" uued osad ning täiesti uutena krimidraama "Täiuslik sõbranna" ja Ari Matti Mustoneni standup "Flamingo". Lisaks ka Eesti tuntuimate jutuuberite Andrei Zevakini ja Robin Valtingu seiklused USAs, millele ennustatakse juba sarnast menu nagu kunagisele “Kaks kanget” superduole Margna ja Jõekalda."

Elisa meelelahutusvaldkonna teise olulise suuna, Elisa Raamatu puhul tõi Hiiepuu välja, et Eestis on tekkimas täiesti uus kasvav raamatuhuviliste hulk, kes eelistavad lugemise asemel raamatuid kuulata. „Mullu sügisel lansseeritud audioraamatute teenus, kus menuteoseid loevad sisse armastatud Eesti näitlejad, on osutunud klientide poolt väga soojalt vastu võetuks. Tervelt 80 protsenti kõikidest audiopaketiga liitunud klientidest on Elisa Raamatu uued kliendid, mis osundab, et tabasime selle uuendusega suures osas täiesti uut kliendirühma ja suutsime sellega oma kliendibaasi oluliselt laiendada," märkis Elisa Eesti juht. 

Elisa alustas tänavu ka kestlikkuse projektiga, paigaldades mitmete mastide lähedusse päikeseparke, mille toodangut kasutatakse mastide elektriga varustamiseks, tehes seda AI ehk tehisintellekti abil. "Päikese toel toodetud elektri salvestamiseks paigaldame tugijaamade juurde liitiumakud ning liikusime kolmandas kvartalis edasi tempoga, mis võimaldab meil aasta lõpuks varustada liitiumakudega kokku sada tugijaama," lisas Elisa Eesti juht. 

Septembri lõpu seisuga oli Elisal mobiilsidekliente üle 704 000, kaabelinterneti kliente üle 105 000 ning TV kliente üle 172 000. 

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!