Põhisisu algus

Uued trendid Covid-19-aegses värbamises: videointervjuude võidukäik ja kandidaatide valmisolek ümberõppeks

27.01.2021

Kuigi viimane aasta on viiruse tõttu veeretanud paljude teele takistusi, siis värbamisvaldkonnas on see toonud mitmeid uuendusi ning avanud uusi uksi nii tööotsijatele kui ka tööandjatele.

Kahtlemata on viimased kümme kuud olnud korralik harjumuste ümberkujundamise ja väljakutsete rohke aeg. Veel aasta tagasi ei osanud arvatagi, et meie telemüügivaldkond võiks nii suures mahus kaugtööl olla, aga siin me oleme! Teeme tööd kodust ning meil tuleb see väga hästi välja.

Takistuste kõrval tuleb alati näha ka võimalusi. Nii toongi välja mõned uued trendid ja võimalused, mis töömaastikul selle aja jooksul tekkinud on. Need võib laiemalt jagada kolme kategooriasse: karjääri arendamine, tööotsimine ning kandideerimisprotsessid.

Karjääri arendamine:

Aeg eneseanalüüsiks

2020. aasta lõi tööturu täiesti sassi. Ühest küljest on tööle kandideerimas neid, kelle jaoks ei ole enam prioriteet, et töö vastaks ilmtingimata omandatud erialale ning ollakse valmis ümber õppima. Selliste tööotsijate eesmärk on leida töö valdkonnas, mis pakuks ka praegusel ajal majanduslikku stabiilsust. Seetõttu uuritakse usinamalt vestlustel töökorralduse kohta ja tuntakse huvi, kuidas on tagatud oma töötajate turvalisust ja tervist hoidev keskkond. See annab võimaluse ettevõttel läbi mõelda, kuidas oma ettevõtet ja valdkonda töötajate jaoks atraktiivseks muuta tööotsijate tänaseid ootusi arvesse võttes.

Teisalt on praegune aeg aga andnud paljudele võimaluse enesesse vaatamiseks. Võetakse aeg veidikeseks maha ja mõeldakse, kas praegune töö ja valdkond on see, mida tõesti teha soovitakse. Ollakse altimad tegema kannapööret, millest on unistatud võib olla juba väga kaua aga otsustavat sammu pole juletud ette võtta ning üha rohkem tahetakse õppida uusi ameteid ja oskusi. Mõlema eespool toodud näite põhjal võin öelda, et viimastel kuudel on

müügivaldkonda kandideerijate profiil mõneti täienenud. Kandidaadid on näiteks turismi- ja toitlustuse taustaga või hoopis pikaajalise juhtimiskogemusega.

Karjäär ei pea piirduma kodulinnaga

Selleks, et karjääri teha, ei pea elama suures linnas. Kuna paljud ettevõtted on oma tööprotsessid ümberkorraldanud ja suurema osa või kogu töö saab teha ära distantsilt, avab see uksi nii töötajatele kui ka organisatsioonidele. Kandidaadid saavad valida suurema hulga erinevate töökohtade ja tööandjate hulgast. Nii ei pea unelmate töö piirduma Tallinna või Tartuga. Tööandjatel aga on võimalus oma potentsiaalseid talente leida ka kaugematest piirkondadest.

Tööotsimine:

Konkurents on suurenenud

Näeme, et paljudele töökohtadele on täna konkurents suurem kui näiteks aasta tagasi ja seda tunnetatakse üsna tugevalt. Seetõttu tasub tööotsijatel mõelda, kuidas kandideerides eriti silma jääda.

Suurenenud konkurentsi võib samuti näha võimalusena ja mõelda aegsasti läbi, mis võiks konkursil edu tagada. Mina soovitan kohendada CV ametikohale vastavaks ja enne vestlust vähemalt põgusalt tööandjat googeldada. Kindlasti võiks natukene selle ameti kohta uurida, kuhu kandideeritakse. Selline pisike taustakontroll näitab, et kandidaat on teinud enne vestlust ka ettevalmistusi.

Minuni on jõudnud mitmeid põnevate kujundustega elulookirjeldusi. See näitab, et kandidaat on võtnud spetsiaalselt aja selleks, et muuta oma CV teistest eristuvaks. Lisaks meeldib mulle näha, kui kandidaat on lisaks CV-le saatnud mulle ka kaas- või motivatsioonikirja. Need ei ole meile kandideerimisel kohustuslikud, kuid jällegi – väike lisapingutus võib tuua töövestlusele veidi lähemale.

„Sõbrasoovitusi“ jagatakse sagedamini

Viimastel kuudel olen ka täheldanud, et ettevõtte oma töötajad soovitavad aktiivsemalt sõpru või tuttavaid. Soovitused ei garanteeri alati tööle saamist, kuid alati on tore vestelda inimestega, kellel on ettevõtte kohta n-ö siseinfot. Samuti on ju ka soovitaja huvitatud, et sõber või tuttav meile tööle saaks.

Kandideerimisprotsess:

Videointervjuud – mugav keskkond ja ajavõit

Selleks, et hoida enda ja teiste tervist, on videointervjuudest saanud tõelised päästerõngad. Nii saame üheskoos üleliigseid kontakte vähendada ja aitame kaasa ka viiruse tõkestamisele. Varasemalt ei ole Elisa telemüügivaldkonnas töövestluseid videovahendusel läbi viinud, kuid tänaseks on see meie uus normaalsus. See aga tähendab, et tervitus-käepigistusest kuni hüvastijätu käepigistuseni on kogu füüsiline kontakt kadunud ning esimene näost-näkku kohtumine kandidaadiga toimub kontoris alles esimesel koolituspäeval. Seetõttu peame koos müügijuhtidega töövestlustel rohkem tähelepanu pöörama kehakeele pisidetailidele. Kindlasti pöörame ka enda käitumisele rohkem tähelepanu, seega kaamerapildis katsume olla tavalisest sirgema seljaga ning anname kandidaadile jooksvalt tagasisidet tema räägitule.

Lisaks loovad videointervjuud nii tööandjale kui ta tööotsijale erinevaid võimalusi, mida võib-olla varasemalt ei olnud. Värbamisprotsesse ei pea panema ootele ning läbimõeldud videointervjuu on hea alternatiiv füüsilisele kohtumisele. Lisaks säästab see aega. Näiteks Saaremaalt Tallinnasse ja tagasi sõidu asemel võib tunnise vestluse pidada kodust lahkumata. Teiseks on see hea võimalus osaleda vestlusel oma kodusest turvalisest keskkonnast. Seda ongi ka positiivse tagasisidena välja toodud ja ollakse meeldivalt üllatunud, et me seda võimaldame.

Küll aga võib mõningat närveerimist tekitada hirm tehniliste viperuste ees. Läbiv mure kandidaatide seas on udune pilt, hakkiv heli või rakendusega seotud viperused. Lisaks, kuna oleme kodus, siis me ei tea kunagi, millal naaber valjusti puurima hakkab ning vestluse kulgu häirima hakkab. Selliste viperuste puhul proovime tavaliselt kandidaate rahustada, sest meie oleme sellega juba arvestanud ning ka meil tuleb vahel apse ette. Anname endast parima, et kandidaate sellistes olukordades toetada. Juhtub ka parimatel, eks?

Kokkuvõttes on viimased kuud kindlasti avardanud nii värbajate, kui ka tööotsijate silmaringi ning paljud asjad, mis esmapilgul tundusid võõrad või mõeldamatud, on täna meie igapäevatöö loomulik osa. Niisiis mõtleme rohkem kastist välja ja näeme enese ümber võimalusi.

Jaanika Lehenurm, Elisa telemüügivaldkonna personalispetsialist

 

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!