Põhisisu algus

Karjääriredelil kiiremini edenevaid inimesi eristab valmisolek kõvasti rohkem pingutada

02.06.2021

Inimesed, kes edenevad karjääriredelil, on alati valmis endast rohkem andma, kui need, kes püsivad samas kohas. Ega kõik inimesed soovigi karjääriredelil tõusta. Tugevad oma ala eksperdid soovivad sama tööd teha mitukümmend aastat järjest ja on õnnelikud. Neile meeldib see töö ja nad on seal, kus soovivad. Seega on karjääri olemus erinev ja igaühe jaoks unikaalne.

Kui räägime aga klassikalisest karjääri tegemisest, kus on sooviks ettevõtte sees või väljapoole edasi liikuda, tuleb alati omada plaani. Esmalt peab töötaja ise teadma, mida ta teha tahab, kuhu ja kuidas soovib panustada, kui palju teenida? Sellest tulenevalt saab tuletada kava tegevustega, mis aitavad soovitud töökoha ja palganumbri suunas liikuda. Siin saab läbi mõelda, kuidas end täiendada, mida juurde õppida, kuidas enam pingutada ja ettevõttele suuremat lisaväärtust luua. Kes võiks olla õpetajad, mentorid, sponsorid, coachid, kes mind arenguteel toetada saavad.

Palgahaldjaid pole olemas

Miskipärast arvatakse vahel, et kusagilt võiks tulla lahke haldjas, kes puudutab meid võlukepiga ning pakub mitu korda kõrgemat palka ja ehk ka vähem tööd. Seda haldjat ei tule. Sellele on tegelikult väga lihtne põhjus. Oleme alati seal, kus oleme, kindlal põhjusel. Järelikult pole me veel valmis kandma või õigemini võtma suuremat vastutust.

Inimesed tihtipeale ei taju, et karjääriredelil edenemine tähendab küll suuremat tasu (seda ka mitte alati), kuid reeglina niisamuti palju suuremat töömahtu, vastutust ja kordades enam stressi. Mitte vähem tööd ja vähem stressi, nii nagu unistavad need, kes näevad, et n-ö parem töö võiks iseenesest nende juurde jalutada.

Kõige esimene baasteadmine, kuhu oma arengus jõudma peame, seisneb selles, et meie elu on alati meie enda kätes. Kui lihtsalt kohapeal istume ja ootame, et keegi teine tuleks ja muudaks meie elu, võib tõepoolest ootama jäädagi. Kui soovid muutust karjääris, pead teadma, mida soovid ja paika panema plaani, kuidas sinna jõuda.

Arvestada tasub ka sellega, et näidates üles rahuolematust olemasoleva töö osas, võid kindel olla, et keegi ei paku tõusu karjääriredelil ja suuremat töötasu. Töötades erinevates ametites on mind alati hämmastanud inimesed, kes väljendavad märkimisväärset rahulolematust olemasoleva töö või palga osas. Sealjuures kinnitades, et kui palk tõuseb või saan parema töökoha, hakkan kohe rohkem pingutama.

Kõik algab baasväärtustest

Mina juhina ei võta mitte kunagi sellise suhtumisega inimesi tööle. Sa ei oska rahul olla sellega, mis sul on ning arvad, et midagi muud tehes, suudad rahulolematuse kõrvale jätta. Pole väga veenev, eriti pikas perspektiivis. Võib-olla tõesti hetkeks motivatsioon tõuseb, kuid peagi võib rahulolematus tagasi olla. Küsimus on siin baasväärtustes. Annad sa 100% töö osas, mida hetkel teed? Loomulikult saab meil olla kümneid ideid, kuidas töölõiku paremini teha ja iga hea juht ootab pikisilmi neid mõtteid oma inimestelt. Kui töötaja suudab luua ettevõttele olulist lisaväärtust, pole kellelgi miskit ka tasu tõstmise vastu. Kuid seda ei saa segi ajada „pity party`ga“, kus kõik on kogu aeg jube halvasti ning olukorra suudaks päästa vaid suurem palganumber.

Oma olemasolevat tööd väga hästi tehes, jääd sa juhtidele silma. Andes endast veelgi enam, panustades projektidesse, ideede välja töötamisse, kust seda sinult isegi ei oodata, on edu tagatud. Kasuks tuleb ka oskus näidata ja välja tuua seda, mida hästi teed. Kui sa ise sellest ei räägi, ei pruugi teised seda märgata.

Üüratult võimalusi õppimiseks

Mind ennast on elus alati edasi aidanud töökus ja sihikindlus. Kui soovin arengut, analüüsin, kuidas sinna jõuda saan. Mida ettevõtte jaoks teha, kus saan rohkem vastutust võtta, et ettevõttele enam kasu tuua ja lisaväärtust luua, kuidas iseennast arendada.

Õppimise võimalused on täna üüratud, pigem on oskus selles, kuidas endale kõige vajalikum välja selekteerida. Õppida saab raamatuid lugedes, videoid vaadates, podcaste kuulates, mentori ja/või coachi toel, osaledes ettevõtte sise- ja väliskoolitustel.

Reeglina peituvad ettevõtetes väga suured arenguvõimalused ning nendest tasub maksimum võtta. Õppida nende juhtide pealt, kes on milleski väga head: strateegilises ja/või inimeste juhtimises, uute ideede välja töötamises, suhete loomises, tagasisidestamises, kommunikatsioonis, eestvedamises. Edukad inimesed on enamasti valmis oma kogemusi jagama ning nõu ja jõuga toeks olema. Miks mitte neist keegi endale mentoriks paluda.

Edukaid inimesi eristab ka parem emotsionaalne tasakaal, mis tähendab oskust iseenda tunnete, töökoormuse, töösuhete ja suurema stressiga toime tulla.

Edu takistab enim hirm midagi uut proovida ja seeläbi läbi kukkuda. Mulle meeldib väga ütlus: „Kui sa julged ette võtta uue tegevuse, on tõenäosus õnnestuda 50% ja ebaõnnestuda 50%. Kui sa ei julge, on õnnestumise protsent kindel null“.

Ja üks asi veel. Kui sa soovid enam panustada, tähendab see ka, et vajad varasemaga võrreldes rohkem energiat. Une-, liikumis- ja toitumisharjumuste ülevaatamine toob meile reeglina juurde tonnide kaupa lisaenergiat. Kõigil on ühepalju aega, vahe on vaid selles, kuidas ja milleks seda kasutame.

Mina kui coach olen partner, kes on pühendunud suhtele ning lahenduse leidmise toetamisele läbi mõtlemise avardamise ja uute vaatenurkade leidmise. Inimene on minu jaoks terviklik kogu oma kogemuste pagasi, oskuste, mõtete ja tunnetega. Aitan arengusooviga inimestel saavutada positiivseid, püsivaid muutuseid mõtlemises ja käitumises ning jõuda seeläbi soovitud tulemusteni.

Marika Raiski
Elisa sise-coach
Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama