Põhisisu algus
Elustiili äpiga paremasse vormi
Liitu kohe
Elustiili äpiga paremasse vormi
Liitu kohe

Kuidas valmistada emale tervislik emadepäeva kook?

06.05.2021

Kook on ikka magus ja sisaldab enamasti palju rasva. Tervislikuks muudab koogi aga selle koostisosade kogused ja kvaliteet. Kodus valmistades saame ise valida jahu, suhkru ja muud koostisosad ning jätta välja kõik e-ained. Funktsionaalse toitumise terapeut Eliisa Lukk aitab selgitada, milliste koostisosadega kook on meie kehale kõige tervisesõbralikum ja mis aitab elustiilihaiguste tekkimise ohtu vähendada.

Rasvad

Või on enamike kookide üks peamine koostisosa. Paljudes retseptides on aga võimalik või asendada hoopis õliga, näiteks oliiviõliga. Saab kasutada ka kookosrasva, kuid sellega ei tasu siiski liialdada. Paljud vegan- ja toorkoogid arvatakse olevat väga tervislikud, kui neis on kasutatud kookospiima või -rasva, kuid nendega liialdades ei ole kook enam tervislik, kuna sisaldab rohkesti küllastunud rasvhappeid.

Koogitäidise või -katte valmistamisel soovitaks vahukoore asemel kasutada kohupiima, mille sekka võib õhulisuse andmiseks pisut vahukoort lisada. Sellega vähendad oluliselt küllastunud rasvhapete osakaalu ja üldist rasvasisaldust. Küllastunud rasvhapped on meile küll vajalikud, aga piiratud koguses. Kuna tüüpiliselt sisaldab toidulaud küllastunud rasvhapped niikuinii piisavalt või isegi liiga palju, siis on hea neid ohjata. Pikaajaliselt küllastunud rasvhapete rikast toitu süües võib see tõsta kolesteroolitaset, mis on paljude elustiilihaiguste nagu ülekaal, diabeet, kõrge vererõhk ja muude südame-veresoonkonna haiguste põhjustajaks.

Aga kuidas on pähklitega? Need on ju kasulike rasvade allikas. Tõsi, kuid pähklite ja seemnetega ei ole samuti vaja liialdada. Populaarsed toorkoogid on tihti valmistatud just nende põhjal. Samas üks headest rasvades pungil toorkoogi tükike on tervisele toetavam variant kui suhkrurikas nisujahu/vahukoore koogike.

Süsivesikud

Rasvasest toidust võivad kahjulikumad olla ja kolesterooli taset tõsta suurtes kogustes tarbitud kiired ehk rafineeritud süsivesikud. Just süsivesikud (jahu ja suhkur) on teine peamine osa, millest koogid on tehtud.

Jahu

Enamik koogikesi on tehtud valgest rafineeritud nisujahust. Kui teha kook täisterajahust, saab vähendada kiirete süsivesikute osakaalu koogis. Täisterajahud on kiudaineterikkamad ja aitavad veresuhkrutaseme kõikumisi paremini kontrolli all hoida. On suur vahe, kas jahuna on kasutatud rafineeritud nisujahu või täisterajahu või hoopis pähklijahusid. Kuigi kaloraaž võib olla eri jahude puhul sama, on rafineerimata teraviljatoode kiudaine- ja toitainerikkam. Kiudainete tähtsust ei saa kuidagi alahinnata - kiudained soodustavad normaalset kõhu läbikäimist olles toiduks soolestiku mikrobiootale, ning aitavad paremini hoida täiskõhutunnet. Kui oled kaalulangetaja või 2. tüüpi diabeedi riskiga, siis täistera on igal juhul esimene valik!

Vaata ka Vastlapäeva postitusest inspiratsiooni gluteenivabade ja erinevate pähtlijahudega küpsetamise eeliste kohta.

Suhkur

Suhkur on suhkur ja veresuhkru tasakaalu kohapealt ei ole datlid ning erinevad looduslikud magustajad ka parim variant. Koogi saab magustada suhkru asemel ka stevia, erütritooliga, siirupitest on võrreldes teistega madalama glükeemilise koormusega agaavisiirup. Kooki saab maitsestada ka erinevate marjadega, mis lisaks heale maitsele sisaldavad need ka palju kasulikke toitaineid.

Kook ei pea olema keeruline, ka tervist toetavam kook saab olla maitsev. Selle tõestuseks on kümme erinevat torti-kooki, mida meie äpist leiad. Vaata ja saa inspiratsiooni, mida emadepäeval küpsetada!


Meriti edulugu

Retsepte äpist:

  • Kaerahelbe-mustikatort
  • Küpsetamata kaerahelbe-šokolaadikook
  • Laktoosivaba šokolaadine kohupiimakook
  • Mango-kõrvitsakook
  • Bataadi-šokolaadikook
  • Gluteenivaba kaerahelbe põhjal juustukook
  • Banaanikeeks
  • Helbeküpsised maapähklivõi ja banaaniga
  • Õuna-mandli muffinid
  • Toorjuustu pannkoogid

Tutvu Elustiiliga

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama