Põhisisu algus
Elustiili äpiga paremasse vormi
Liitu kohe
Elustiili äpiga paremasse vormi
Liitu kohe

Liis Velsker: kuidas nautida kaalulangetuse teekonda?

28.04.2021

Elustiili Stuudio viiendas otsesaates oli meie külaliseks raamatu “Teekond iseendani” autor Liis Velsker, kes on tuntud ka kui sotsiaalmeedia sisulooja. Liis on käinud läbi raske kaalulangetuse tee, olnud täiesti katki, kuid harutanud ise kõik ükshaaval lahti ning jõudnud lõpuks elu nautimiseni! Saates jagas Liis õpetussõnu, mis tegelikult aitavad enesearmastuseni jõuda ning kuidas õppida raskuseid nautima.

 

Võta vastutus

Kui Liis vaataks 13 aastat tagasi ja saaks öelda iseendale oma teekonna alguses vaid üht kõige olulisemat, siis see oleks soovitus võtta vastutus. „Ma ootasin kogu aeg, et keegi tuleb ja päästab mind – kui ma saan parema töö, siis ma olen õnnelik, kui ma võtan kaalus alla, siis ma olen õnnelik, kui ma olen peenike, siis ma lähen ülikooli. Ma ei elanud tänases päevas, vaid ma ootasin, et kui ma saan peenikeseks, siis hakkab elu pihta.“ Alles mõned aastad hiljem, kui ta oli küll kogu aeg tegutsenud peenikeseks saamise nimel, kuid tulemused ei tulnud ootuspäraselt, siis ühel päeval autoga foori taga seistes käis Liisil klikk. „Ma sain aru, et võib-olla ei olegi asi selles, et ma olen ülekaaluline. See ei takista mind elamast. Ma sain aru, et kui ma soovin oma elu muuta, siis tuleb võtta täielik vastutus – ainus inimene, kes mind muuta saab, olen ju mina ise.“

Liisi õpetussõnad: „Ära oota, et miski tuleb ja päästab sind ning elu läheb paremaks. Kui sa tead, milline sa tahad, et sinu elu oleks, siis võta vastutus ja mõtle, mis on need sammud, mis sind sinna lähemale viivad.“

 

Võta aeg, et tutvuda iseendaga

Et muutused saaksid toimuda, on oluline muuta oma suhtumist iseendasse. Leia enda jaoks need positiivsed kohad, millest kinni haarata ja edasi minna. „Ma jõudsin enesearmastuseni, sest ma võtsin aega, et tutvuda iseendaga. Kui me ei saa noores eas vanematelt või sõpradelt piisavalt tunnustust, siis me oleme ebakindlad ja me võtame omaks kõik sildid, mis meile öeldakse. Me arvame, et me olemegi paks või loll nagu keegi koolikoridoris kunagi ütles, kuid tegelikult see nii ei ole. Võta aega, et tulla nende siltide varjust välja ja õppida tundma, kes sina ise tegelikult oled.

 

Ka keskkonnal meie ümber on väga oluline roll. Võimalik, et muutuste teel on vaja maha jätta mõned inimesed või keskkonnad, mis ei toeta sinu tõelist olemust. Ümbritse ennast inimestega, kes sind julgustavad ja kannustavad, kellega koos sa saad unistada. „Mul on väga suured unistused. Näiteks autoga sõites ma harjutan Elleni saatesse minekut ning sõbrannadega kujutame ette, et kõnnime punasel vaibal,“ räägib Liis.

Liisi õpetussõnad: Võta aega, et tutvuda iseendaga ja unusta teiste poolt määratud sildid, mis sinu kohta ei kehti. Unista julgelt ja ümbritse ennast inimestega, kes tulevad ka sinu lollide ideedega kaasa ja suruvad sind edasi!

 

Ära võta isiklikult

Meie elus on pidevalt palju stressi seoses töö, kooli või koduga ning elumuutuse sinna sobitamine tekitab paratamatult lisastressi, sest muutus nõuab palju pingutust ja tähelepanu. Tihti seame endale ka liiga suured ootused ning loodame, et miski muutuks üleöö, ning siis, kui me seda ei saavuta, oleme iseenda peale pahased. Liis soovitab võtta üks samm korraga ning anda endale armu – kõike ei olegi võimalik korraga teha ja saavutada.

Liisi õpetussõnad: „Kui sulle tundub, et seda kõike on liiga palju, siis ära võta isiklikult. Mõtle nendele asjadele, mida sa saad praegu teha ja mida sa saad muuta. Võta aeg endale – puhka, nuta, vaata filme või kuula lemmiklaule! Ka mina olen õppinud laskma asjadest rohkem lahti. Kui ma ei saa olukorda muuta, siis ma ei mõtlegi sellele rohkem, ma ei võta isiklikult.“

 

Vali ebamugavus ja ära anna alla!

Uute harjumuste kujundamine on raske ning paljudel on just püsiv füüsiline harjumus eriti keeruline tekkima. Kõige olulisem on seada endale eesmärk ning mitte anda alla. Kui sul on eesmärk silme ees ning sa oled kindel, miks sa tahad seda saavutada, siis ole järjepidev ning lahendustele orienteeritud. Trennimotivatsioon ei tule iseenesest, pigem on see ebamugav ning hea tunne tuleb alles pärast trenni. Lihtne on jääda lõunapausil tuppa, puhata diivanil ja süüa midagi head. Kuid kui sa oled seadnud endale trenniharjumuse kujundamise eesmärgi, siis mine selle asemel hoopis õue. Liisile on alati meeldinud trenni teha, kuid ka temal on neid päevi, kus ta ei taha või ei viitsi trenni minna. „Treening on väga tugev distsipliin – tuleb aru saada, kas see on su keha, kes on väsinud ja ei taha trenni minna, või on see su aju, kes ütleb, et ei viitsi minna. Kui see on laiskus, siis mine ikka, sest kui sa otsustad täna laiskuse tõttu trenni mitte minna, siis on sul järgmine kord väga lihtne seda otsust uuesti teha.“ Tulemuseni jõudmiseks tulebki ise palju ära teha ning astuda mugavast ja harjumuspärasest välja. Liis paneb ennast pidevalt ebamugavatesse olukordadesse, sest vaid ebamugavad olukorrad arendavad meid.

Liisi õpetussõna: „Kui sa kahtled, kas minna trenni, siis mine ikka, ära jää rongist maha, ära anna alla. Vali ebamugavus!“ ☺

 

Elu tuleb nautida

Ebamugavus ei pea olema ebameeldiv. Ka uusi pingutust nõudvaid tegevusi on võimalik nautida. Liis soovitab mitte panna endale nii palju piire ja ajalimiite. „Elu ongi üks suur teekond ja see peab olema tore ja vahva! Ära karista ennast liiga palju, vaid püüa olla rohkem enda üle uhke. Ole uhke, et sa üldse läksid trenni, ole uhke, et plaanisid liikuda 2 kilomeetrit, aga tegid hoopis 3-kilomeetrise ringi. Või ole uhke selle üle, et sa käisid täna prügi välja viimas! Väga paljud ei ole seda täna teinud. Kõige hiljutisem asi, mille üle olen mina uhke, on tänane 7,5 km jooks, mis ma lõunapausi ajal tegin. Plaanisin joosta 5 km, kuid suutsin rohkem. Igaüks võiks olla iga päev millegi üle uhke,“ soovitab Liis. Muidugi on elus vaja ka distsipliini, et ära teha need asjad, mis tuleb ära teha, aga samas me saame kõik olukorrad mõelda toredaks. Nii saab jõuda raskustest elu nautimiseni.

Liisi õpetussõnad: „Ole iseenda vastu sõbralik ja naudi teekonda!“

 

 

Kus iganes sina oma teekonnal täna ka ei ole, ära anna alla! Kui motivatsiooni napib, siis otsi seda juurde. Nüüd leiad Elustiili äpist ka Väljakutsed, mis panevad sind liigutama ja teevad sinust „Sammukunni“, „Trennihundi“ või „Tubli toituja“. Vaata äpist järgi ning liitu mõne väljakutsega. See võib olla sinu väike samm raskustest elu nautimiseni. ☺

 

Vaata Elustiili Stuudio #5 saadet järgi SIIN!

 

Tutvu Elustiiliga

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!