Põhisisu algus

Rohkem kui vaid lõbustus: lapsele lugemine aitab tal kasvada hoolivaks ja uudishimulikuks inimeseks

24.11.2020

Tõenäoliselt ei üllata kedagi väide, et lastele raamatute ette lugemine on kasulik ja hea. Kahjuks jääb see tegevus pahatihti igapäevatoimetuste kõrval tagaplaanile. 

On aga hea teada, et lastele raamatute lugemine on rohkem kui pelgalt nende lõbustamine ning selle tegevuse mõjud võivad ulatuda kaugemale, kui üks päevast väsinud lapsevanem aimatagi oskaks. 

Soodustab keelelist arengut

Kui täiskasvanud muretsevad peamiselt võõrkeelte õppimise pärast, siis laste jaoks on esmatähtis saada selgeks oma emakeel – ja selle jaoks on raamatud suurepärased abivahendid.

Raamatute keelekasutus erineb tavakõnest ning nende kaudu on hea õppida korrektset grammatikat (ilmselt ei räägi ükski vanem veatult) ja uusi sõnu, mida iga päev ei kuule. Mida enam kuuleb laps laitmatut keelekasutust, seda tõenäolisemalt võtab ta selle ka omaks.

Aitab mõista maailma

Lugemine on tõenäoliselt kõige lihtsam viis, kuidas aidata lastel mõista seda osa maailmast ja inimsuhetest, mida nad ise veel kogenud pole. Nii õpivad lapsed tundma loodust, teisi kultuure, riike ja ühiskonnagruppe, aga ka põhjuseid, miks ümbritsevad inimesed ühte või teist moodi käituvad või tegutsevad.

Raamatute lugemisel on vanemal suurepärane võimalus juhtida lapse tähelepanu kõige olulisemale – näiteks tegelaste isikuomadustele – ning pakkuda lapsele taustainfot – näiteks ajaloolisi fakte – mille abil teost paremini mõista. 

Lapse ja vanema kvaliteetaeg

Üks olulisemad ja lihtsamaid mooduseid lapse arengule kaasa aidata on temaga aega veeta ning lugemine on omakorda kasulik viis seda ühist aega sisustada.

Regulaarne ühine aeg annab lapsele märku, et vanem on tema jaoks olemas ja pöörab talle tähelepanu ning seeläbi tekkiv hea suhe vanematega toob kasu kogu ülejäänud elus. 

Tasub tähele panna, et lugema võib hakata ka jube päris pisikestele, kes kõne veel ei mõista – tuttavad hääled on nende jaoks rahustavad ja aitavad luua sidet vanema ja lapse vahel.

Huvi, mis kestab kogu elu

Elukestva õppe üks võti on huvi lugeda – on see ju olulisim infoallikas. Lapsele lugemine tekitab temas raamatute suhtes positiivse emotsiooni ning seda tõenäolisemalt soovib laps iseseisvalt lugema õppida ning järjest uusi ja uusi teoseid ette võtta.   

Allikas
Diktor raamatud
https://diktor.geenius.ee/rubriik/raamat/rohkem-kui-vaid-lobustus-lapsele-lugem…
Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!