Põhisisu algus

Osale robotite lahingus, mis jõuab Elisa Stage’i vahendusel esmakordselt Eesti televaatajateni

22.04.2021

Sel sügisel saavad kõik robootikahuvilised panna oma võimed proovile närvikõdi pakkuvas AHHAA Robolahingus, millele saab kaasa elada Elisa Stage’i vahendusel.

Huvilistel tasub kiirustada, sest registreerimine on avatud veel kuni 1. maini.

Kaheminutilised matšid

AHHAA Robolahing on puldiga juhitavatele või autonoomsetele lahingurobotitele mõeldud võistlus, kus iseehitatud masinad püüavad kaheminutiliste matšide jooksul oma vastastele koha kätte näidata, kasutades selleks läbimõeldud strateegiat ning tõhusaid relvi.

Juba viiendat korda toimuval võistlusel võtavad robotid mõõtu erilisel purunemiskindlal 8x8m võitlusareenil, mis sel aastal on esimest korda viidud suurematest linnadest välja – Kiviõli Keemiatööstuse tehasehoonetesse, kus on suur rustikaalne vana tehasehoone, mis loob lahinguteks erilise meeleolu ning annab võimaluse võistluse edukaks läbiviimiseks.

Esimest korda võistlus koju kätte

Robotite vahelisi võitluslikke lahinguid on üle maailma peetud juba üle paarikümne aasta. Esimene lahing Robot Wars toimus San Franciscos 1994. aastal, kus osales 18 robotit ning nende võitlusi vaatas pea 1000-pealine publik. Seda märgati ka teisel pool ookeanit ning 1998. aastal toodeti sellest Suurbritannias menukas telesaade, mis naelutas telerite ette miljoneid inimesi. Samalaadse teleformaadi on vaatajateni toonud ka ameeriklased ning ühendriikides on telesaade BattleBots tänagi tootmises.

Koostöös Elisa Stage’iga jõuab viiendat korda toimuv Baltikumi ja Põhjamaade suurim robotite vaheline võistlus Robolahing esmakordselt ka Eesti publikuni virtuaalselt, kui voogedastusplatvormil on võimalik kõigil huvilistel seda otseülekandes jälgida.

Osalemiseks ei ole vaja insenerikraadi

Robotite ehitamisel ei ole üldse oluline, et tegemist oleks teaduskraadi omavate inseneridega. Osalema on oodatud igas vanuses huvilised – siin ei loe, kas oled üldse varem robotitega kokku puutunud. Põhiline, et sul on uudishimu ja jaguks pealehakkamist.

Varasemalt on osalenud mitmeid võistkondi, kes on omandanud baasteadmised just Robolahingu võistluse jaoks. Ehedaks näiteks on Malibu Barbie naiskond, kes viis end vajalike teemadega kurssi läbi Youtube’i keskkonna videoid vaadates. Lõpuks käisid nad mitmeid kordi areenil vastastele tuult alla tegemas. Samuti on eelnevatel aastatel olnud mitmeid meeskondi Tartu Tamme gümnaasiumist, kes tulid võistlustele nullilähedaste teadmistega roboteid ehitama ning jõudsid ka lõpuks areenile võistlema.

Oluline on julge pealehakkamine ja tähele tasub panna, et võistlusest võivad osa võtta kuni neljaliikmelised võistkonnad.

Robotid jagunevad kaalu järgi kahte võistlusklassi: 0-29,9 kg ja 30,0-55,0 kg ning nende mõõdud ei tohi ületada 1 m3. Võitlusrobotid võivad näha välja ja liikuda nii, kuidas fantaasia lubab – lennata, kõndida, veereda või hüpata. Senikaua kuni arvestatakse võistlusklasside kaalu- ja mahupiiranguga ning on kooskõlas tehniliste nõuetega, on kõik lubatud.

Ehitamine ei maksa tuhandeid eurosid

Võitlusrobotite üheks määravaks tunnuseks on relvad, millega tehakse vastane kahjutuks. Missugused need relvad on, see jääb iga võistkonna enda otsustada – olgu või löökriistadest ketassaagide ja muude lõikeriistadeni. 

Robotite ehitamisel tuleb arvestada ka väljaminekutega, kuid ei pea pelgama, et hinnad küündivad tuhandete eurodeni. Korraliku võitlusroboti, kellega areenil vastastele säru teha, saab valmis ehitatud 300-400 euroga – kes teab, ehk isegi odavamalt, kõik oleneb võistkonnaliikmete leidlikusest. Kindlasti tasub huvilistel see investeering teha ning oma võimed teiste sarnaste huvilistega proovile panna. 

Kui on pealehakkamist, tasub kindlasti võtta ühendust ka erinevate ettevõtetega, kes võiks näiteks kas või ühe logo lisamise eest robotite ehitamist toetada ning varustada meeskonda vajalike vahendite või materjalidega.

Kõigil huvilistel, kellel mõlgub mõtteis osalemine, tasub kiirustada. Kiviõli Keemiatööstuses toimuva Robolahingu registreerimine on avatud 1. maini ning silmapaistvamatele osalejatele on välja pandud ka autasud. Auhinnafondi suuruseks on sel aastal 6000 eurot ning hulganisti tööriistu Makitalt.

Allikas
Diktor raamatud
https://diktor.geenius.ee/blogi/elisa-blogi/osale-robotite-lahingus-mis-jouab-e…
Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!