Kevad hiilib ligi: 3 raamatut, millele sel aastal aia planeerimisel toetuda
Väljas on küll lumi ja miinuskraadid ning pool tutvusringkonda väisab nädalavahetuseti suusamägesid, kuid kevad juba hiilib ligi, piilub aknast ja koputab vaikselt uksele.
Agaral aiapidajal on aeg teha suveplaane. Selle juures sobib appi võtta ka mõni tark aiandus- või taimeraamat, mida leidub muuseas ka Elisa Raamatus.
Tiina Paasik „Köögiviljakasvataja aabits“
Selleks, et katta tuleval suvel ja sügisel rikkalik laud oma aia (või linnakorteri rõdu!) saadustega, pakub ideid ja teadmisi Räpina aianduskooli kauaaegne õpetaja Tiina Paasik oma raamatus „Köögiviljakasvataja aabits“.
Huvi uute liikide vastu on suur ja nii võib uusi teadmisi leida nii algaja kui ka kogenud aiapidaja. Teoses käsitletakse kapsaid, sibulaid, juur- ja kaunvilu, vili- ja lehtköögivilju ning vähe levinud köögivilju – sobiva sordi leiab igaüks. Loomulikult on autor ise kõiki kirjeldatud köögivilju kasvatanud ning tunneb hästi erinevate taimede iseärasusi.
Heli Kuusk „Aiast ja aia tagant“
Üle 25 aasta taimekasvatusega tegelenud Heli Kuusk on raamatusse kogunud aastate jooksul õpitu – eelkõige praktilised nõuanded ja soovitused.
Raamatus on toodud üle 70 õitsva taime, mis sobivad toidus kasutamiseks, sealhulgas nii ilutaimi, ravimtaimi kui maitsetaimi, aga ka õitsvaid taimi kraavipervelt ning neid, mida umbrohuna välja rohitakse.
Iga taime juures on värvilised fotod ning põhjalik kirjeldus taime omaduste, kasvatamise, kasvukohtade kohta. Lugeja saab teada, milliseid taimeosi ja millal tuleks korjata, kuidas neid kasutada toidus, rahvameditsiinis, kosmeetikas, koduses majapidamises või isegi lillekimpude valmistamisel.
Ain Raal, Kristel Vilbaste „Eesti ravimtaimed“
Kui vanaemalt lapsepõlves päritud teadmised ravimtaimedest on aja jooksul ununenud, pole vaja muretseda, sest Tartu Ülikooli farmakognoosiaprofessor Ain Raal on kirjutanud just selle tarbeks lausa kolm raamatut.
Raamatut „Eesti ravimtaimed“ on ilmunud kolm väga menukat köidet. Esimesse köitesse on kogutud 80 Eesti armastatuima ravimtaime lood, teise raamatu 40 ravimtaime hulgas on mõned väga mürgised ning kolmanda köite kolmekümnest taimest on mitmed ka maitsetaimed.
Raamatute abil saab lugeja ravimtaimedega põhjalikult tuttavaks. Selgeks saavad nii nimi kui ka nägu, samuti see, kuidas rahvas neid vanasti kasutas – ja kuidas taimi nüüdisajal kasutama peaks. Tutvustatakse droogi keemilist koostist, toimeid, säilitusaega ja -viisi. Juhised põhinevad muidugi uusimatel teadusuuringutel ning lähtuvad iga taime kasutamisega seotud ohtudest.