Põhisisu algus

Julgusta last lugema: 5 praktilist soovitust, kuidas äratada lapses armastust kirjanduse vastu

16.03.2021

Lugemisharjumus on üks tänuväärne harjumus, mis lubab elada tuhat elu, kogeda nii minevikku kui ka tulevikku ning sattuda olukordadesse, mida ei oskaks ettegi kujutada ning seda kõike mõnusalt diivanil kamina ees, teetass laual auramas ja pleed varbaid katmas. 

Aga kuidas aidata kaasa sellele, et ka laps lugemisest rõõmu tunneks ning aina uute teoste poole haaraks? Siin on viis kergesti rakendatavat nõuannet.

Luba lugejal raamat valida

Öeldakse, et raamatut kaane järgi hinnata ei tohiks. See on hea nõuanne, kuid teeme raamatuid valivatele lastele erandi. Kui olukord lubab, võtke koos ette käik raamatukokku, tehke seal väike ekskursioon ning valige välja kõige põnevamana paistvad raamatud.

On hea, kui raamat vastab enam-vähem lugeja tasemele, kuid muu las jääda lapse valida – olgu raamat uus või varem loetud, ilukirjandus- või teatmeteos, koomiks, detektiivilugu, muinasjutt või hoopis ulme. 

Seo raamatuteadmised pärismaailmaga

Raamatutegelane õppis süüa tegema? Tehke koos köögis midagi head ja lihtsat. Õpetlik lugu rääkis putukatest ja väikestest lindudest-loomadest, või hoopis metsaelanikest? Minge aeda, parki või metsa loodust uurima. 

Samas pole vaja pärast iga lugemist kohe püsti karata ja suurt reisi ette võtta. Võib-olla pidi tegelane hakkama saama mõne keeruka olukorra, näiteks kaaslaste survega – arutage, kas lapsel on sellist olukorda juba ette tulnud või mida tema samas situatsioonis teeks. 

Lugemine olgu preemia, mitte karistus

Lapsevanema mure ja hoolitsus võib pahatihti hoopis tema vastu töötada – nii on vastikuks muutunud juurviljad ja maailma tüütuimaks kohustuseks saanud paariminutiline hambapesu.

Selle asemel, et lubada lapsel pärast lugemist (kohustus) vaadata telekat (preemia), muuda hoopis lugemine preemiaks – kingi lapsele raamatuid ja kinkige koos neid ka sõpradele, veetke aega üksteisele raamatuid ette lugedes või koostage lausa ise raamat koos põneva loo ja illustratsioonidega. 

Muuda lugemine lihtsaks ja mugavaks

Hoia kodus ohtralt lugemismaterjali, mis lapse tasemele sobib. Need ei pea olema vaid klassikalised lasteraamatud, hästi sobivad ka ajakirjad – näiteks loodusest, kodust, lastest, loomadest ja muudest pere huvidest rääkivad – või illustreeritud teatmeteosed. 

Kaval on hoida lugemismaterjali ka igal hetkel käepärast, et oodates aeg kiiremini ja lõbusamalt mööduks. Nii näeb laps, et lugemine sobib igasse hetke ning selle jaoks pole sugugi vaja eraldi aega planeerida.

Ole ise eeskuju

Jälgides ja imiteerides täiskasvanuid kujundavad lapsed ka enda harjumused. Kui vanemad veedavad vaba aega telekavaatamise või lõputu sotsiaalmeedia kerimise asemel lugedes, võtavad ka lapsed selle harjumuse üle. Ning vastupidi – on raske kujundada väikeses lapses armastust raamatute vastu ilma, et ta oleks kunagi näinud oma vanemaid raamatuid avamas. 

Allikas
Diktor raamatud
https://diktor.geenius.ee/rubriik/raamat/julgusta-last-lugema-5-praktilist-soov…
Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama