Heida pilk vallalise kolmekümnedates naise ellu: kas külaskäik põrgusse või vabastav ja muretu kogemus?
Kolmekümneseks saamine võib tähendada naisele enesega rahu tegemist, aga ka parajalt raputavat kogemust. Viimast eriti juhul, kui ollakse vallaline. Kes on selle “põrgu” ise läbi teinud, teab, mida võib tunda 32aastane naine, kes on üks kahest viimasest vabast ja vallalisest naisest oma sõpruskonnas, kus pereinimesed ei mõista üksikuid ja üksikud ei saa aru paaridest. Kel pole 30. eluaastatega seotud ärevusest õrna aimugi, sel tasub haarata Dolly Aldertoni raamati “Viirastused” ja “ekskursioon” ette võtta.
Nina Dean on varastes kolmekümnendates eluaastates edukas toidukirjanik, kellel on hoolivad sõbrad ja pere ning värskelt soetatud kodu. Kui ta tutvub võluva ja romantilise kangelase Maxiga, kes teatab Ninale esimesel kohtingul, et kavatseb temaga abielluda, näib kõik kulgevat nagu lepase reega.
Lohutust pole loota ka pere ringis, sest Nina keskeas ema on ametis arusaamatute elu ümberkorraldustega ja armastatud isa Bill hääbub pikkamisi hiljuti diagnoositud Alzheimeri tõve kätte. Alderton on teinud suurepärast tööd kujutamaks realistlikult stressi ning valu, mida see perekonnale tekitab. Teoses põimuvadki omavahel justkui kaks eraldi lugu. Üheltpoolt Nina ja Maxiga juhtunu ning teisalt Nina suhe isaga.
“Viirastusi” on nimetatud romantiliseks komöödiaks, kuid ainuüksi naljalooga siiski tegemist ei ole. Raamatus on küll omajagu huumorit, kuid teisalt leidub selles ka palju kurblikke noote ja pisaraid kiskuvat pinget.
Dolly Alderton on auhinnatud autor ja ajakirjanik. Ta on olnud The Sunday Times Style’i kolumnist ning kirjutanud ka ajakirjadele GQ, Red, Marie Claire ja Grazia. Tema autobiograafiline esikteos “Kõik, mida ma tean armastusest” tõusis Sunday Timesi menukite hulka ja pälvis 2018. aastal Suurbritannia parima autobiograafia preemia.
“Viirastused” on Aldertoni esimene romaan, mis on vaimukas ja tundlik, täis habemenoana teravaid tähelepanekuid suhete, perekonna, mälu ja elu kohta.