Põhisisu algus

Küberrünnakute mustad stsenaariumid - mis võib juhtuda, kui sa end ei kaitse

28.08.2023

Küberrünnakutest on viimasel ajal palju juttu, olgu selleks siis eraisikute, ettevõtete või koguni riikide tasandil. Millised on aga levinumad “mustad stsenaariumid”, kuhu halva õnne korral sattuda võib? Toome teieni viis võimalikku olukorda, kuhu ettevaatamatus internetiavarustes viia võib ning loodame, et teil on õnnestunud seni, ning ehk õnnestub ka tulevikus, neid vältida.

1. Otsene rahaline kahju

Kujutage ette, et ühel päeval saabus teile e-kiri, kus teavitati teid, et teie pangakonto andmed vajavad uuendust. Pahaaimamata vajutasite lingile ning logisite end panka sisse. Täitsite lehel vormi, mis nägi välja selline nagu alati ja tegite oma toimetusi edasi. Mõni päev hiljem vaatate oma konto seisu ja avastate, et sealt on tundmatule kontole kantud mitmel korral 500 eurot. Pankadel on oma süsteemid, mis reageerivad, kui tekib kahtlus, et ülekandeid ei tee teie, kuid selleks ajaks võib juba kontolt kadunud olla tuhandeid eurosid.

2. Identiteedivargus ja laenudega seotud pettused

Identiteedivargus, kus kurjategijad avavad ohvri nimel krediitkaarte või võtavad laene, võib tekitada märkimisväärset kahju. Ühes levinud skeemis helistab pettur inimesele ja teavitab, et tema pangakonto on tehtud kahtlaseid tehingud. Peaaegu nagu eelpool mainitud olukord. Selleks, et edasist kahju vältida, tuleb alla tõmmata programm, mis lubab teisel inimesel sinu arvutis tegutseda. Palutakse ka kinnitada näiteks mobiil- ID abil sisselogimine. Nii on võimalik inimese nimele laenu võtta, ehk siis vähe sellest, et kaotsi lähevad kõik säästud, lisanduvad ka kõrge intressiga võlad. 

3. Sotsiaalmeedia kontode kuritarvitamine

Peale rahalise kahju, võivad kurjategijad kasutada häkitud sotsiaalmeedia kontot teiste isikute õngitsemiseks, saates neile petlikke sõnumeid või linke. Samuti on ette tulnud juhtumeid, kus häkitud kasutaja alt postitatakse vaenuõhutavaid, ebaviisakaid või pornograafilise sisuga postitusi, kommentaare või pilte. Tõenäoliselt saavad teie sõbralisti liikmed aru, et see pole teie, kes neid postitusi teeb, kuid sellisesse olukorda ei soovi ilmselt keegi meist sattuda, eriti kui sõbralistis on ka töökaaslasi.

4. Sotsiaalmeedia kontode kaotus

Facebook jälgib kasutajate postitatud pilte, kommentaare ja muud tegevust. Kui teie konto on häkkerite või kahjuliku programmi poole üle võetud ning selle alt tehakse postitusi, mis ei käi kokku Facebooki või Instagrami eeskirjadega, siis võidakse teie konto sulgeda. Teoreetiliselt on võimalik suletud kontot uuesti avada, kuid selleks tuleb teha läbi päris pikk protsess ning ei ole garanteeritud, selle lõpus uuesti oma konto vanal kujul tagasi saate.

5. Peidetud kulud ja emotsionaalne mõju

Lisaks otsesele rahalisele kahjule kaasnevad sageli ka muud kulud. Identiteedivarguse ohver võib kulutada sadu tunde kahju tühistamiseks ja krediidireitingu taastamiseks. Emotsionaalne ja psühholoogiline kulu, nagu unetus, ärevus ja stress, on samuti märkimisväärsed.

Kaitse enda ja oma lähedasi. Usaldusväärsete küberkaitseteenuste kasutamine, nagu Elisa Netivalvur ja Bitdefender viirusetõrje, aitab vähendada riski ja tagab meelerahu digitaalses maailmas

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!