Põhisisu algus
Elustiili äpiga paremasse vormi
Liitu kohe
Elustiili äpiga paremasse vormi
Liitu kohe

Austades kokka, ära unusta austada oma keha

23.12.2019

Pühadeaeg. Rahuaeg, aja mahavõtmise aeg, lähedastega koos olemise aeg. See on ka aeg, kus veedetakse tavalisest rohkem aega toidulauas. Me ei kujuta jõulusid ette ilma toiduta. See on paljudele suurema tähtsusega kui koos oldud aeg. Me seostame jõulusid traditsiooniliste toitudega. Paljudel peredel on loodud oma traditsioonid jõululaua katmiseks. Seapraad, verivorstid, ahjus hautatud hapukapsas, kartul, kõrvitsa- ja pohlasalat, marineeritud seened, sült - on vaid mõningad jõululauda kirjeldavatest toitudest. Mitte, et nendes toitudes midagi halba oleks, eraldivõetuna. Kõik koos on aga üsna tummine valik, just meie seedesüsteemile. Siia juurde veel piparkoogid, mida saab pühade vältel ohtralt söödud, sest millegipärast küpsetatakse neid vaid ühel perioodil aastas. Usun, et ülesöömise tunne pole sel perioodil enamusele võõras, millega seoses võib esile kerkida erinevaid emotsioone. Kes ei pööra sellele tähelepanu, kes muretseb võimaliku kaalutõusu pärast. Mina olen positiivsete emotsioonide usku. Ei ole mõtet liigse küpsise pärast muretseda, kui säilitame üldise tervisliku fooni. Liigume pigem rohkem - miks mitte minna lähedastega pikemale jalutuskäigule pühade perioodil. Proovimine säilitada söömisrežiimi – hoides ennast päeva jooksul näljas õhtuse pidusöögi nimel, võib lõppeda pidulauas pidurdamatu söömisega.

Mis oleks, kui panustaks sel aastal hoopis lähedastega koosoldud ajale, positiivsetele emotsioonidele, naerule. Toit on boonuseks ja, et see boonus kogu mõnusat tunnet ära ei rikuks, siis võtame aega toidu mälumiseks, toidu nuusutamiseks, vaatamiseks ja päriselt maitsmiseks. Paneme pärast iga suutäit mälumise ajaks kahvli-noa käest. Rahulikult süües saavad tekkida küllastustunnet andvad signaalid, on aega kuulata oma keha, millal on õige aeg teha söömisest paus. Ja miks mitte siis tõusta lauast püsti? Leida hoopis mingi muu tegevus -   laulda, mängida mänge.

Julge öelda toidule ei, kui tunned, et kõht on täis. Austades kokka, ära unusta austada oma keha.

Tehke ise süüa, veel parem lähedaste inimestega. Suurepärane koos veedetud aeg maitsva lõpptulemusega. 

Ja kui laud on tõesti kaetud väga paljude erinevate toitudega, mida kohe on vaja kõiki maitsta, siis tõsta endale taldrikule väikesed portsjonid, juurde saab alati tõsta.

 

Ilusat pühadeaega!

Eliisa Lukk

Funktsionaalse toitumise terapeut

Tutvu Elustiiliga

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!