Põhisisu algus

On sügisinventuuri aeg – kuhu küll mu aeg kaob?

16.09.2021

Suur suvi jääb selja taha ja paljud sätivad end taas argisemale töölainele. Kuidas enda (ja tiimi) töö- ja elukorralduses inventuur teha ning taas sügise rütmi saada, soovitab Elisa personalivaldkonna juht Kaija Teemägi.

Kui kevadel töötas suur osa inimesi kodukontorites, siis ilmselt jätkavad paljud samamoodi ka sügisel. Paindlikust tööviisist on saanud normaalsus. Tõenäoliselt on aga kaugtöö tegemisest liigutud samm edasi hajustöö suunas. See tähendab, et aina enam kombineeritakse päeva või nädala lõikes kodu ja kontoriruume, töötatakse vahel koos, mõnikord hajusalt. See vajab omakorda harjutamist ja oma töövõtete ülevaatamist, eriti kui suvel on olnud suurem puhkuste periood ja rutiini vähem.

Tuleta meelde koostööpõhimõtted

Sügise hakul tasuks nii oma meeskonnas kui ka koostööpartneritega uuesti üle rääkida koos töötamise põhimõtted. Tänane tervishoiuolukord ja kokkulepped ühiskonnas annavad tänu vaktsineerimisele või viiruse läbipõdemisele mõnevõrra rohkem paindlikkust ning teatud tingimustel on kevadega võrreldes lihtsam ka füüsilisi kohtumisi korraldada. Niisiis on mõistlik läbi arutada, millal ja kuidas turvaliselt silmast silma kokku saada, millal aga virtuaalselt. Sotsiaalsete olenditena on meie jaoks teatud tegevused füüsiliselt kohtudes oluliselt efektiivsemad – näiteks edenevad sageli paremini põhjalikku diskussiooni nõudvad ajurünnakud või olukorrad, kus on oluline inimestevahelise sünergia loomine. Oleme Elisas kogenud, et näiteks grupi-coachingute esimene kohtumine annab paremad tulemused, kui see toimub just silmast silma.

Varu teadlikult aega sotsialiseerumiseks ja suhtlemisdefitsiidi vähendamiseks

Nagu öeldud, on paljud kuude kaupa töötanud kodustes oludes ning kontorisse tulek võib inimeste jaoks olla suur motivaator. Kogen ka ise tööruumides käies, et varasemast oluliselt rohkem aega kulub maast ja ilmast juttudele. Kuna silmast silma suhtlust on olnud tunduvalt vähem, siis tulebki praegu valmis olla selleks, et inimeste produktiivsus võib kontoris olles lühiajaliselt langeda, kuna tahetakse vahepeal tekkinud sotsiaalse suhtluse defitsiit tasa teha. See on loomulik ja seda tuleks mõistlikkuse piires arvesse võtta.

Pildista päeva ehk tee inventuur oma töökorralduses

Kui hakkad uisapäisa ja läbi mõtlemata asjadega pihta, siis võid septembri lõpus avastada, et oled küll terve kuu töötanud, aga väga palju tehtud ei saanudki. Päevad on justkui kuhugi kadunud. Seetõttu tasub analüüsida, millele su aeg kulub kodus töötades, millele kontoris käies. Millised tegevused võtavad päevast kõige rohkem? Pereinimestel tuleb omakorda läbi mõelda ka koolide ja lasteaedade käigud ning ka need päevaplaani paigutada. „Pildista“ oma tegemisi nädala jooksul 10-15 minuti kaupa ja vaata, milline muster kujuneb.

Tuleta meelde töötervishoiu reeglid

Töötamise lahutamatu osa ka puhkamine ja puhkama peab. Ka siin aitab päevapildistamine enda töökoormusest faktipõhisemat ülevaadet saada. Kui töötad pika päeva kodus, siis võib üsna kiiresti kaduda kontroll töö- ja vaba aja tasakaalu üle. Mõtled küll, et koorid päeval veerand tundi kartuleid, toitlustad pereliikmed ja teed selle aja tasa õhtul, aga kokkuvõttes avastad end veel hilisõhtul helendava ekraani eest. Töö peab küll tehtud saama ja alati ootab tööandja või kolleeg, et annaksid endast natuke rohkem, aga pead endale ka aru andma, et igaüks vastutab oma tervise heaolu eest ikkagi ise.

Kokkuvõttes on eduka ja sujuva töö aluseks planeerimine ja teadlik enesejuhtimine. Teadlik tegutsemine aitab ka kiiremini heasse töörütmi saada, kuna arusaadavalt võib suvine aeg olla mõnevõrra teise tempoga kui aasta ülejäänud kuud. Võta aega ja analüüsi, kuhu su aeg kaob. See võib olla vägagi üllatav. Targa tööga sügisele vastu!

Kaija Teemägi, Elisa personalivaldkonna juht

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!