Mängulisus tööl aitab tiime avada ja tugevamaks muuta
Visualiseerimine ja mängulisus kui juhi tööriistad võimaldavad luua tugevaid ja ühtseid tiime ning panna inimesi enda tugevusi paremini tunnetama. Samas on need olulisel kohal ka pingete maandamisel ja keeruliste olukordade lahendamisel.
Tulemusi suudavad saavutada need inimesed, kes on kaasatud ja teavad, mis on ettevõtte eesmärgid ja milline on nende roll suures ettevõttes. Tihti võib inimene tunda end väikse lülina ega taju, millist rolli ta organisatsiooni eduloos mängib. Endasse uskuv inimene on paljuks võimeline, endasse uskuv ja ühistel väärtustel tegutsev tiim on ühtehoidev, avatud ja koostööaldis. Juhi roll ongi inimestes nende tugevused ja väljakutsed üles otsida ning selleks on erinevaid võimalusi.
Räägime piltide keeles
Üks efektiivseid võimalusi, mida ka ise juhina oma töös kasutan, on visualiseerimine. See aitab inimesi avada ja kastist välja mõelda. Seda nii tiimide loomisel, tugevdamisel kui ka näiteks igapäevaste keeruliste olukordade lahendamisel.
See on justkui teine keel, mis suudab tihti anda edasi rohkem kui kõne- või kirjakeel võimaldaks. Tihti ei osata enda tugevusi välja tuua või kirjeldada enda tundeid. Võib tunduda, et sõnadest jääb väheks. Sellisel juhul on piltide kaudu end lihtsam väljendada. Visualiseerimine aitab inimesel määratleda enda rolli tiimis ja mõista teisi meeskonnaliikmeid. Näiteks lihtne auto-kujund, kus tiimiliikmetel palutakse kirjeldada, mis on kellegi roll sõidukis. Selline visualiseerimine annab väga olulist infot ning võib olla hulga lihtsam viis üksteise ülesandeid tajuda. Visualiseerimiseks on võimalik kasutada väga erinevaid metoodikaid. Läbi katsetamiste leiab igaüks endale sobiva.
Keerulised asjad lihtsaks
Visualiseerimine on tihti ka otsetee keeruliste olukordade lahendamisel. Juhina pean pidevalt kraadima enda meeskonna temperatuuri ning märkama muutusi. Näiteks tiimiliikmel on töös või eraelus raskusi ning nendest rääkimine on keeruline või mõni inimene ongi rohkem endasse tõmbunud. Sellisel juhul võib aidata visualiseerimine olukorda mõlemal osapoolel mõista, lahendada. Sama toimib ka gruppide puhul, kui tiimis on olnud lühikese aja jooksul palju muudatusi, näiteks on vahetunud meeskonna juht. Omavahelisi ootusi, kogunenud pingeid on sageli lihtsam selgitada visualiseerides, kui neid sõnadesse panna.
Ka täiskasvanud võivad mängida
Lisaks visualiseerimisele on teisigi vähem traditsioonilisi tööriistu. Soovitan tiimitöösse lisada rohkem mängulisust, mis aitab maandada stressi ja arendada loovust. Mängimist ei tohiks karta või arvata, et see on lubatud vaid lastele. Näiteks võib pingelise või tupikusse jooksnud koosoleku võtmeteguriks ja lahti harutajaks olla mõni lauamäng, mis aitab taastada hea tööõhkkonna. Muidugi ei tähenda see, et tiim peaks päevad läbi vaid mängima, vaid mäng peab olema loomulik ja asjakohane tööpäeva osa, ilma fookust kaotamata.
Mängimine on ka oluline roll loovuse avaldumisel. Meie üks suurimaid hirme on, et midagi valesti tehes kukume läbi ja ebaõnnestume. Kui tiim aga suudab paljudele ülesannetele läheneda läbi mängu, siis hirm kaob. Ka oma töös lähenen paljudele olukordadel mänguliselt. Näiteks pikalt laual olnud to-do-listi võib võtta ka kui väljakutset ja mängu. See aitab ülesandeid prioriseerida ja näha suurt pilti. Väärtustan mõtteviisi, et tehes midagi, ei saa läbi kukkuda, vaid sellest saab õppida. Kannan seda edasi ka oma inimestele.
Pole alati vaid surmtõsine töö, igaüks oma nurgas
Lõppude lõpuks ei saa ega peagi olema töö ju midagi üdini tõsist. Mängimine ei muuda tööd vähem tõsiselt võetavamaks. Ütlen alati oma tiimile, et veedame oma töökaaslastega aega tihti rohkemgi kui kodustega. Kas tahame vaikselt igaüks oma nurgas tööd teha või kasutame seda aega aktiivselt koos töötades? Me ise loome tiimina oma õhkkonna, milles on kõigil hea olla ja töötada. Näiteks reedesed ühised lõunad, lauamängu mängimine või kasvõi jalutuskäigu vormis koosolekud aitavad tuua töösse vaheldust ning suurendada õlg õla tunnet. Nii õpime taaskord üksteist paremini tundma ning see aitab omakorda kaasa ka töö sujumisele.
Soovitan kaasata juhtimisse ja tiimitöösse rohkem mängulisi aspekte ja mitte seda karta. See aitab väljendada tundeid, öelda välja lausumata sõnu ja tuua esile inimeste tugevusi. Veelgi enam, see aitab kasvatada ühtseid ja võimsaid meeskondi.
Jelena Tamm, Elisa ärikliendi telemüügi osakonna juht