Põhisisu algus

Kuidas hoida meeskonnavaimu kõrgel ehk soovitused kastist välja tiimiüritusteks kaugtööajastul

10.02.2021

Inimene on loodud sotsialiseeruma, vajades enda kõrvale teisi kellega suhelda, maailma asjade üle arutleda ja värskeid mõtteid koguda. Kuidas leidlikult luua ja hoida tiimitunnet, nii et see püsiks ka ajal, kui silmast silma kohtumised on harvad?

Ühised üritused on hea pind kolleegidega lähemalt tutvumiseks ja lõimumiseks, aga piirangute valguses on meeskonnaürituste kavandamine korralik ajugümnastika. Kuna elame veel nende piirangutega mõnda aega, tasub juba aegsasti mõelda ka, kuidas ja mida sel aastal tiimiga ühiselt ette võtta.

Enamasti ei nõua nutikad lahendused ka suuri eelarveid ning vahel saab kõige ägedamad ettevõtmised lausa ilma rahalise väljaminekuta korraldada. Tasub lihtsalt avatud meelega mõelda ja leidlik olla. Töötan tehnoloogiavalkonnas, kus on tiimis enam kui 200 liiget ja minu eesmärk on koostöö tiimi sees paremini sujuvamaks muuta, inimesi teineteisega paremini tuttavaks teha ning luua veidi räniorulikku vibe’i. Jagan lugejaga oma kogemuste põhjal mõnda mõtet, millest olen sellel teel lähtunud:

Tunne oma tiimiliikmeid!

Üks esimesi ja olulisi soovitusi, mis kehtib igal ajahetkel – ära eelda, vaid õpi oma kolleege tundma ning lähtu nende huvidest. Näiteks tehnoloogiavaldkonnas võib olla väga palju inimesi, kellel on lisaks tehnilisele taibule ka suurepärane kunstianne, hea silm või muudmoodi osavad käed. Vahel toob see mõnes inimeses esile täiesti avastamata külje ja iial ei tea, kus kellegi salahobi või -anne tööalaselt kasuks tuleb. Seega lähtu alati sellest, kes on su ümber, proovi analüüsida, mis töötaks, mis mitte. Väikeses tiimis on seda ilmselt mõnevõrra lihtsam teha, aga paarisaja inimesega koosluses on erinevaid huvisid ja soove tunduvalt rohkem.

Vii üritused läbi värskes õhus

Eriolukorra ajal tegid meie tiimid virtuaalseid kohvihommikuid, ühiseid lõunaid või mängude õhtuid, kus sai kolleegidega vabamas vormis suhelda. Paraku mööduvad aga kaugtöö tegijate päevad enamjaolt arvutiekraani taga. Seetõttu on hea aeg-ajalt tõusta, ennast sirutada, käia värskes õhus jalutamas, aju tuulutamas. Seega on minu kogemus näidanud, et kõige populaarsemateks osutunud üritused on just need, mis on toimunud kontorist/kodust väljas. Nii saab võimalikult turvalistes oludes ja tervist hoides kolleegidega kohtuda. Mõned näited:

  • GPS avatari loomise võistlus. Hilissügisel panime kokku väiksemad tiimid ja eesmärk oli välja mõelda enda üksuse avatar (nt sõna, ese või mõni muu kujutis). Esmalt tuli see väljamõeldud kujutis arvuti joonistusprogrammis kaardile kanda ning seejärel meeskonnaga kujutise-kujuline kaardile tekkinud teekond õues päriselt läbi käia. Selleks peab olema nutitelefonis sisselülitatud GPS ja abiks on mõni liikumist track’iv rakendus. Ettevõtmine vajab veidi ettevalmistust ja ühise aja leidmist, et koos üks jalutuskäik ette võtta. Samas on see ehe näide, et ürituste korraldamine ei pea olema kulukas. Oleme selliste ürituste puhul väikese auhinna välja mõelnud, mis motiveeriks suuremat hulka kolleege osa võtma.
  • Hästi populaarseks ürituseks osutus ka orienteerumine, mille korraldamiseks oli vaja lihtsalt head mõtet ja veidi organiseerimist. Koostasime meeskonnad nii, et ühte tiimi ei satuks igapäevaselt koos töötavad kolleegid, vaid pigem need, kes tihti kokku ei puutu. Iga tiim sai sihtkoha, mis asus kontori lähedal. Kohale jõudes tuli võistkonnal lavastada etteantud teemal pilt ning saata see siis korraldajatele, kes õige ülesande lahenduse korral saatsid vastuseks uue sihtkoha. Peale väikest ringi ümber kontori jõudsid tiimid üksteise võidu tagasi.
  • Orienteerumisvõistlusega sarnaselt on varasemalt tiimiliikmete seas väga menukas ühistegevus olnud ka „Teeme Ära“ talgud. Üritus, mis ei nõudnud sentigi rahalist panust, aga andis hea enesetunde ning rõõmu koostegemisest. Vajalik oli vaid meeskond korraldajatele üles anda. Pärast sai koos talgusuppi süüa ja järgmise aasta plaane arutada. Kui viiruse tõttu ühtegi suuremat üleriigilist ettevõtmist ei toimu, võib selle ise väiksema seltskonnaga korraldada – tuleb vaid välja mõelda asukoht ja organiseerida vajalikud töövahendid.

Kohanda varem hästi toiminud ideed kaugtöö formaati

Alati ei pea jalgratast leiutama, vaid tasub mõelda, kuidas varem soojalt vastuvõetud ettevõtmised praegustesse oludesse kohandada.

  • Oleme varasemalt korraldanud kunstivõistlusi, kus ühel hetkel istusid molberti taga, pintsel käes ka selliseid inimesed, kes tavaliselt üritustel kaasa ei löö. Kuna aga praegu selliseid üritusi korraldada ei saa, siis võib organiseerida näiteks fotovõistluse „Tiimipilt distantsilt“. Kevadel tegimegi üleskutse, mille eesmärgiks oli teha fotolavastus tiimist nii, et keegi omavahel kokku ei puutu. Neid pilte saab jagada nii virtuaalselt kui ka pärast välja printida. Kui jälle normaalne kontorielu taastub, siis saab need seintele kaunistuseks ja meenutamiseks riputada.
  • Vastlapäevadel oleme me võistelnud ühissuuskadel, ehitanud lumeskulptuure ja vastlanukke, üksteise võidu vahukoort vahtu ajanud ja vaadanud, kes jõuab kõige rohkem kukleid nahka pista. Lihavõttepühade ajal ei puudu munade värvimine ja võidu koksimine ning klassikaline munade/maiustuste otsimise võistlus. Pean tõdema, et sellised vaheldused tööpäevas toovad paljudele sära silma ja seda tuleks ka kaugtööd tehes jätkata, küll veidi teisel kujul. Näiteks saab virtuaalselt ka korraldada (pildi)konkursse – kellel on paremini kaunistatud lihavõttemuna või kes on kõige rohkem vastlakukleid söönud jne. Boonuseks on väike üllatusmoment, kuna kolleegid ei näe, kuidas kellegi töö valmib.

Tutvusta kolleege ja uusi töötajaid uudsel viisil

Kui töötajaid on tiimides/üksuses palju suhtleme paratamatult mõnega rohkem, teisega vähem. Seda eriti kaugtööd tehes. Sellisel juhul võiks mõelda, kuidas tiimiliikmeid üksteisega paremini tuttavaks teha. Sama kehtib ka siis, kui hiljuti on tiimi lisandunud mõni uus tiimiliige. Ka siin saab läheneda leidlikult. Näiteks korraldasime ristsõnade koostamise/lahendamise võistluse. Ristsõna lahendussõnad pidid endas peitma mõnda huvitavat fakti ristsõna koostanud töötaja kohta. Siin tasub jätta paar nädalat ristsõna välja mõtlemiseks ja teised paar nädalat ristsõnade vahetamiseks ja lahendamiseks.

Ammuta ideid rahvakalendrist ja ennast ümbritsevast

Ideid ürituste korraldamiseks pole vaja kaugelt otsida. Rahvakalendris on pea iga kuu mõni sündmus, mida saab tähistada. Ühtlasi saab silma peal hoida sellel, mida meedias kirjutatakse, suhelda teiste sama valdkonna inimestega, vahel tuleb käia teistes ettevõtetes „luurel“ ja vaadata, mida nemad on teinud. Lapsevanemaks olemine tuleb samuti kasuks, sest lastele tuleb ikka aeg-ajalt välja mõelda tegevusi, organiseerida sünnipäevasid jne. Ka sealt saab inspiratsiooni. Selle kohta on George Bernard Shaw tabavalt öelnud, et: „Me ei lõpeta mängimist, sest me kasvame suureks; me kasvame suureks, sest lõpetame mängimise“.


Kokkuvõtvalt – kogemus näitab, et parimad tiimiettevõtmised võivad olla kas täiesti tasuta või miinimum eelarvega. Peab lihtsalt olema entusiasmi, veidi loovust ning ettevõtlikkust. Kõigile ühisüritused ei sobi ja ka see on täiesti arusaadav ja ka sellega tuleb arvestada. Samas on palju ka neid, kes koostegemist naudivad ja sellist ürituste traditsiooni peab ikka elus hoidma.

Anu Preegel, Elisa tehnoloogiaüksuse assistent

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!