Põhisisu algus

Küberturvalisus eakatele – kuidas internetis ohutult liigelda igas vanuses!

20.05.2022

Veebipõhine maailm on täis imelisi võimalusi, kuid nagu igal avastusretkel, võib ka siin ette tulla mõningaid väljakutseid. Kui noored on juba väiksena õppinud interneti saladusi, siis eakatele see nö. emapiimaga kaasa ei tulnud. Seega tuleb ajaga kaasas püsimiseks veebiturvalisega esimesel võimalusel tutvust teha. Ärme unusta, et ka nemad võivad olla sama vastuvõtlikud pahavara ja andmepüügi rünnakutele. Isegi siis, kui internetti kasutatakse vaid meilide lugemiseks ja uudistega tutvumiseks.

Peamised sammud (eakatele) veebimaailmas ohutuks liiklemiseks

  • Uuenda alati oma arvuti, mobiili ja teiste nutiseadmete tarkvara ja viirusetõrjet .
  • Ära klõpsa võõraste linkide või failide peal.
  • Ära jaga oma isiklikke andmeid (krediitkaardi number, elukoht jms) kellegagi, keda sa ei tunne.
  • Kasuta tugevaid paroole ja vaheta neid regulaarselt.
  • Ole ettevaatlik, mida internetis jagad.
  • Õpi tundma erinevaid küberturvalisuse ohte ja kuidas end nende eest kaitsta.

Küberturvalisuse tagamine on oluline kõigile. Järgides neid lihtsaid näpunäiteid, saate aidata hoida oma eakaid sugulasi ja sõpru ohutuna.

Küberturvalisus eakatele algab vestlusest lähedastega!

Eakate küberturvalisus saab alguse lähedastega peetavast lihtsast vestlusest. Oluline on neile selgitada, millised on peamised ohud, mis internetis varitsevad, ning tutvustada lihtsaid (ja tihtipeale tasuta) võimalusi nende vältimiseks. Tuleb rõhutada, et kõike, mis veebis on, ei saa alati usaldada. Seepärast on äärmiselt oluline mitte kunagi jagada võõrastele oma isiklikke andmeid, näiteks krediitkaardinumbreid.

Õpetagem neile, kuidas toime tulla erinevate ohtudega ning kuidas kasutada sotsiaalmeediat turvaliselt. Samuti rõhutame tarkvara ajakohasena hoidmise tähtsust, eriti viirusetõrjeprogrammide osas. Värskeimad tarkvarauuendused aitavad kaitsta arvutit ja seadmeid pahavara eest.

Kui arvad, et ka sul endal võib selles osas olla vaja lisanõu ja informatsiooni, tutvu meie Bitdefender viirusetõrje teenusega. Sedasi saad alati kindel olla, et su seadmel on maksimaalne turvalisus!

Millised on peamised eakaid varitsevad ohud internetis?

Nagu ennist öeldud, ohud on sarnased igas eas. Kuid on uuringuid, mis viitavad sellele, et eakate vastu suunatud küberrünnakuid esineb sagedamini. Euroopa Liidu Komisjoni poolt kirja pandud eakate küberturvalisuse juhendis on öeldud, et "Euroopas on eakad inimesed 30% tõenäolisemalt küberrünnaku ohvrid kui nooremad inimesed." Seda väidet toetavad uuringud, mis näitavad, et eakad inimesed on vähem tõenäoliselt teadlikud küberohtudest ja sellest, kuidas end kaitsta.

· Pahavara:

Pahavara on kahjulik tarkvara, mis võib nakatada seadet ja varundada seadmes olevad andmeid, näiteks paroole, krediitkaardinumbreid ja isiklikku teavet. Pahavara võib levida e-kirjade, failide ja veebisaitide kaudu.

· Pettused:

Pettused on küberkurjategijate poolt kasutatavad taktikad, et saada sinu raha või isiklikke andmeid. Levinuimad pettused on tehtud e-kirjade, sotsiaalmeedia postituste ja telefonikõnede kaudu.

· Andmepüük:

Andmepüük on pettuse tüüp, kus küberkurjategijad saadavad e-kirja, mis näeb välja nagu see oleks saadetud usaldusväärselt ettevõttelt. E-kirjas palutakse sul klikkida lingil või avada manus, mis sisaldab pahavara.

· Identiteedivargus:

Identiteedivargus on kuritegu, kus küberkurjategijad kasutavad sinu isiklikke andmeid, näiteks nime, sünniaega ja isikukoodi, ilma sinu loata. Identiteedivargus võib põhjustada muuhulgas ka rahalist kahju.

· Sotsiaalmeedia:

Sotsiaalmeediat võidakse kasutada sinu isiklike andmete varguseks või häbistamiseks. Ära jaga sotsiaalmeedias isiklikke andmeid - sünniaeg, aadress ja telefoninumber. Kuid kindlasti ka mitte sisu piltide ja videote näol, mis võiksid avalikuks saamise korral sulle häbi valmistada.

Kui rääkida eakate küberturvalisusest siis sagedasemad ongi just need internetipettused. Seega tuleb väga hoolikalt hinnata, kas tegemist on usaldusväärse lingi või e-mailiga. Sellistel rünnakutel võib olla ohvritele märkimisväärne isiklik ja rahaline kahju. Kusjuures sellised küberpettused muutuvad üha keerukamaks ja sagedasemaks.

Küberohutus – kuidas meid rünnatakse?

Teadaolevalt kasutavad küberkurjategijad eakate petmiseks erinevaid meetodeid, nagu e-kirjad, sõnumid, sotsiaalmeedia ja/või telefonikõned. Need kurjategijad võivad esitada end kui tuttavaid või usaldusväärseid organisatsioone, et eakate usaldust võita. Sagedaseim on ehk enda esitamine kui pangatöötajana.

Sellised sõnumid ja kõned on tihtipeale suunatud eakate meelitamisele konkreetseid toiminguid tegema, näiteks:

  • Pangakonto paroolide ja krediitkaardinumbrite avaldamine
  • Kaugjuurdepääsu võimaldamine arvutile
  • Failide avamine, mis võivad sisaldada pahavara
  • Raha saatmine

Eakad võivad olla selliste petuskeemide suhtes eriti haavatavad, seega on äärmiselt oluline rõhutada neile, et tuleb olla ettevaatlik ja mitte jagada tundlikku infot võõrastele või tundmatutele allikatele!

Kindlasti rõhuta oma eakale tuttavale, et kui siiski miskit sellist peaks ta kogemata tegema, andku kohe märku, mitte ärgu häbenegu. Väga sage on, et ei julgeta tunnistada oma eksimust ja vaikitakse see parem maha kartes pahameelt. Kui sina või su lähedane oled sattunud küberpettuse ohvriks, siis teata sellest viivitamatult oma panka, krediitkaardifirmat ja politseid.

Kuidas küberturvalisus eakaid aitab?

Küberturvalisuse oskuste omandamine aitab eakaid tõhusalt kaitsta kelmuste eest, mis võivad olla tihti petlikud ja keerulised ära tunda ka vilunud arvutikasutajale. Küberkurjategijad kasutavad mitmeid petmise tehnikaid ning nende äratundmine on oluline osa turvalisest internetikasutusest. Siin on mõned punktid, millele mõeldes saab pettuste ohtu vähendada:

  • Kontrolli, kas sõnum, mis väidab olevat pangast või mõnelt teiselt ametlikult allikalt, on tõesti saabunud sealt aadressilt. Kahtluse korral helista otse panka, et veenduda sõnumi ehtsuses.
  • Ole ettevaatlik kiireloomuliste palvetega. Küberpettuste sõnumites püütakse tihti survestada kiirete toimingutega (vastus, ülekanne jms). Tegelikult on ametlikel toimingutel tavaliselt rohkem aega.
  • Ära lase end kõigutada tugevatest emotsioonidest. Petturid võivad kasutada sõnumeid, mis tekitavad paanikat, lootust suurele tulule või uudishimu. Kui sõnum ei ole tõepoolest saabunud sõbralt või tuttavalt, siis sellised emotsionaalsed kirjad vajavad erilist tähelepanu.
  • Oluline on olla ettevaatlik ka sotsiaalmeedias levinud abipalvetega. Mõnikord palutakse tuntud ettevõtte nimel teha annetusi. Enne toetuse andmist veendu alati ettevõtte kodulehel, kas kontonumber ja abipalve on tõepoolest õiged.

Tasuta lihtsad näpunäited, mis aitavad sul ja su lähedasel end küberturvaliselt hoida!

Nüüd, kui me kõik üha enam osaleme sotsiaalmeedias, teeme videovestlusi ja oste veebis, on internetiturvalisuse tagamine olulisem kui kunagi varem. Siin on mõned lihtsad (ja täiesti tasuta) nipid, mida saad praegu rakendada, et parandada oma küberohutust.

  • Kontrolli privaatsusseadeid igas rakenduses, seadmes ja platvormis – kui palju sa oma infot jagad? Näiteks, kas lubad oma asukoha või WiFi-teavet jagada?
  • Kasuta alati kaheastmelist autentimist! See turvalisuse lisakiht aitab kaitsta sinu kontosid veelgi paremini. Loe selle kohta rohkem näiteks Tartu Ülikooli lehelt.
  • Hoia oma isiklik teave – paroolid, kodune aadress, pangaandmed jne – privaatsena. Ära kunagi avalda neid meili või sotsiaalmeedia sõnumirakenduste kaudu!
  • Installi alati värskendused! Tarkvara ja rakenduste värskendused võivad tunduda tülikad, kuid need on sinu esimene kaitse küberohtude vastu. Värskendused aitavad turvata sind uute ohtude eest. Veendu, et kõik sinu seadmed (sh mobiiltelefon!) oleksid varustatud uusimate värskendustega.
  • Väldi avaliku WiFi-ühenduse kasutamist, eriti kui pead kasutama pangakontot või tegema veebipõhiseid oste. Avalik WiFi sobib küll veebilehtede lugemiseks või videote vaatamiseks, kuid see võib olla ebaturvaline, kui tegemist on tundliku teabega.
  • Mõtle hoolikalt, millist teavet sa Internetis jagad ja kes seda näevad.
  • Võta vastu ainult nende inimeste sõbrakutseid, keda sa päriselus tunned.

Nende lihtsate nippide järgimine aitab sul nautida turvalisemat ja muretumat internetikasutust! 😊

Isegi kui püüad vältida kahtlasi veebisaite ja meilipettusi, võib viirus siiski su nutiseadet või arvutit nakatada. Seetõttu on alati oluline kasutada viirusetõrjetarkvara, et jälgida viiruste ja muu pahavara tekkimist. Kui juhtub, et laed kogemata alla viirusega nakatunud faili, võib viirusetõrjeprogramm selle nö. karantiini panna ja turvaliselt kustutada.

Kui sul puudub teadmine, millist tarkvara kasutada nutiseadme turvamiseks, siis on Elisa Bitdefender Viirusetõrje sulle suureks abiks! See tarkvara aitab hoida su telefoni ja arbuti alati kõige värskemate turvanõuetega järje peal! Kusjuures teenuse 2 esimest kuud on kuni viiele su seadmele tutvumiseks täiesti tasuta!

Turvalist internetikasutust!

Sinu Elisa

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama