Liigu edasi põhisisu juurde
Elisa

Breadcrumb

Millises keskkonnas sa veebi kaudu TV-d saad vaadata, sõltub sellest, millise TV-teenuse kasutaja sa oled.
Uus Elisa Elamus Liitumised alates 10.08.2021 Mine vaatama
Vanemad TV-teenused Liitumised enne 10.08.2021 Mine vaatama

Kogemus on risk – valdkonnast ei tohi isu täis saada

07.07.2021

Sami Seppänen

Tänases juhtimiskultuuris paneb pulsi kiiremini tööle arenev valdkond ja huvi pidevalt midagi uut kogeda, seeläbi ka teisi tegudele inspireerides.

Varasemad juhtimisteooriad joonistavad agaralt pilti range kabinetilaua taga istuvast ülikonnas ja lipsustatud juhist. Üldjuhul pillub ta käske ülevalt alla või tegeleb lakkamatult mikromanageerimisega. Seda aegunud vaatepilti saadab edu aina vähem ja vähem – tänases maailmas see enamikul juhtudel lihtsalt ei tööta. Täna hinnatakse juhte pigem energiataseme alusel. Kui palju jätkub tahet, ambitsiooni ja energiat, et teisi enda ümber innustuda. See eeldab juhtidelt all-in-suhtumist ja huvi valdkonna vastu – organisatsiooni elu sisse hingamist ja hingega asja juures olemist. Kui seda suudetakse hästi teha, siis kaasneb sellega ka tunduvalt suurem tõenäosus oma inimesi hea mõttes „nakatada“ samamoodi käituma. Seeläbi suudetakse koos suuremalt õnnestuda ja oma valdkonnas täiesti uuele tasemele jõuda.

Isu täis ei saa

Selleks, et teisi innustada ja koos suuri asju teha, peab muidugi esmalt ka valdkond ennast köitma ja pidevalt midagi uut pakkuma. Minu jaoks suudab telekommunikatsioonivaldkond seda aina uuesti ja uuesti teha. Üllatada – ka siis, kui on tunne, et kõike on nähtud. Kiiresti kohaneda – kasvõi tundidega. Pidevalt uueneda – piire ette seadmata. Ja see ongi võti.

Telekomiäris on üheks oluliseks verstapostiks olnud mobiilse interneti tulek, mis võimaldas inimestele veelgi suuremat väärtust pakkuda ja mobiilist kui helistamise tarvikust sai midagi hoopis võimsamat. Teiseks oleme näinud, kui piiritu võimekuse annab telekommunikatsioon meelelahutusmaailmale. See on taas tõestanud, et telekomivaldkonna ettevõte ei ole pelgalt võrguarendaja, kaablivedaja või mobiilimüüja. Ta võib olla konkurentsivõimeline sisulooja, meelelahutaja ja innovaator.

Ühe värskeima vau-momendi pakkus möödunud aasta. Kes oleks võinud arvata, et loetud päevadega võib see tegevusala täiesti teistele tasemele jõuda ja rajada teed uuele ühiskondlikule rollile. Alates ühest märtsikuu reedest sõltus ju kodusest internetiühendusest sadade inimeste töötegemine, kooliasjad ning paljudel ka vaba aeg. Kahtlemata on selle aja jooksul Elisa kui organisatsioon ühes kõigi inimestega ja ka mina isiklikult juhina õppinud, et meie valdkonnas pakutavale teenusele on tekkinud täiesti uus väärtuskiht. Valdkonna eestvedajatena võime selle üle alandlikku uhkust tunda. Loomulikult on kahju, et see on tulnud läbi negatiivse prisma – viirusega võitlemise tähe all – aga siiski on see andnud väga suure võimaluse näha ja kogeda, mida tegelikult telekommunikatsioonis saab korda saata.

Kahe teraga mõõk

Ühest küljest on muidugi valdkonnas kõrvuni sees olemine ja pikk kogemus nii juhtidele kui ka laiemalt ettevõtetele väga hea eelis. Samal ajal on see ka suurim risk. Kui tead väga hästi, kuidas asjad vanasti käisid, siis võid ühel hetkel silmaklapid ette saada. Nii võib end leida olukorrast, kus trambitakse sama teekonda uuesti ja uuesti. Ja see on kõige hullem, mis on ühe ettevõttega võib juhtuda. Kui pole himu uueneda, siis ei tule kogemus kuidagi kasuks, vaid hoopis kahjuks. See on justkui kahe teraga mõõk, ühe otsaga kaitstes, teisega teravalt haavates.

Võimestatud inimesed teevad asja ära – ja teevad seda väga hästi

Nagu eespool öeldud, organisatsioon ei arene kunagi vaid läbi juhtide. Ettevõtte tulemuste taga on ikkagi selle inimesed. Seega loeb see, kui hästi suudab juht inimesi kaasata, oma tegemistega inspireerida ja mis kõige olulisem – panna inimesi ise tegutsema, otsustama, vastutama.

See, kui hästi on suutnud juhid oma inimesi võimestada, tuleb välja kõige kriitilisemates olukordades. Organisatsiooni tugevust mõõdetaksegi just nendel hetkedel. Siin ei aita hierarhiline juhtimine, kus otsuseid põrgatatakse pingpongi pallina ülevalt alla ja tagasi – ja nii veel mitmeid kordi. Selles situatsioonis pole aega kaotada ning inimesed peavad ise otsustama ja tegutsema. Taas kord, mulle tekitab astronoomilist rõõmu see, kuidas eriolukorras suutsid meie inimesed just niimoodi käituda. Väga keeruline oleks olnud seda teha, kui nad poleks uskunud sellesse, mida teevad.

Pastakat laual veeretades või päevast päeva käskudega eetrit täites võib üsna pea igavaks minna ja see minu meelest väga palju pulssi ei kergita. Ei juhil, organisatsioonil ega spetsialistil. Lisades võrrandisse paraja annuse eesmärgipärasust, tahet oma valdkonnas asju ära teha, seeläbi teisi enda ümber inspireerida, saab kordades parema tulemuse.

Mina kui juht lähtun sellest, et iga inimene vajab juhti, kes hoolitseb tema heaolu ja arengu eest. Olen tiimiliikmetele võimaldaja ja loon keskkonda, kus saab täita eesmärke ja areneda soovitud suunas. Juhina olen ka väga n-ö numbriinimene ja lähtun põhimõttest, et need numbrid tehakse, mis on eesmärgiks koos kokku lepitud. Eeldan tiimilt iseseisvust ja võimaldan neil võtta vastutust. Minu printsiip on, et see, mille eest vastutad, selle osas saad ise ka otsustada. Areng nõuab alati riske ning ägedaimad muutused ongi riskantsed. Seega on minu tiimis inimesed, kes võtavad suure vastutuse ja julgevad riskida.

Sami Seppänen
Elisa Eesti tegevjuht
Seotud märksõnad

Kontaktid Esindused Abi Seadmetugi Seadmete juhendid Elisast Tule tööle Teenuste tingimused ja hinnakirjad Tehisintellekt ElisasJätkusuutlik Elisa Koostöö startupidega Projekteerijale, arendajale ja operaatoritele For carriers Pressiinfo

Vabandame! Teie veebilehitseja on liiga väike meie kodulehe külastamiseks.

We're sorry! Your browser is too small for this website.

Приносим извинения! Размеры вашего браузера слишком малы для посещения нашей страницы.