Põhisisu algus

Joosep Põllumäe: “Saa asjad tehtud” on ainus töökorralduslik reegel, millele arendustiim najatuma peaks

06.02.2023

Kui kunagi olid arendajad valdavalt ühetaolised patsiga introvertsed poisid, siis tänaseks on IT-inimeste seltskond oluliselt mitmekesisemaks muutunud. Elisa valdkonnajuhi Joosep Põllumäe sõnul on see kaasa toonud ka olukorra, kus arendustiimid peavad suutma kohanduda väga eriilmeliste inimeste väikeste eelistuste ja tööviiside ümber – üritades panna kedagi tegema midagi sellist, mis pole neile loomuomane, on tulemuseks üks väga õnnetu ja kiirelt laiali jooksev meeskond.

“Kunagi võis olla võrdlemisi kindel, et IT-meeskonna jaoks valitud tööviis sobis suure tõenäosusega valdavale enamusele tiimiliikmetest. Sarnastele inimestele kipuvad sarnased asjad meeldima. Muidugi oli erandeid, aga hästi laias pildis võis väikese vaevaga leida konsensuse tööaja, tööviiside, kultuuri ja kõige muu osas,” rääkis Põllumäe. “Täna aga kaht liiga sarnast arendajat kuskilt ei leia ning mida rohkem on erinevaid mõtteviise, seda enam tuleb tiimidel ilma vigadeta Tetrise-mängu kombel oma liikmete erinevad soovid tervikusse kokku paigutada.”

Samas rõhutab ta, et sobiva terviku kokku joonistamine on uudsete tööviiside toel muutunud märksa loogilisemaks ning kogu vastutus ei lasu enam ühel autoriteediga inimesel. Klassikalise juhtimismudeli puhul dikteeris töökorralduse ette juht, agiilsete raamistike puhul – mida kasutab valdav enamus tänastest arendustiimidest – sünnivad otsused tiimi seest. See tähendab, et kui tiim tervikuna mõistab oma funktsiooni ja lepib soovides ning visioonis kokku, on igal tiimiliikmel suuresti võimalus ise otsustada, kuidas ja mis viisidel need saavutada. Seda seniks, kuni ülejäänud meeskond sellega päri on.

Saa lihtsalt asjad tehtud

“Sisuliselt on täna arendustiimide töös üks reegel: saa asjad tehtud. See, millise klotsi kuju tuleks suures tervikus igal individuaalsel inimesel selle reegli täitmiseks võtta, loksub harilikult spetsialistide enda eelistuste järgi paika,” ütles Põllumäe. “Kui kõik teavad, mis töö on nende laual ja mis ajaks see peab valmis saama, on kõigil võimalik ka ise valida, mil viisil oma töö kõige paremini ära teha. Mõni tahab seda teha öösel, mõni tahab teha kolleegidega koosoleku ja asju arutada, mõni tahab kõik sprindi esimese päevaga valmis saada ja mõni tahab töötada samal ajal sõbraga lobisedes.”

Seetõttu rõhutab ta, et kuigi IT-tiimijuhi nimes on suur ja uhke juhi tiitel, siis ei tähenda see, et tegu oleks klassikalise manageriga või kellegagi, kelle tööks oleks inimestele ette dikteerida reegleid, kuid nad peaks oma tööd tegema. Pigem on tänase tiimijuhi ülesandeks panna kokku õigete omadustega meeskond ning markeerida ära nende lõppsihtpunkt, kuhu tuleb jõuda. Reeglid ja mänguplaani sihtkohta jõudmiseks peab seadma juba komplekteeritud meeskond ise ning keerukatele süsteemidele või käsuahelatele seal ruumi pole.

“Kui meeskond saab ise end kohandada nii, et seal oleks kõigil hea olla, on harilikult tulemuseks kamp väga asjalikke inimesi, kes saavad oma ülesanded tehtud. Isegi siis, kui nad töötavad teineteisest meeletult erinevalt. Mõnikord võivad küll väga suured ekstreemsused rütmi veidi mõjutada, kuid see on tiimijuhi laual oleva komplekteerimisülesande üks osadest,” rääkis ta. “Pigem hakkavad asjad nihu minema just siis, kui keegi üritab arendustiimile päitseid pähe panna ja kramplike reeglitega määrata, kuidas peaks tiimiliikmed oma tööd tegema”

“Kõik IT-inimesed on erinevad ja ainus viis, kuidas suudab nii erinev seltskond inimesi ka pingelisematel aegadel pidevalt häid tulemusi saavutada, on lasta asjadel loomulikult õigesse vormi loksuda. Posu samasuguseid inimesi võiks vabalt olla nõus kontoris iga päev üheksast-viieni töötama ja sööma lõunat täpselt kell 12, kuid kui see korraldus on tiimis kasvõi ühele inimesele veidi vastu ja hakkab ta produktiivsust ja töörõõmu pidurdama, kukuvad tulemused kohe kolinal. Iga tiimiliikme panus on lõpliku edu juures meeletu tähtsusega. Ja kogemused näitavad, et inimesed saavad anda endast maksimumi vaid siis, kui töö nende ümber kohandub,” lisas Põllumäe.

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!