Põhisisu algus

Joosep Põllumäe: palun lõpetagem äpimaania

23.02.2024

Enamike inimeste telefonid on täis rakendusi, mida on kasutatud vaid mõned korrad või mis otsikasegi üles mõnel väga üksikul juhul. Elisa valdkonnajuht Joosep Põllumäe tõdeb arvamusloos, et kui iseenesest ei saa heade äppide loomise vastu kellelgi midagi olla, siis valitseb nii Eestis kui ka mujal maailmas äpimaania – poolikuid ja väheste funktsioonidega rakendusi toodetakse lihtsalt tootmise pärast, vilistades nii jätkusuutlikkusele kui ka inimeste mugavusele.

Hea äpp on kuldaväärt toode. Aga siis peab see ka päriselt hea olema. Tegema midagi sellist, mida muudmoodi teha ei saa, või muutma mingi tegevuse tavaolukorraga võrreldes oluliselt lihtsamaks. Video- või teleäpp? Selgelt mugav ja kasulik. Kogu infot ja maksmist endasse koondav tanklaäpp? Igati hea. Kogu nutikodu juhtiv rakendus? Alati kasulik. Ühe nupuga lihtrakendus või ühe teenuse jaoks kolm erinevat äppi? Pigem mitte.

Kahjuks on aga tänaseni tavaline, et just neid viimaseid järjest turule jõuab. Mingitel juhtudel on see mõistetav, kui turul muud head lahendust polegi. Näiteks kui tuleb nutipirni juhtimiseks luua rakendus, kuna mingil põhjusel ei saa kasutada üldtuntud standardit ja seadet juhtida mõne suurema ühilduva rakenduse abil. Aga see on olukord, kui äpp ka midagi reaalselt pakub. See on osa selle toote olemusest. See ei pruugi küll olla alati väga hea ja mugav, aga mingi väärtus tekib siiski.

Miks seda vaja on?

Hoopis nigelam on olukord siis, kui äppe toodetakse lihtsalt seetõttu, et kõik teised seda teevad. Siia kategooriasse mahuvad näiteks kõik restoranide rakendused, mille ainus funktsioon on kuvada menüüd. Või siis rakendused, kust saab küll mingit tegevust hallata – näiteks mõne seadme laadimist – kuid mis on loodud nii hoogtöö korras, et kasutusmugavuse vaatest oleks igal hetkel olnud mõistlikum luua lihtsalt veebileht.

See on ka see, kust paljude rakenduste probleemid välja kooruma hakkavad. Rakenduse tegemine on küll lihtne, kuid selle kasulikuks ja pikaaegselt kasutatavaks muutmine hoopis midagi keerulisemat. Kui ainsaks põhjuseks rakenduse loomisel on hirm teistest maha jääda, ei saagi midagi liialt head oodata. Hakates midagi üles ehitama lihtsalt mõttega, et teeme asja ära ja siis on olemas, saabki tulemiks olla vaid midagi poolpidust ja veidi mõttetut.

Selle kõrval alahinnatakse tihti ka seda, kui keeruline on head äppi tegelikult töös hoida. Iga rakendus nõuab pidevat haldust ja pidevat täiendamist, pidevat optimeerimist ja pidevat uuendamist. Ja kui rakendus korra juba välja lastud ja keegi seda ka päriselt kasutab, on kasutajatel ka ootus, et seda tuge pakutakse nii kaua, kui nemad seda äppi kasutada soovivad. Kahjuks tihtilugu aga ettevõtete jõud ühel hetkel raugeb, äpid jäetakse vaikselt surema ja kasutajad peavad ikka ja jälle pettuma.

Aitab küll

Kui kasutajatele pettumuse valmistamist, poolikute toodete ebavajalikkusest ning endale meeletu töökoormuse tekitamisest veel piisavalt pole, siis tasub äpimaailma sukeldudes pidada silmas ka jätkusuutlikkust. Iga töö nõuab ressursse ning kui töö on lõpuks mõttetu, on millegi ära tegemiseks kulutatud mõttetult aega, vaeva ja energiat. Äpp on tehtud, suurt kasu tast pole, elektrit ja töötunde lasti vastu taevast piiritult ning tulemuseks on sisuliselt vaid raisatud aeg.

Seetõttu ongi äpimaania midagi, mis peaks ja võiks hakata kaduma. Mida päev edasi, seda võimekamaks arenevad näiteks veebipõhised lahendused, mis lubavad niigi olemasolevatesse süsteemidesse integreerida lahendusi, mida üritatakse tihti pista pooltoorestesse rakendustesse. Enamasti on see kõigi jaoks lihtsam, efektiivsem ja mugavam. Ettevõtted saavad rohkem keskenduda sisukama töö tegemisele, kliendid nautida päriselt hästi töötavaid digilahendusi.

Muidugi ei tähenda see, et rakendustele kohta poleks. Muidugi on. Aga enne kui keegi koodi kirjutama lasta ja pressiteade välja saata, võiks veidi mõelda. Mõelda, mis on see probleem, mida päriselt lahendada üritatakse ja miks on järjekorras miljones äpp selle jaoks kõige parem lahendus. Tihti ei olegi. Aga kui on ja vastus on selge, siis julgelt edasi. Heade äppidega pole kaotada midagi, nigelatega aga meeletult.

Seotud märksõnad