Põhisisu algus

Joosep Põllumäe: IT-sektor ei võrdu arendajad. Programmeerijad on vaid tükike palju laiemast spektrist

10.10.2023

IT-inimeste puudusest rääkides saavad enim tähelepanu arendajad, samas märgib Elisa valdkonnajuht Joosep Põllumäe arvamusloos, et täpselt samamoodi otsitakse tikutulega taga nii projektijuht-analüütikuid, testijaid kui ka erinevaid disainereid. Viimaste puhul on pealekasvu leidmine vahest keerulisemgi kui arendajate puhul: kõrgete palkade kontekstis saavad enim tähelepanu just arendajad, mis on loonud paljude IT-huviliste jaoks tunde, justkui koosnekski IT-sektor vaid programmeerimishuvilistest.

IT-valdkonna puhul on vältimatu, et arendajad pälvivad suurt tähelepanu ning nende pidevat puudust ei saa ka maha salata. Kuigi peamine tähelepanu läheb sinna, siis ei ole aga õige arvata, et kogu IT-maailm vaid arendajatest koosneks. Arendajad on osa meeskonnast, kuid selleks, et nemad saaksid oma tööd edukalt teha, ei saa nad meeskonnas toimetada üksi. IT on tiimisport ja selleks, et arendaja saaks palli väravasse lüüa, on kõikide teiste tiimikaaslaste panus hindamatu väärtusega.

See on ka põhjus, miks leiab keskmisest arendusmeeskonnast lisaks arendajatele endile ka projektijuhid, tooteomanikud, analüütikud, testijad ja disainerid. Need on kõik rollid, mil on IT-sektoris hindamatu väärtus, kuid mis jäävad tihti arendajaid ümbritseva sumina varju. Mõnikord isegi sellisel määral, et muidu IT-valdkonnast huvitatud inimesed jätavad karjäärihüppe tegemata, eeldades, et arendushuvi puudumisel IT-s neile kohta pole.

IT-maailm on aga spekter, kus soovi korral leiab endale sobiva rolli igaüks, kellele tehnoloogia ja millegi ära tegemine huvi pakub. Mõnel juhul on sobivaks väljundiks koodi kirjutamine ja otsene tehniline töö, teisel juhul aga projektide teekaardi joonistamine ja sobivate tehniliste lahenduste välja valimine, loodud lahenduste testimine ja automaatika loomine, või hoopis kasutajate teekonna visandamine, parima kasutuskogemuse loomine ja kõige visuaalse eest vastutamine.

Kõik need on rollid, ilma milleta tänapäevane IT-tiim täistuuridel töötada ei saa ning mis nõuavad siirast huvi IT-valdkonna vastu. Samas kasutavad kõik neist rollidest ära erinevaid tugevusi ja huvisid. Arendaja peab olema veidi tehnilisem, projektijuht avatum suhtleja, testija väga analüütiline ja disainer loomupärast loov. Ühendav faktor on nende kõige puhul aga see, et ilma nende panuseta värske programmijupp või tarkvaralahendus valmida ei saa.

Kõik on ihaldatud töökohad

Täpselt nii, nagu on kõik erinevad rollid IT-meeskonna toimimiseks vajalikud, toovad need kõik endaga kaasa ka hüved, mida kiputakse tihti omistama vaid arendajatele. Hoolimata sellest, et just arendajate kõrged palgad on need, mis peamiselt tähelepanu saavad, ei pea majandusliku poole pärast muretsema ka teised IT-valdkonnas tegutsevad tippspetsialistid. Heal projektijuhil või testijal pole raske teenida arendajatega samaväärset palka, juhtpositsioonidele astudes rohkemgi.

Erinevate rollide lähedane seos tähendab ühtlasi ka seda, et korra IT-maailma sisenenuna pole erinevate toolide vahel liikumine kuigi keeruline. Kuigi iga amet nõuab mingeid kindlaid erioskuseid, on baaseeldused tihti sarnased. Seetõttu pole haruldased ka juhtumid, kus aja jooksul inimeste soovid muutuvad ning seetõttu ka uue ameti peale liigutakse – projektijuhist arendajaks, arendajast projektijuhiks või mistahes rollist tiimijuhiks, valdkonnajuhiks või IT-juhiks.

Viimane näitab selgelt ka seda, et karjääri algusaegadel tehtud otsused ei ole siduvad. Otsustades, kas hakata projektijuhiks või arendajaks, võib see küll tunduda kui suurima kaaluga tööalane otsus, kuid reaalsuses see ühtegi tulevikuvõimalust lukku ei pane. Pigem vastupidi. Kui keegi juba mõistab, kuidas IT-sektor töötab, millist vastutust erinevates rollides kantakse, millised on erinevate tehnoloogiate võimalused ja piirid ning kõige seda ümbritseb siiras huvi IT vastu, on põnevaid võimalusi rohkem kui kokku jõuab lugeda.

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!