Põhisisu algus

Elisa talendijuht: kogenud IT-inimesed saavad end tööturul jätkuvalt kindlalt tunda, nooremarendajatel on aga keerulisem

12.06.2023

Majandus on viimasel ajal olnud aktiivsete muutuste keerises, mis on oma jälje jätnud ka tööturule. Kuigi mitmed ettevõtted on olnud sunnitud strateegiat ümber vaatama ja inimesi koondama, siis märgib Elisa talendijuht Keishy Margus, et kogenud IT-töötajate jaoks pole võimupositsioon tööotsingutel tänaseni nõrgenenud. Küll aga on olukord veelgi keerukamaks muutunud alles tööturule sisenevate arendajate jaoks.

 “Paljud ettevõtted on värbamist veidi tagasi tõmmanud ja mõned ebakindlamad või liialt kiirelt kasvanud organisatsioonid ka ärilistest vajadustest tulenevalt osad rollid koondanud. Kuigi võiks eeldada, et see on leevendanud ka pidevalt jutuks olevat arendajate puudust, siis reaalsuses väga suuri muutuseid tunda pole,” rääkis ta. “On näha, et spetsialistid vaatavad rohkem stabiilsemate ja suuremate tööandjate poole, kuid meeletust kogenud inimeste tormijooksust rääkida ei saa.”

 Põhjuseid, miks isegi majanduse aeglustumine ja osade seniste töökohtade kadumine pole valdkonda suuremaid muutuseid toonud, on Marguse sõnul mitmeid. Neist aga peamisteks on tõsiasi, et kogenud spetsialistide põud on niivõrd suur, et tänase töö kaotanud inimesed leiavad endale uue rolli erilise vaevata, ning et osad hetkel tööta jäänud inimestest on otsustanud aja maha võtta või rakendada oma oskused tööle enda projektide kallal.

 Suuremat muutust pole kaasa toonud ka osaline värbamismahtude vähenemine. Talendijuhi sõnul võivad küll olla osad firmad töökuulutuste hulka langetanud ja muutunud valivamaks, kuid häid spetsialiste ripakile ei jäeta. Kogenud spetsialistid on aga mõneti oma eelistusi kohendanud.

 “On tunda, et paljud varem idusektoris või omaette tegutsenud töötajad soovivad järgmise karjäärisammu teha stabiilsemas ja suuremas ettevõttes, kus ebakindlusele kohta pole. Eriti peab see paika juhtudel, kui senise tööandja äri on ebaõnnestunud, või on tulnud kogeda muid ebastabiilsusest tulenevaid probleeme. Ebakindlamates majandusoludes on see ka igati mõistetav – kui inimesel on pere ja kohustused, on end tõestanud ettevõtte valimine mõistlik,” selgitas ta.

 Nooremarendajate olukord on keerulisem

 Kui kogenud arendajate ja IT-spetsialistide jaoks pole muutlik majandus suuremaid keerukusi kaasa toonud, siis alles esimesi karjäärisamme tegevate noorte teele on aga tekkinud uued raskused. Nooremarendajatel on suure konkurentsi ja väheste võimaluste tõttu olnud juba aastaid raske jalga ukse vahele saata, kuid kuna paljud ettevõtted on värbamismahte veelgi langetanud ja keskenduvad täna peamiselt kogenud töötajate palkamisele, on pilt muutunud veelgi keerukamaks.

 Elisa talendijuhi sõnul sunnib see motiveeritud noori veelgi rohkem pingutama. “On paratamatu, et igasse ettevõttesse mahub vaid piiratud hulk noori, kuna nende koolitamine nõuab ressursse. Oleme alati tööle võtnud nii palju nooremarendajaid kui võimalik, kuid kuna kõik ettevõtted seda ei tee, peavad paljud alles tööturule sisenevad noored konkurentsitules tõsiselt pingutama. Ja on näha, et silma paistmiseks ollakse järjest leidlikumad,” rääkis ta.

 Ta tõi välja, et kui juba varem mõistsid osad nooremarendajad, et teiste seast välja paistmiseks tasub üritada esile tuua oma väärtust ettevõttele ja reaalseid oskuseid – näiteks lisades CV juurde reaalseid (tudengi)projekte – siis nüüd ollakse mõistmas ka kontaktide olulisust. Seetõttu võib näiteks näha, kuidas praktikakohta või esimest töökohta otsivad inimesed üritavad värbajatega kontakti leida LinkedIni kaudu.

 “Mida segasem on majandus, seda turvalisemaid otsuseid tööandjad teha tahavad. Ja turvaline otsus on tavaliselt kogenud töötaja. See on täna tööturule sisenevad noored pannud küll keerukasse positsiooni, kuid õnneks päris lootusetu olukord pole – vabade positsioonide hulk võib küll olla langenud, kuid võimalusi leiab siiski. Tuleb lihtsalt veel rohkem pingutada, et massist välja paista,” lisas ta. “Jätkame ka ise noortele võimaluste andmist ja julgustame seda tegema ka kõiki teisi, kel selleks vähegi võimalus on.”

Seotud märksõnad