Põhisisu algus

Elisa avas täna esimesena Eestis iseseisva 5G võrgu ja uudse 5G kõnede võimekuse

20.02.2025

Elisa avas Eestis esimese standalone ehk iseseisva 5G võrgu ja 5G ehk VoNR kõnede tegemise võimekuse ning tõi turule ka seda toetavad uued paketid. Hiljuti 3G võrgu sulgenud ettevõtte eesmärk on investeerida jõuliselt tulevikukindlatesse lahendustesse ja tuua klientideni läbi innovatsiooni kõige kvaliteetsem võrk teenuste kasutamiseks. Uue tehnoloogia kasutusele võtmisega kasvas Elisa 5G võrgu leviala 93,5 protsendilise rahvastiku katvuseni, mis teeb Elisast suurima  5G rahvastiku katvusega operaatori Eestis.

“Iseseisev 5G on mobiilsidevõrgu arengu järgmine samm. 2018. aastal tegi Elisa maailma esimese 5G kõne testvõrgus ning 2022. aastal võitis Elisa Eestis esimese riikliku 5G sagedusoksjoni ning avas 5G võrgu klientidele,” ütles Elisa tegevjuht Andrus Hiiepuu. “Tuues turule esimesed iseseisva 5G paketid, jätkab Elisa 5G valdkonnas innovatsiooniliidrina. 5G on juba tänaseks maailma tuntavalt muutnud ning standalone ehk iseseisva võrgu klientideni toomine on järgmiseks arenguhüppeks.” 

Hiiepuu tõi välja, et 5G standalone on tulevikuvõrguna tervikuna efektiivsem ning toob kaasa kuni 50% madalama latentsuse ja seadmete aku kestvuse pikenemise kuni 20% võrra. „Lisaks võimaldab see pakkuda stabiilsemat ja ühtlasemat interneti ühendust, mis on eriti kasulik koduse- ja kontori lairibaühenduse jaoks. Samuti on nüüd kõigile Elisa klientidele võimalikud ka 5G ehk VoNR (Voice over New Radio) kõned, mis omakorda tagavad veelgi parema kõnekvaliteedi.” 

”Tegemist on olulise sammuga, mis on sama märgiline kui aastaid tagasi 4G ehk VoLTE kõnede  kasutuselevõtt. Kui pärast 3G võrgu sulgemist liigub enamik mobiilikõnesid täna 4G ehk VoLTE tehnoloogia kaudu, siis loogiline areng ongi järgmise põlvkonna 5G VoNR kõned. Selleks rajasime Ericssoniga koos täiesti uue 5G tuumikvõrgu, mis võimaldab pakkuda iseseisvat 5G  lahendust nii andmeside kui ka kõneteenuse jaoks,” sõnas Elisa Grupi digijuht Toomas Polli.   

Standalone ehk iseseisev 5G lubab praktikasse rakendada tehnoloogia kogu täieliku potentsiaali, tõstes veelgi kiiruseid ja täiendades teenuste töökindlust. Samuti võimaldab see turule tuua uudseid premium lahendusi, näiteks eraldada slice ehk “viil” võrgust vaid konkreetsele kliendile – kasutaja käsutusse antakse teistest selgelt eraldatud osa võrgust, mis tähendab, et tema internetikasutus ei ole kuidagi mõjutatud  sellest, kui naaberkontoris laetakse alla suuri faile või piirkonnas toimub suurüritus, mis võib mõnel juhul võrgu “umbe” ajada. 

Standalone 5G loob täiendavaid võimalusi ka äriklientidele uute, andmetel põhinevate teenuste turule toomiseks. Tänu suurematele kiirustele ja stabiilsusele, saavad tehnoloogiaettevõtted kasutada seda selliste toodete ja teenuste puhul, kus on vaja ülimalt stabiilset ja töökindlat ühenduvust nagu täis-autonoomsed sõidukid või ka kaugjuhitavad droonid. 

Standalone 5G võrgus teenuste kasutamiseks on vaja seda tehnoloogiat toetavat seadet. Esialgu toetavad iseseisva 5G mobiilsidevõrku kõik Elisas müüdavad 5G toega koduinterneti ruuterid. Nutitelefonidele lisandub 5G standalone ja VoNR teenuse tugi järk-järgult tarkvarauuenduste kaudu. Esimesena saavad iseseisva 5G ja 5G kõnede võimekuse Xiaomi nutitelefonide omanikud. Elisa teeb tihedat koostööd ka teiste seadmetootjatega, et laiendada teenuse kättesaadavust võimalikult paljudele klientidele. 2025. aasta jooksul suureneb ühilduvate seadmete hulk oluliselt, sest turule tulevad uued seadmed ja tootetäiendused. 

Standalone ehk iseseisev 5G võrk on edaspidi kättesaadav kõikjal Elisa 5G võrgu levialas, mis kasvas nüüdseks antud uuendusega 93,5%-ni rahvastikust, mis omakorda teeb Elisast suurima  5G rahvastiku katvusega operaatori Eestis. 

Elisa uute erakliendi pakettidega saab tutvuda siin ning ärikliendi pakettidega siin.