Põhisisu algus

Ekspert: mida teha, kui töötaja ainsaks järelejäänud karjäärisammuks on oma enda juhi asemele asumine?

13.01.2025

Kiire tehnoloogiline areng ja tihe konkurents parimate spetsialistide nimel motiveerib IT-inimesi pingutama ning pidevalt arenema. Elisa IT-juht Villu Teearu tõdeb, et see on igati tervitatav, kuid samas võib see osadel juhtudel kaasa tuua probleeme – kui inimesed tahavad karjääriredelil liikuda aina ülespoole, võib ühel hetkel lagi ette jõuda, juhtivad kohad juba hõivatud olla ning arengutee pidurdada.

See on probleem, mis kuulub pigem heade probleemide hulka. Ent probleem on see siiski. Pole haruldane, et mõni spetsialist tahab kasvada ja ongi kasvamas praegusest rollist välja, kuid loogilist järgmist “astet” karjääriredelil talle praeguses organisatsioonis pakkuda pole, sest kõige paremini sobiks talle näiteks hoopis ta tänase juhi enda töö.

See on üsnagi delikaatne probleem, mille oskuslik lahendamine tähendab enamasti vahet selles, kas inimene jääb majja või läheb väljakutseid otsima kuskile mujale.

On täiesti normaalne, et inimesed tahavad kasvada ja end täiendada. Sellised töötajad on üüratult väärtuslikud, kuna nad ei motiveeri vaid iseennast, vaid ka enda ümber olevaid inimesi rohkem pingutama ja tahtma. Samas tähendab ambitsioonikus ka seda, et inimesed tahavad areneda, edasi liikuda ja tunda, et nende töö on olnud tulemuslik.

Sellistel juhtudel ongi üsna tavaline, et töötajad on oma sihi seadnud juhtivate rollide poole. Tahetakse saada tiimijuhiks või saada ühel hetkel endale tool, millel istub täna nende enda juht. Kuna on aga paratamatu, et juhtivaid kohti on alati vähem kui spetsialistide rolle, on see karjäärikaar, mille juures tuleb mõista, et võimalust oma ambitsioone teoks teha ei pruugi olla kohe võtta.

Seetõttu on nii juhtidel kui töötajatel oluline tähele panna, et ainus karjäärialane areng pole ülespoole. Täpselt sama hea – ja mõningatel juhtudel paremgi – on külgpidine areng ehk tõeliselt tippspetsialistiks kasvamine. Mõnikord võib see olla ambitsioon omaette, teinekord vahesamm karjääriredelil ülespoole liikumisel. Mõlemal juhul on see aga midagi, millele tasub panustada, mida väärtustada ja mida teha.

Kui töötaja tahab ikkagi juhiks saada

Siiski on vältimatu, et osade inimeste isikuomaduste ja ambitsioonidega sobivadki kõige paremini just juhtivad kohad. Samas on tavaline, et juhtide kogus konkreetses ettevõttes on pigem väike ja nad püsivad oma rollis kauem, mis tähendab, et vabasid kohti on lihtsalt harvem saada. See aga ei tähenda, et juhiambitsiooniga inimesele tohiks või tuleks kätt ette panna – kui oma tiimis ikkagi võimalust pole, tuleb aidata see tal mujalt leida.

Ideaalis on see võimalus muidugi mujal majas olemas. Isegi kui pole, siis on võimalik vaheetapina lasta inimesel võtta vastutus väiksemas mastaabis kui kogu meeskonna või osakonna eest, näiteks lasta tal katsetada väiksemate projektide juhtimisega. Mõnikord saab selliste tööde käigus kõigile osapooltele selgeks, et juhtroll ei olegi see, mida tegelikult tahetakse. Teinekord saab ambitsioon veelgi enam tuld takka.

Kui inimesele see töö ikkagi meeldib ja juhtivate ülesannete täitmises ollakse hea, siis on see midagi, millega tänane juht arvestama peab. Heale inimesele on vaja leida talle jõukohane rakendus. See ei tähenda, et juht peaks loobuma oma kohast, lihtsalt seepärast, et keegi teine tahaks seda endale, ent võimekat inimest ei saa kunstlikult tagasi hoida. Isegi kui tema tänaselt töölt lahkumine oleks tänasele juhile äärmiselt ebamugav.

Suuremas majas on enamasti võimalik heale inimesele sobiva vastutusega roll leida teises tiimis või teises osakonnas. Väiksemas majas on tihti võimalik tööd nii ümber organiseerida, et ambitsioonikas inimene saab ka soovitud vastutuskoorma. Kui aga ükski neist variantidest võimalikuks ei osutu, on ka see koht, kus juhil tuleb esikohale panna töötaja – kui ise soovitut pakkuda ei suudeta, tuleb see aidata leida mujal. Kui muud üle ei jää, siis kasvõi teises ettevõttes.

Juhi töö on oma inimesi toetada nende esimesest tööpäevast viimaseni ja mõnikord võib see tähendada otsuste tegemist, mis on kasulikud töötajale, kuid ebameeldivad juhile. Ideaalses maailmas leitakse küll kuldne kesktee, ent kui see peaks osutuma võimatuks, ei saa kunagi võita klaaslagi: inimesed peavad saama teha tööd, mida nad soovivad ja tõeliselt suudavad.

Seotud märksõnad