Põhisisu algus

Viis suuremat uuendust, mis saavad õige pea nutitelefonides uueks normiks

19.10.2019

Kui pealtnäha paistab, et nutitelefonide turg on ideedest tühi ja iga-aastased lipulaevad üksteisest ei erine, siis tegelikkuses on moodsaid uuendusi tulemas õige mitmeid. Elisa seadmete tootejuht tutvustab viit suuremat uuendust, mis tuleval aastal massidesse jõuavad.

Palju on räägitud sellest, et nutitelefonide turg on edasiminekutes stagneerunud ning ega tavakasutajal pole vahet, millist lipulaeva ta kasutab – kõik tippmudelid on väga head. Tasapisi tuleb aga nutitelefonidele erinevaid uuendusi, millest osad on täiesti pöörased, teised jällegi nähtamatud, kuid võimsad jõud taustal. Elisa seadmete tootejuht Kirill Šapošnikov loetleb viis suuremat uuendust, mis õigepea sõrmede vahele jõuavad.

Sujuvad ekraanid

Võimas riistvara võib tagada nutitelefonis väga hea kiiruse ja kasutuskogemuse, kuid sujuvam ekraan on hoopis midagi muud. Seni on igal nutitelefonil olnud ekraan, mis töötab 60 kaadrit sekundis ehk 60Hz sagedusel. Tasapisi on turule hakanud ilmuma nutitelefone, mille ekraan töötab hoopis 90Hz sekundis. Lihtsustatult tähendab see, et ekraanid kuvavad ekraanil toimuvat tihedamini ja täpsemini. Selle tulemusena tundub telefoni ekraan palju elavam ja sujuvam.

Hetkel kasutavad suurtest brändidest sellist ekraani OnePlus 7 Pro ja 7T seeria ja Google Pixel 4 seeria telefonid. Eestis on ametlikult saadaval neist kahest ainult OnePlusi mudelid.

Suuremad ekraanid

Aastaid tagasi võis kuulda arvamusi, et kõik tippmudelid on ekraanimõõtmetelt liiga suured ja vaikselt astutakse suurustega juba tahvelarvutite kandadele. Tänaseks on enamik suurte ekraanidega ära harjunud ja tootjad plaanivad teha veelgi suuremaid telefone. Samsung ja Huawei on avalikult välja kuulutanud oma volditavad telefonid, mis toovad taskusse tõepoolest tahvelarvuti suurused ekraanid. Mõned tootjad mängivad aga praeguste telefonide suurustega.

Näiteks tutvustas Xiaomi äsja Mi Mix Alpha telefoni, mis on peaaegu üleni kaetud ekraaniga. Täpsemalt on toote kerest 180,8% kaetud puutetundliku ekraaniga. Teised tootjad nagu OnePlus ja Samsung on aga eemaldanud „kulmu“ ja liigutanud esikaamera telefoni külge mehhaaniliselt – saavutades nii võimalikult suure ekraani ja korpuse suhte.

Kõik peidetakse ekraani alla

Kui paar aastat tagasi tulid esimesed telefonid välja kulmudega, hakati koheselt spekuleerima, et tulevikus liigub kaamera hoopis ekraani alla. Tänaseks on meil ametlikult teada, et paar ettevõtet on sellega hakkama saanud, neist üks esimesi oli Xiaomi. Ametliku toodet, mis seda kasutaks, veel lettidel ei ole, kuid tuleva aasta algul peetavas Barcelona Mobile World Congress’is võib üsna tõenäoliselt selle tehnoloogiaga telefone juba näha. Loogilise järeldusena lisatakse seejärel ekraani alla ka näotuvastuseks mõeldud kaameraid.

Kui ekraani all olev sõrmejäljelugeja enam nii uudne pole, siis võrreldes füüsilise lugejaga pole need ikka samal tasemel. Uus aasta peaks tooma ka uue generatsiooni ekraanialuseid sõrmejäljelugejaid, mis peaksid senisest kiiremad ja täpsemad olema.

Üle 100-megapikslised kaamerad

Nutitelefonide kaamera on üks peamiseid müügiargumente uue telefoni ostmisel. Samsung on teinud sellel alal tõsise edasimineku, tuues turule esimese 108-megapikslise nutitelefoni kaamera sensori. Väidetavalt peaks uus sensor pakkuma kõrgklassi DSLR kaameratega võrdväärset resolutsiooni, tegema senisest veelgi paremaid pilte hämaras valguses ja võimaldama filmida videoid 6K resolutsioonis. On teadatuntud tõde, et megapikslite või kaamerate arv pildikvaliteeti ei määra, aga esimeste testpiltide põhjal paistab uus sensor olevat üks turu võimsamaid.

Eesti turule peaksid selle sensoriga telefonid jõudma järgmisel aastal.

Välkkiire laadimine

Möödas on ajad kui telefoni peab terve öö laadima, et seda järgneval päeval normaalselt kasutada. Aina enam leiab telefonidest kiirlaadimist, mis lubavad telefoni mõne tunniga täis või kiirelt pooltäis laadida. Telefonide uueneva USB standardiga tõuseb ka maksimaalse voolu suurus, mida üks peenike kaabel koos pisikese laadijaga edastada jõuab ning kõik tippmudelid toetavad täna ühel või teisel viisil kiirlaadimist - kliendisõbralikumad tootjad kaasavad kiirlaadija kohe telefoniga.

Tänavu on mitmed tootjad andnud märku rekordiliselt välkkiiretest laadijatest. Neist võimsaim on Hiina tootja Vivo poolt avalikustatud Super FastCharge 120W laadija, mis peaks 4000 mAh suurusega aku laadima täis kõigest 13 minutiga. See teeks sellest kõige kiirema laadimisstandardi hetkel nutitelefonide maailmas.

Vivole sarnaselt tutvustas 100W suurust kiirlaadimist ka Xiaomi, lubades 4000 mAh suuruse aku nullist täis laadida 17 minutiga.

Eeldatavalt võib neid uusi omadusi leida tuleval aastal turule tulevatest lipulaevadest, mis kvaliteedilt ja omadustelt on kõrgemas hinnasklassis, kuid seda igati väärt. Jääb ainult oodata, kas mõni tootja turgu millegi uuega ka üllatada suudab?

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!