Põhisisu algus

Varakult detektiiviks: tunnustatud krimikirjanikud pakuvad põnevust ka noortele lugejatele

04.02.2021

Kui palju on lastele pakkuda kaasahaaravaid detektiivilugusid? Esimesena meenuvad tõenäoliselt Astrid Lindgreni „Meisterdetektiiv Blomkvist“ ja LasseMaia detektiivibüroo lood. Võrreldes täiskasvanutele suunatud krimkadega on valik pigem kesine.

Soov kaasa elada ühele põnevale loole, märgata detaile, ajada jälgi ning lõpuks näha, kuidas õiglus võidutseb, on aga omane kõigile vanusegruppidele. Nii on populaarsed ja tunnustatud Norra krimikirjanikud Samuel Bjørk ja Jørn Lier Horst võtnud ette ka lasteraamatute kirjutamise.

Torshovi detektiivid

Samuel Bjørk on täiskasvanud lugejatele tuntud pigem kõhedusttekitavate krimkade autorina. Selgub, et temas leidub ka pehmem ja lapselikum pool, mida näeb kahes Torshovi detektiivide loos. Sari sobib suurepäraselt 9–12-aastastele lastele, kellele meeldivad seiklustest ja sõprusest kõnelevad humoorikad raamatud.

Pärast jalgpallikarjääri katkemist otsustab Kim, Oslo Torshovi kooli kuuenda klassi õpilane, asutada koos sõpradega detektiivibüroo. Ühel päeval jõuab nende kõrvu kuuldus, et proua Abrahamseni hinnaline pärlikee on varastatud – ja selles süüdistatakse ühe detektiivi ema. Detektiivid alustavad juurdlust, et tabada tegelik kurikael.  

Sarja teises osas läheb Oslos kaotsi terve hulk koeri. Peagi on detektiivid segatud krimiloosse, mis on palju suurem ja hämaram, kui nad oleks osanud arvata. Muu hulgas selgub, et mõnikord tuleb kurikaela ülekavaldamiseks näida pisut opakas.

Detektiivibüroo nr 2

Jørn Lier Horsti tuntuim tegelane on politseiinspektor William Wisting, kelle silmad on näinud kõiksugu hirmsaid ja koledaid tegusid. Koostöös Hans Jørgen Sandnesiga on Horst aga välja andnud mitu noortele uurijatele sobivat teost – sarjas „Detektiivibüroo nr 2“.

Väikeses Elvestadi linnas lahendavad kriminaalseid juhtumeid sarja peategelased Tiril ja Oliver – ja koer Otto. Nad koguvad asitõendeid, otsivad seoseid ja satuvad kurjategijate paljastamisel ohtlikesse seiklustesse.

Raamatus „Operatsioon suvesaar“ märkavad Tiril ja Oliver Vanasadamas kolme tühja paati, mis üksteise järel ranna poole triivivad.

Asja uurides satuvad nad varjulisele Suvesaarele. „Operatsioon Tuuleiil“ keskendub aga kuriteo ärahoidmisele, kui Tiril ja Oliver leiavad tänavalt kahtlase nimekirjaga paberilipaka.  

Allikas
Diktor raamatud
https://diktor.geenius.ee/rubriik/raamat/varakult-detektiiviks-tunnustatud-krim…
Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama