Uuring kinnitab: Kaugtöö massiline kasutamine on Elisa töötajate liikuvuse keskkonnajalajälge vähendanud 52% võrra
Elisa töötajate hulgas läbi viidud värske liikuvusuuring kinnitab, et kõvasti üle poole töötajatest ehk 68% teeb igapäevaselt kaugtööd, tänu millele ei kasutata enam tööle ja koju liikumiseks mootorsõidukit. Seeläbi on Elisa töötajate liikuvuse süsiniku jalajälg viimase nelja aasta jooksul vähenenud koguni 52% võrra.
Hiljuti läbi viidud küsitluses uuriti, millised on Elisa töötajate tööle liikumise harjumused ning tulemusi võrreldi neli aastat tagasi tehtud liikuvusuuringuga. Selgus, et nelja aastaga on Elisa töötajate tööelurutiinid väga suures mahus muutunud ning tänu sellele on oluliselt vähenenud mootorsõidukite kasutamine tööle liikumiseks.
Töötajate igapäevane liikumine tööle ja koju moodustab olulise osa iga ettevõtte süsiniku jalajäljest. “Värske liikuvusuuringu tulemused näitavad, et meie töötajatest 24% kasutavad autot tööle liikumiseks, veel neli aastat tagasi tegid seda koguni 56% elisalastest,” sõnas Elisa Eesti tegevjuht Andrus Hiiepuu. Ta lisas, et kaugtöö tegemise tulemusel on töötajate liikuvuse CO2 emissioon vähenenud 52%. See on märkimisväärne positiivne langus.”
Elisas on hüppeliselt kasvanud kaugtöötegijate arv. Neli aastat tagasi kasutas uuringule tuginedes kaugtöö võimalusi 16%, tänaseks aga koguni 68% Elisa töötajatest. “Enamus Elisa tuhandest töötajast teevad iga päev otsuse, millisest asukohast nad tööd teha soovivad. Uuringu tulemused näitavad ilmekalt, et ettevõtte poolt soodustatud kaugtöö tegemise võimalusi kasutatakse massiliselt," kinnitas Hiiepuu. Ta lisas, et viimastel aastatel hoogsalt muutunud tööelurutiinid avaldavad lisaks töötajate valikuvabadusele head mõju ka keskkonnale.
Eestis on vahemaad väikesed ning üldiselt paiknevad töö- ja kodukoht lähestikku. Elisa Eesti haldusüksuse juht Meelis Jurn tõi välja, et üheltpoolt hoiab see kokku töötajate aega ning teisalt aitab kaasa keskkonna hoidmisele. „See tähendab, et me ei pea kulutama mitmeid tunde, et sõita tööle ja töölt koju,” ütles Jurn. „Kaugtöö tegemise kultuur on omakorda lisanud täiesti uued võimalused keskkonda säästa. Lisaks väiksemale süsiniku jalajäljele, on kaugtööl veel mitmeid positiivseid külgi. Elisalased ei pea tunde veetma liiklusummikutes ning vähesem mootorsõidukitega liiklemine tähendab ka oluliselt inimsõbralikumat linnakeskkonda ja paremat õhukvaliteeti.”
Uuringust tuleb välja, et Elisa Eesti töötaja tööle ja koju liikumise vahemaa kokku on keskmiselt 23 kilomeetrit. Uuringust selgub, et Elisas eelistavad rohkem kaugtööd teha just töötajad, kes elavad töökohast kaugemal. “Taoline harjumuse muutus vähendab omakorda veelgi mootorsõidukist tekkivat süsiniku paiskamist atmosfääri. Lähemal elavad töötajad liiguvad tööle ka, kas jala või rattaga, ning kui liiguvad ühistranspordi või autoga, siis distants, mille nad läbivad, on väiksem,” lisas Jurn. Pikas plaanis võimaldab kaugtööle ülemineku muutus liikuda aina kodulähedasema, paindlikuma ja jätkusuutlikuma tuleviku suunas.
Elisa kontserniülene liikuvusuuring viidi läbi aastatel 2019 ja 2023. Uuringuga kogutakse andmeid Elisa töötajate tööle liikumise harjumuste, vahemaade pikkuse, süsiniku jalajälje suuruse ja potentsiaalsete muutuste kohta. Liikuvusuuringus tuuakse välja Elisa Eestile iseäralikud tulemused, mis kohalduvad Elisa Eesti töötajale.