Põhisisu algus

Üks Guinessi rekord teise otsa: Eesti staarakrobaat saab 60 ja vallutab maailma talendisaateid

K, 08/03/2023 - 14:48

Eesti staarakrobaat Vello Vaher on nii kodupubliku kui ka kaugemate rahvaste meelt oma võimatuna näivate trikkidega lahutanud juba üle 40 aasta. Sel aastal tähistab Vello oma 60. juubelit ning vaatab tagasi ka sündmusterohkele eelmisele aastale.

Rääkisime Velloga tema elu suurimatest saavutustest, esinemiseelsetest rituaalidest ning tähtsa verstaposti tähistamisest. 

Meeldejääv aasta

2022. aasta möödus säraval tsirkuseartistil vägevate projektide saatel. Aasta algas Vellol Prantsusmaa telekanali TF1 telemängus “Game of Talents” osalemisega, mis on samuti rahvusvaheline formaat nagu “America’s Got Talent”, mille veerandfinaali jõudis Vello 2016. aastal.

Suve alguses proovis Vaher aga järjekordset Guinnessi rekordit purustada. “Osalesin Pärnus vahval üritusel, kus hüppasin, jalad kaela taga, 20 meetrit aja peale alla 26 sekundi,” meenutab akrobaat. Ametlikku vastust Guinnessi tiimi poolt ta veel ootab, kuid loodetavasti tuleb ka teine rekorditunnistus koju.

Aasta teise poolde mahtusid Vello Vaheril ka Samsungi suunamudija amet, Annetekoja patrooniks olemine, Kristina Herodese taskuhäälingus “Naistejutud” osalemine, millega muuhulgas saavutati aasta kuulatuima episoodi tiitel, ning näitlemine humoorikas Elisa originaalsarjas “Piloot”.

Pühad esinemiseelsed rituaalid

Öeldakse, et magavale kassile hiir suhu ei jookse. Vaheri elu on läinud aga täpselt vastupidi. “Mõnikord on magavale kassile ka tiiger suhu jooksnud,” naljatleb Vaher, meenutades seda, kuidas ta sai kutse Ameerika talendisaatesse ning ka saatesarja “Piloot”. 

Sari räägib loo noorest produtsendihakatisest, kes soovib Eesti telemaastikul läbi lüüa ja teha maailma ägedaimat saadet. Vello Vaher astub seriaalis üles iseendana ning näitab stuudiopublikule peadpööritavaid trikke.

Tema karakter väga tõetruu ning vastab sellele, mis mehele päriselt omane on. Võtteplatsil jälgis Vaher rangelt oma esinemiseelseid rituaale. Näiteks enne trikkide sooritamist ei söö ta kuus tundi mitte midagi ning kui peab kellelegi terekätt andma, peseb kohe käed puhtaks, et hoida oma head energiat. Samuti on tema tõekspidamiste vastu oma rekvisiitide laenamine.

Küll aga tõi Vello võtteplatsile hulgaliselt huumorit: “Kõige paremad naljad on need, kus sa saad iseenda üle naerda. Tagantjärele vaadates õnnestus küll kõik hästi, sest pärast minu monoloogi olid kõik naerukrampides.”

Lõbusaid episoode Vello Vaheriga saab vaadata Elisa Huubis, kus muuhulgas kehastub akrobaadiks ka Kaire Vilgats.

Taaskohtumised õpilastega

Vello on oma kireva elu jooksul olnud ka lavakunstikoolis õppejõud. Tema käe all õppisid mitmekülgset lavaliikumist näiteks armastatud näitlejad Merle Palmiste, Üllar Saaremäe, sarja “Piloot” kolleeg Ago Anderson jpt.

“Viimastel aastatel õpetasin isegi natuke õhuakrobaatikat, žongleerimist ja üle laudade-toolide veeremist,” räägib Vello õhinal inspireerivast õpetajaametist.

Taaskohtumised endiste õpilastega on Vello sõnul alati toredad ning tuletavad meelde omapäraseid lahendusi tema tundidest – näiteks Ago Andersoni “kõhuli kapsaussi” harjutus, kui ta samal ajal käsi selja taga hoidis.

Juubeliaasta mõtteterad

Kevadel 60. eluaastat tähistav Vello Vaher eelistab puhata suure koormuse abil. Tõelist naudingut tunneb ta oma Rannamõisa tuuleveskis füüsilist tööd tehes, samal ajal elu üle mõtiskledes. Seal on ta igal kevadel istutanud üle poolesaja puu parematesse kasvutingimustesse. “Lisaks füüsilisele koormusele saan loodusele ka midagi vastu anda,” lisab Vaher.

Vello ei pea tähtpäevi nagu aastavahetus või sünnipäev hingeliselt eriliseks, pigem on tema jaoks tähtsad päikese liikumise järgi määratud pööripäevad. Uue aasta lubadusena võttis filosoofilise maailmavaatega mees aga eesmärgiks pidevalt heas vormis püsimise.

“Maailm on nii väikeseks jäänud, et tänapäeval juhtub kõik väga ruttu. Uued võimalused ei hüüa tulles: kui homme ei saa, siis ülehomme on juba hilja. Meelelahutuses pole võimalik, et ajad ennast vormi vaid teatud perioodiks, nõnda nagu olümpiamängudeks valmistutakse,” selgitab Vello. 

Suurimad kordaminekud

Mõeldes tagasi oma elu meeldejäävamatele saavutustele, ütleb Vello, et neid on keeruline järjekorda asetada.

Mehe enda arvates on tema suurim saavutus Ameerika talendisaates osalemine, abikaasa Aita sõnul on parimaks kordaminekuks hoopis viie lapse üleskasvatamine. Vello tütre Lembi arvates on isa suurim saavutus aga Rannamõisa tuuleveski, mida pereisa on alates 1987. aastast putitanud sooviga rajada sinna oma maakodu.

Loodetavasti Vello elutöö nende saavutustega veel siiski ei piirdu…


Allikas
Diktor.geenius.ee
Millises keskkonnas sa veebi kaudu TV-d saad vaadata, sõltub sellest, millise TV-teenuse kasutaja sa oled.
Uus Elisa ElamusLiitumised alates 10.08.2021Mine vaatama
Vanemad TV-teenusedLiitumised enne 10.08.2021Mine vaatama