Täna on ülemaailmne paroolipäev: kolm näpunäidet turvalise parooli loomiseks
Täna, 4. mail toimuv ülemaailmne paroolipäev rõhutab salasõnade olulisust – nende turvalisust tuleb jälgida, sest digitaalne kaitse on muutunud inimeste igapäevases eksisteerimises ülioluliseks. Andmed on tänapäeva maailmas valuuta ning neid puudulikult turvates võib kergesti küberkelmide ohvriks sattuda.
Elisa infoturbejuhi Mai Krafti sõnul peame tänases sügavalt digitaalses maailmas olema teadlikud küberohtudest, sealhulgas paroolidega seotud riskidest. „Turvaparoolid on loodud selleks, et kaitsta inimeste digitaalset identiteeti ning rahaliste vahendite, terviseandmete ja e-kirjade turvalisust,“ ütles Kraft, lisades, et tänasel ülemaailmsel päeval tasub mõelda ja tähelepanu pöörata oma paroolide turvalisusele.
Kraft tõi välja, et andmed on tänapäeva maailmas valuuta. „Kui pahatahtlikud tegutsejad internetis saavad juurdepääsu kontoandmetele, võivad nad esineda valeisikuna, varastada andmeid ja koguni raha,“ tõdes ta. „Lisaks võivad kelmid olla piisavalt osavad ja kogu protsessi toime panna nii, et neile pole võimalik jälile jõuda.“
Järgida tasub küberturvalisuse parimaid praktikaid, mille järgi tuleb keskkondades kasutada erinevaid tugevaid paroole ja neid regulaarselt uuendada ning teistega mitte jagada. „Oluline on inimeste teadlikkus paroolide turvalisusest. Kui mõtled enda poolt kasutatud paroolidele ning avastad, et kasutad endiselt mitmes kohas paroolina oma pereliikme, kodutänava või -looma nime, siis on aeg võtta ette paroolivahetus,“ soovitas Elisa infoturbejuht.
Kolm näpunäidet, kuidas luua turvaline parool:
- Parool peab olema pikk, kasuta salasõna asemel salafraasi (kasuta ära maksimaalne tähemärkide arv; 12-15 tähemärki ning erinevaid sõnu ühes paroolis)
- Salasõna ei tohi olla kergesti äraarvatav (kassi-, koera- ja tänavanimi või enda ja pereliikme ees- ja perekonnanimi või sünniaeg jäta paroolidest välja)
- Kasuta kaheastmelist autentimist ehk identifitseeri end sisselogimisel kahe erineval viisil (näiteks parool ja SMS/kõne enda mobiiltelefonile)
Salafraasi valimise kõrval on teiseks suuremaks mureks paroolide paljusus. Erinevaid keskkondi, mis nõuavad paroole on omajagu ning inimesed kasutavad sama salasõna tihti mitmes kohas või kirjutavad need paberile. See omakorda kergendab kelmide pettusi.
„Lahenduseks on siin erinevad paroolihaldurid, mis peavad järge kõigil kasutajatunnustel ja salasõnadel. Tuntumad paroolihaldurid on näiteks Bitwarden, 1Password, Dashlane ja KeePass,“ sõnas Kraft. Need on haldurid, mis aitavad turvaliselt kasutajatunnuseid ja paroole meeles pidada.
Loodud salafraasi turvalisust saad kontrollida siit
Elisa eesmärgiks on järjepidevalt parendada oma teenuste turvalisust ja tegeleda klientide teadlikkuse tõstmisega küberohtudest, aidates nii luua jätkusuutlikku digitaalset tulevikku.