Põhisisu algus

Su nutitelekas jälgib sinu elu. Mida sellest teadma peaks?

George Orwell kirjeldas oma kuulsas düstoopilises romaanis “1984”, kuidas televiisori kaudu ei jõuab Suur Vend igaühe koju ja hoiab tal silma peal.

Kuigi meie riik selliseid käike õnneksteha ei saa, on siiski jõudnud tehnoloogia tasemeni, mis võimaldab lisaks vaatajateni heli ja pildi toomisele heita pilgu ka televiisoriomaniku ellu, kirjutab Suurbritannia päevaleht The Guardian.

Andmeid kogutakse nii huvide, vajaduste kui kasutaja vanuse ja teiste näitajate kohta. Eesmärgiks ikka vana tuntud soov kasutaja kohta võimalikult palju teada saada, et teda täpselt sihitud reklaami abil rahakotiraudasid avama panna.

Väidetavalt on sellise võimekusega pea kõik nutitelerid, olgu tootjaks LG, Samsung või Sony. Ja asi ei piirdu vaid teleka endaga, huvi all on ka kasutaja operatsioonisüsteem ja äpid. Ka teleriga ühendatud seadmed, olgu selleks Google Chromecast või Apple TV, pakuvad asjaosalistele huvi.

Häältuvastus kuulab vestlusi pealt

Sealjuures hoiatab briti päevaleht, et üheks andmete kogumise allikaks on ka häältuvastusega seadmed, mis võivad lisaks kuulata pealt ka teisi ligiduses toimuvaid vestluseid.

Mis andmetest täpsemalt saab, on väga segane, selgub artiklist. Kui teleritootja on selle edasi müünud, polegi enam kellelgi selle kohta ülevaadet.

Mida siis selle vastu ette võtta? Selgub, et väga häid lahendusi polegi, sest vastav ümberseadistamine võib kasutajakogemust negatiivselt mõjutama hakata.

Siiski on soovitatav sätete alt deaktiveerida ACR, võtta maha isikustamine, katta kinni kaamerad ja mikrofonid. Ka ruuterit peaks kaitsma ja sellele uue salasõna valima.


Allikas
Diktor.geenius.ee
https://diktor.geenius.ee/blogi/elisa-blogi/su-nutitelekas-jalgib-sinu-elu-mida…
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!