Põhisisu algus

Rekordiline tõus: Eestis oli juunis sama palju küberrünnakuid kui möödunud aasta esimese kuue kuu peale kokku

17.07.2023

Viimased kuud on Eesti küberruumi kaasa toonud hulgaliselt uusi ohte ning küberrünnakute hulk on märkimisväärselt suurenenud. Juunis tuli Elisa Netivalvuri teenusel ohtudele reageerida enam kui 600 000 korral, mis on 3000% rohkem kui eelmisel aastal samal ajal, maiga võrreldes kasvas tuvastatud ohtude hulk 120 000 võrra. 

Tuvastatud rünnete hulk on tõusvas joones liikunud terve esimese poolaasta vältel. Kui veel aasta esimeses kvartalis jäi igakuine ohtude hulk alla 200 000, siis aasta teises kvartalis olukord muutus. Kasutajate nutiseadmeid ja koduinternetti kaitsev Netivalvur pidi esimese poolaasta vältel kõige sagedamini kaitset pakkuma pahavarast ning õngitsuspettustest tulenevate probleemide eest. 

“Kübermaailm on muutumas aina keerukamaks ja ohuallikaid võib leida kõikjalt. Seda illustreerivad selgelt ka viimased tulemused – juunis tuvastatud ohtude hulk on pea sama suur, kui terve 2022. aasta peale kokku. Tooni annavad nii pahavara, raha välja petmiseks loodud õngitsusskeemid kui ka boti- ja spämmrünnakud,” kommenteeris kübermaailmas toimuvat Elisa tegevjuht Andrus Hiiepuu

Võrreldes möödunud aasta esimese poolaastaga kasvas eestlaste vastu suunatud rünnakute hulk kokku enam kui 2600%. Kõige ohtlikumaks kuuks kujunes juuni, kõige vähemohtlikuks jaanuar. Elisa erakliendiüksuse juht Mailiis Ploomann märkis, et üheltpoolt mõjutab tuvastatud ohtude kasvu küberhügieeni paranemine ja järjest sagedasem kaitsvate teenuste kasutuselevõtt, teisalt on järjest aktiivsemaks muutumas ka kurjategijad. 

“Pahalased on muutumas aina leidlikumaks. Nakatunud veebilehed, petukõned, postiteenuseid jäljendavad sõnumid, libaloosid ja veel palju muud. Potentsiaalselt rünnaku ohvriks sattumiseks pole vaja palju pingutada. Piisab olla vaid valel ajal vales kohas ning lasta valvsusel korraks hajuda, et kaotada andmeid või raha,” lisas Ploomann.  

Näiteks on viimastel kuudel levinud viimistletud välimusega võltsitud pangalehed ja e-poed, mille kaudu on saadud ligipääs inimeste pangakontole, et sealt seejärel raha varastada. Niisamuti on aktiivselt levinud võltsitud Outlooki ja Tinderi sisselogimislehed. Tuntud lehti jäljendavate pettuste kõrval on aktiivselt levinud ka portaalid, mis lubasid inimestele raha selle eest, et nad krüptovaluutade reklaame vaataksid.  

Elisa Eesti AS kuulub Elisa kontserni ning on Eestis mobiilside turuliider. Elisa edendab jätkusuutlikku tulevikku läbi digitaliseerimise, pakkudes meelelahutuse, infotehnoloogia ja telekommunikatsiooniteenuseid ning luues klientidele turvalisi võrgu- ja andmekeskuste lahendusi. Ligi 1000 töötajaga suurettevõtte siht on saada juhtivaks kommunikatsiooni-, infotehnoloogia- ja meelelahutusettevõtteks Eestis. Vastutustundliku ettevõttena kasutab Elisa oma tugijaamade töös 100% CO2 neutraalsetest energiaallikatest ostetud elektrit, läbi mille pakume kõikidele klientidele mobiilside-, interneti püsiühenduse ja TV-teenuseid, koos eksklusiivselt toodetud telesisuga platvormil Elisa Huub. Ettevõtetel ja avalikul sektoril aitame kasvatada efektiivsust ja turvalisust võrgu- ja IT infrastruktuurilahenduste ning IT teenuste abil. Ettevõtte käive oli 2022. aastal 209 miljonit eurot.  

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama