Liigu edasi põhisisu juurde
Elisa

Breadcrumb

Power off või sleep: millal tahab arvuti magada, millal tuleb see välja lülitada?

R, 30/04/2021 - 15:52

Arvuti peamine eesmärk on teha elektrivoolu ja pooljuhtelementide abil kiireid arvutusi ja on  arusaadav, et ilma elektritoiteta ei saa arvuti kuidagi töötada. Kuidas aru saada, millal on õige aeg arvuti välja lülitada (power off), millal oleks õigem kasutada uinumist (sleep) või millal võib rüperaali südamerahuga sootuks tööle jätta? 

Kõik, mis töötab, kulub

Alustuseks on mõistlik hinnata, mis arvutiga on tegu ehk mis eesmärki arvuti täidab. Mõned arvutid (serverid) lihtsalt peavad ööpäevaringselt töötama, et tagada igapäevaselt harjumuspäraseks saanud teenuste toimimine – ka nende ehitus on vastavaks tööks optimeeritud.

Tavakasutuses seadmete juures on peamine ja parim tarkus ikka see talupoja oma. Kõik seadme osad töötades teataval määral kuluvad ja iga hetk seadme töötamist läheb tema tervikliku eluea arvelt. Sama lähenemine, mis autode puhul – mingi kilometraaži tagant on vaja hooldada ja mingi maa tagant täiesti uut masinat.

Esimene lähenemine on energia kokkuhoid. Arvuti, mis ei tööta või on uinunud olekus, kasutab ilmselgelt vähem energiat, kui see, mis täisvõimsusel töötab ja siin ei ole suurt erinevust laua- või sülearvuti vahel. Loogika võiks olla sarnane auto käivitamisele: kui kaua oled nõus ootama, et arvuti uinumisest ärkaks võrreldes sellega, palju ta tarbib vähem energiat ajal, mil ta on uinunud. 

Uinumist (kas ajastatud või kaane sulgumisega) on kindlasti mõistlik kasutada sülearvutite puhul, kui seade on akutoitel. Võrgutoite puhul tuleks lähtuda näiteks sellest, kui palju on reaalset kasutusaega või millised on pausid kasutamiste vahel.

Näiteks, kui on teada, et vajad  veel 10 minuti pärast kümneks minutiks arvutit, mis uinumast ärkab alla 10 sekundi, aga pärast väljalülitumist käivitub viis minutit, siis ei ole mõistlik arvutit vahepeal välja lülitada vaid pigem lasta arvutil uinuda. Siit ka teine mõte: see, kui kiiresti vajad mistahes ajahetkel oma arvutit töövalmis olekus, annab Sulle ka vastuse, kas lülitad arvuti välja, uinutad või ei tee midagi. 

Maksimaalse energiatõhususe mõttes tuleks tegelikult seadmed lisaks väljalülitamisele ka seinakontaktist eemaldada, sest isegi lihtsalt seinakontakti ühendatud arvuti toiteplokk tarbib energiat. 

Kas mõelda tuleb ka tarkvarale?

Kui läheneda tarkvara poolelt, siis teatavasti on kasutusel palju erinevaid operatsioonisüsteeme, mis kõik toimivad veidi erinevalt, kuid üldine loogika on kõigil sama. Kõik kasutavad arvuti töömälu (RAMi), et hoida avatuna ehk töövalmis infot, mida võib mistahes hetkel olla vaja töö jätkamiseks.

Kus aga on tarkvara, seal on ka probleeme ehk tarkvaralisi vigu. Ja probleemid tekivad peamiselt siis, kui tarkvara väärkasutab töömälu. Ehk siis hõivatakse kas ebaproportsionaalselt suur kogus töömälu, hõivatakse seda vales kohas vmt. 

Operatsioonisüsteemid on keerukad ja lisaks silmaga nähtavale toimib palju protsesse ka taustal. Kui Not Responding tarkvara saab enamasti kasutaja enamasti ise sulgeda või taaskäivitada, siis väiksemaid protsesse ja nende tõrkeid tavakasutaja sageli ei märka. Kui selliseid protsesse saab olema palju ja nad hõivavad konkreetse seadme  jaoks kriitilise koguse mälu, muutub arvuti ka aeglasemaks. Hangunud protsesside hõivatud mälu asemel püüab arvuti saada hakkama vähemaga või kasutab mäluna kõvaketast. Kõvaketta kasutamine vahemäluna vanemate pöörlevate kõvaketaste puhul muudab aga arvuti töö oluliselt aeglasemaks.

Üks lihtsamaid lahendusi sellise arvuti aeglustumise vastu on arvuti taaskäivitamine. Kui uinudes püüab arvuti jätkata sealt, kus ta pooleli jäi, siis taaskäivitades algab kõik (sh vigaste protsesside käivitamine) uuesti. Samas ei saa olla loogiline arvuti korduv taaskäivitamine tööpäeva jooksul. Taaskäivitamine küll ei “lõhu” arvutit otseselt, kuid kui seda on vaja teha liiga sageli, sest arvuti jõudlus ei ole enam piisav, on targem teha arvutile nii riist- kui ka tarkvaraline hooldus. 

Lühidalt – nädalavahetuseks kontorisse jääv arvuti on mõistlik välja lülitada. Tööpäeva ööl võib sellise seadme aga ka uinutada, eriti olukorras, kus seadmele võib olla vaja ligi pääseda pärast tööpäeva lõppu. Kui arvuti aga tundub ka pärast taaskäivitamist aeglasevõitu – mõtle hooldusele.


Allikas
Geenius.ee

Kontaktid Esindused Abi Seadmetugi Seadmete juhendid Elisast Tule tööle Teenuste tingimused ja hinnakirjad Tehisintellekt Elisas Koostöö startupidega Projekteerijale, arendajale ja teistele operaatoritele For carriers Pressiinfo

Vabandame! Teie veebilehitseja on liiga väike meie kodulehe külastamiseks.

We're sorry! Your browser is too small for this website.

Приносим извинения! Размеры вашего браузера слишком малы для посещения нашей страницы.