Põhisisu algus

Pilgud taeva ja tähti uurima

28.11.2016

Pilgud taeva ja tähti uurima

Kuhu täpselt see Suur Vanker nüüd jäigi? Ja kus on Orion? Tähistaevast tähtkujude otsimiseks pole vaja enam astronoomiaõpikuid, vaid piisab nutikast telefonist ja õigest rakendusest.

Nutitelefoniga tähtede uurimine on võimalik tänu telefonis olevale GPS-ile, güroskoobile ning kompassile. GPS on meile juba tuttav – see aitab telefoni positsioneerida. Taevasse vaatamise rakendus teab, kus noor täheteadlane asub ning oskab seega öelda, millised tähed, planeedid ja tehiskaaslased just sellest paigast paistavad. Kompassiga on ka asi lihtne – selle abil teab telefon, kus on põhjasuund. Siis tuleb mängu telefoni asend. Güroskoop ja kiirendusandur annavad rakendustele infot telefoni liikumisest ja kaldenurgast. See omakorda lubab telefoni taevasse suunates pöörata vasakule-paremale, üles ja alla. Tähtkujud ja planeedid jäävad aga taevalaotusel paigale.

Tegemist on liitreaalsusega – kuigi valgusaastate kaugusel olev täht ei pruugi silmaga näha olla või on lihtsalt pilve taga, siis rakendused nagu Star Walk 2 või SkySafari 4 oskavad näidata, kus täpselt täht asub. Või kui taevalaotus on selge ilmaga tähti täis, teavad programmid, millise tähega on tegemist, ja kuvavad muudki infot. Neile, kes aga tähtkujusid näha ei oska, tulevad programmid appi joonistades ekraanile jäävate päristähtede vahele jooned, mis ühendavad need tähtkujudeks. Selline tehnoloogia oleks ilmselt veel mõnikümmend aastat tagasi inimestel “juhtme kokku ajanud” – täna on see aga reaalsus, seadmega, mis on meie taskus.

Star Walk 2 on saadaval nii tasuta kui tasulise versioonina. Tasuta variant rahuldab esmase teadmisjanu andes “pildi ette” sellest, mis meid kosmoses ümbritseb. Telefoni liigutades või taevalaotust ekraanil sõrmega pöörates saab näha tähti ja tähtkujusid, nende kohta täpsema info lugemiseks peab aga rakenduse ostma. Siis saab jälgida ka tehiskaaslaste liikumistrajektoore ja palju muud. Põnevat uurimist jagub tundideks. Oleks vaid õues soe ilm ja selge taevas – viskaks murule selili ja muudkui uuriks seda lõputuna näivat kosmost.

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja HuubMine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama